Warszawa ma zwolnić. Miasto rozpoczyna konsultacje w sprawie strefy Tempo 30

REKLAMA
Ponad 400 stref uspokojonego ruchu miałoby powstać w Warszawie - taki jest plan ratusza, który teraz zostaje przekazany do konsultacji społecznych. Mieszkańcy mają czas do końca listopada, by zabrać głos w tej sprawie.
REKLAMA
Zobacz wideo

"Opracowaliśmy projekt mapy wprowadzenia stref ruchu uspokojonego, czyli takich, w których maksymalna prędkość wynosi 30 km/h. Teraz chcemy zweryfikować wstępne propozycje i wspólnie określić docelowy kształt sieci dróg objętych uspokojeniem ruchu" - informują urzędnicy warszawskiego ratusza.

REKLAMA

Według założeń urzędu, w stolicy miałoby działać 409 stref uspokojonego ruchu, które miałyby objąć 90,5 procent powierzchni miasta. Na swojej stronie ratusz opublikował interaktywną mapę, na której można sprawdzić ich przebieg.

Urzędnicy podkreślają, że uspokojenie ruchu - czyli ograniczenie maksymalnej prędkości do 30 km/h - oznacza poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Wśród zalet tego rozwiązania urzędnicy wymieniają jeszcze m.in.: zapobieganie wypadkom drogowym - również tym śmiertelnym, zwiększenie płynności ruchu drogowego czy wyprowadzenie ruchu tranzytowego z obszarów zamieszkania.

Jak mówił "Gazecie Stołecznej" Tamas Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, nowe strefy Tempo 30 będą wprowadzane stopniowo, "w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych miasta czy dzielnic". Podkreślił też, że poza strefami znajdą się główne arterie miasta, jak Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie, al. Jana Pawła II czy Trasa Łazienkowska. 

Konsultacje społeczne

Zanim jednak zostaną podjęte konkretne decyzje, miasto chce poznać zdanie mieszkańców w tej sprawie. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne, które potrwają do końca listopada. Można wziąć w nich udział na kilka sposobów - napisać e-mail ze swoimi uwagami albo stawić się osobiście na spotkaniach, które odbędą się w drugiej połowie listopada. - Organizujemy konsultacje po to, by sprawdzić, czy mieszkańcy chcą takiej strefy u siebie, czy nie - mówi Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika ratusza.

REKLAMA

O wprowadzeniu stref Tempo 30 na większą skalę mówi się w stolicy od kilku lat. W kwietniu miasto ogłosiło przetarg na opracowanie koncepcji i określenie siatki ulic, które takim uspokojeniem należy objąć. Opracowanie powstało - przygotował je zespół ekspertów pod kierownictwem dra Michała Wolańskiego. To właśnie ta koncepcja (w formie interaktywnej mapy) została teraz opublikowana przez ratusz.

- Chcemy w systemowy sposób uspokoić ruch i poprawić bezpieczeństwo na osiedlach, uliczkach i ulicach, bezpośrednio w sąsiedztwie miejsc zamieszkania warszawianek i warszawiaków. To jeden z priorytetów prezydenta Rafała Trzaskowskiego, a opracowanie pozwoli nam na uporządkowanie już istniejących rozwiązań, wprowadzenie jednolitych standardów i określenie kierunków działań - mówił w kwietniu wiceprezydent Michał Olszewski.

Dziś strefa Tempo 30 występuje m.in. w Śródmieściu - na Starym i Nowym mieście, w rejonie ulicy Koszykowej czy na Mariensztacie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory