"Ta sama wypłata już nie wystarcza". Kilkaset rodzin czeka wciąż na pomoc Szlachetnej Paczki. Przed nami Weekend Cudów

Już coraz mniej czasu do Weekendu Cudów, czyli wielkiego finału Szlachetnej Paczki. Zgłosić się do pomocy jednak ciągle można. Kilkaset osób czeka wciąż na wsparcie. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Wiosna, potrzebują najbardziej podstawowych produktów.
Zobacz wideo

- Rodzin, które potrzebują pomocy, jest więcej niż w latach poprzednich. Zgłaszają też inne potrzeby niż kiedyś. To podstawowe produkty - jedzenie i środki czystości - mówi TOK FM Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Jak dodaje, wpływ na tę sytuację ma galopująca inflacja. - Mówimy, że to mniej niż 18 procent, ale jeśli chodzi o jedzenie, to tak naprawdę znacznie więcej - podkreśla. - Biorąc pod uwagę taki podstawowy koszyk, za żywność trzeba zapłacić nawet 100 procent więcej, tak samo za leki. W górę poszły też koszty dojazdu do pracy. Ta sama wypłata, która rok temu wystarczała na dojazd do pracy i przynajmniej jedzenie, teraz już nie wystarcza - dodaje Sadzik.

Mniej osób stać na pomaganie

Ci, którzy w ubiegłych latach robili Szlachetną Paczkę, w tym roku już nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. - Mamy nawet takie osoby, które w poprzednich latach organizowały paczki, ale teraz spłacają dwa razy większy kredyt, więc zostały wolontariuszami, chcąc nadal nas wspierać - mówi prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Te większe potrzeby - jak opał czy sprzęty AGD - idą na dalszy plan. Najważniejsze to zapewnić wszystkim potrzebującym rodzinom jedzenie i środki czystości. - Jedną paczkę można robić nawet w kilkadziesiąt osób - podkreśla nasza rozmówczyni.

Liczba rodzin potrzebujących pomocy szybko się zmienia. W czwartek rano było ich nieco ponad 500. Specjalny licznik, który można śledzić na bieżąco, znajduje się na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Najwięcej potrzebujących jest w województwie kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim.

Chęć pomocy można zgłaszać tylko do piątku (9 grudnia). Już w ten weekend dary zostaną bowiem przekazane potrzebującym. Będzie to tzw. Weekend Cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z