Elewacja z poduszek i fotowoltaika na dachu. Nowy budynek Centrum Nauki Kopernik już gotowy
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego nie jest przeznaczona do zwiedzania. Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka, to będzie "dom dla edukacji". Społeczność zajmująca się zmianami edukacji - konkretne osoby, instytucje, firmy - zyskają miejsce, w którym mogą się spotkać i realizować autorskie oraz wspólne projekty, korzystając z doświadczenia oraz zaplecza technicznego Kopernika.
Katarzyna Nowicka wskazuje, że CNK od wielu lat działa na rzecz edukacji. Prowadzi różne programy pomagające nauczycielom wspierać uczniów w rozwijaniu kompetencji przyszłości, niezbędnych do funkcjonowania w ciągle zmieniającym się świecie. To kreatywność, analityczne i krytyczne myślenie, właściwe korzystanie z dóbr techniki, zdolność kompleksowego rozwiązywania złożonych problemów. Podpowiada, jak prowadzić angażujące lekcje, oparte na samodzielnym eksperymentowaniu. Centrum tworzy scenariusze zajęć i pomoce edukacyjne, które - dzięki współpracy z partnerami - trafiają do szerokiej grupy odbiorców. Prowadzi również badania samych procesów uczenia się.
Teraz - dzięki Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego - będzie do tego specjalna przestrzeń. W budynku powstaną m.in. dwa pomieszczenia przypominające typowe klasy szkolne i laboratoria, w których zespoły będą testować pomoce dla nauczycieli i ich uczniów. Po doświadczeniach zdobytych podczas pandemii koronawirusa zespół Centrum Nauki Kopernik pracuje też nad stacjami badawczymi pozwalającymi analizować eksperymentowanie zdalne. Obok profesjonalnych laboratoriów biologiczno-chemicznych i fizyczno-mechatronicznych w Pracowni będzie m.in. nowoczesna fokusownia do badań socjologicznych, studio nagrań i warsztat do budowania prototypów pomocy naukowych.
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego Facebook.com / Centrum Nauki Kopernik
Budynek przyjazny dla środowiska
Co ważne, budynek Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego jest przyjazny dla środowiska. To energooszczędna konstrukcja. Na dachu są panele fotowoltaiczne oraz instalacje doprowadzające deszczówkę do sanitariatów. Elewacja została wykonana z wypełnionych powietrzem dwuwarstwowych poduszek z membrany ETFE. To materiał odporny na zanieczyszczenia, chemikalia i ekstremalne zmiany temperatury. Przepuszcza też dużo światła, jednocześnie izolując wnętrze termicznie. Dzięki tym rozwiązaniom eksploatacja nowego budynku wymaga mniejszej ilości energii, potrzebnej do oświetlania, ogrzewania i chłodzenia wnętrz.
Centrum Nauki Kopernik ma już 12 lat i cieszy się niesłabnącą popularnością. Placówkę rocznie odwiedza ponad milion osób. Centrum Nauki Kopernik wyposażone jest w interaktywne eksponaty, dzięki którym zwiedzający sami mogą eksperymentować i w ten sposób poznawać naukę, zaspokajać swoją ciekawość.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot