Szpital Bródnowski ma nową ortopedię i okulistykę. "To już poziom europejski, jeśli nawet nie światowy"

REKLAMA
Blisko 35 mln złotych kosztowały modernizacje oddziałów ortopedycznego i okulistycznego w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Pieniądze na ten cel przekazał samorząd Mazowsza. - Musimy dbać nie tylko o stan techniczny szpitala, ale także o jak najlepsze wyposażenie w aparaturę medyczną. I to robimy właściwie od 24 lat - mówił marszałek Adam Struzik.
REKLAMA
Zobacz wideo

Na ortopedię trafia tu co czwarty pacjent z urazem w Warszawie. Rocznie szpital wykonuje około 3000 zabiegów ortopedyczno-urazowych. Wiele z nich przeprowadzanych jest dzięki technikom miniinwazyjnym, a to zapewnia trafiającym tu pacjentom szybszy powrót do zdrowia.

REKLAMA

- Jest to jeden z największych oddziałów w szpitalu, w którym lekarze szukają innowacyjnych sposobów leczenia - mówi prezes zarządu szpitala Teresa Maria Bogiel. - To nie tylko oddział, gdzie leczymy pacjentów, ale także oddział dydaktyczny. Szkolimy ucząc i goszcząc lekarzy, między innymi z Chin, USA, Iraku, wielu krajów europejskich i azjatyckich. Tutaj swoje praktyki mają też studenci z kilku uczelni - dopowiada. 

Zmodernizowany oddział ma prawie 1220 metrów kwadratowych powierzchni. Zapewnia miejsca dla 24 pacjentów, kolejnych sześcioro może trafić do nowoutworzonej sali pooperacyjnej. Na oddziale powstała też nowoczesna sala operacyjna ze specjalistycznym sprzętem. 

- Jesteśmy najbardziej doświadczonym ośrodkiem w Polsce, jeśli chodzi o zabiegi miniinwazyjne - mówi ordynator ortopedii prof. Paweł Skowronek. - Nasi pacjenci, po zabiegu, tego samego dnia wstają, na drugi dzień wychodzą do domu, a po kilku czy kilkunastu tygodniach potrafią jeździć na nartach - dodaje. 

Bródnowska ortopedia jest również jednym z trzech miejsc w Europie, które może poszczycić się robotem wspomagającym wykonywanie protez stawu kolanowego. - To jak nawigacja w samochodzie - mówi prof. Skowronek. - Trzymamy kierownicę, prowadzi nas dalej. Możemy przejść na kierowanie przez nas, ale nie musimy, w razie czego doprowadzi nas do końca - dopowiada. 

REKLAMA

Pierwszy taki zabieg

W ubiegłym tygodniu szpital - jako pierwszy w Polsce - przeprowadził zabieg wszczepienia tzw. implantu custom made, czy przygotowanego specjalnie na miarę dla pacjentki. 

- Operacja się udała, pacjentka wstała i po dwóch dniach poszła do domu - mówi ordynator. - Podobne operacje czasem już były wykonywane, ale jako pierwsi uczestniczymy w grancie naukowym, więc dalej będziemy takie zabiegi robić - zapowiada. 

- Szpital Bródnowski to pod każdym względem szpital o charakterze klinicznym, dlatego też musimy dbać nie tylko o jego stan techniczny, ale także o jak najlepsze wyposażenie w aparaturę medyczną. I to robimy właściwie od 24 lat, od kiedy istnieje województwo mazowieckie - mówi marszałek Mazowsza Adam Struzik. - Te dwa oddziały, ortopedyczny i okulistyczny, i leczenie tutaj to już poziom europejski, jeśli nawet nie światowy - przekonuje. 

Nowa okulistyka

Oddział okulistyczny z kolei zajmuje powierzchnię 560 metrów kwadratowych. Powstały tam wyposażone w pełni gabinety diagnostyczne, trzy sale dwuosobowe i sala pobytu krótkotrwałego, bo pacjenci po zabiegach okulistycznych często nie muszą zostawać w szpitalu na dłużej. 

REKLAMA

- Tak naprawdę ten oddział został zbudowany od nowa - mówi kierownik oddziałów okulistycznych Piotr Tomaszewski. - Cała infrastruktura została tutaj stworzona od początku. Wszystkie instalacje i pomieszczenia były na nowo projektowane i na nowo budowane - opisuje. 

Okulistyka została wyposażona w wysokospecjalistyczny sprzęt, w tym OCT z angiografiem, USG, analizatorem rogówkowym, biometem optycznym i laserami okulistycznymi. 

- Oba oddziały wykonują innowacyjne zabiegi. Taka jest pasja zespołu, żeby ciągle wprowadzać coś nowego - podsumowuje prezes zarządu szpitala Teresa Maria Bogiel. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory