Elewacja z poduszek i fotowoltaika na dachu. Nowy budynek Centrum Nauki Kopernik już gotowy

REKLAMA
Ruszyły prace nad wyposażaniem Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. To nowy i nowoczesny budynek Centrum Nauki Kopernik. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest w listopadzie. W nowych pomieszczeniach powstawać będą eksponaty, pomoce edukacyjne, scenariusze warsztatów i zajęć.
REKLAMA
Zobacz wideo

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego nie jest przeznaczona do zwiedzania. Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka, to będzie "dom dla edukacji". Społeczność zajmująca się zmianami edukacji - konkretne osoby, instytucje, firmy - zyskają miejsce, w którym mogą się spotkać i realizować autorskie oraz wspólne projekty, korzystając z doświadczenia oraz zaplecza technicznego Kopernika.

REKLAMA

Katarzyna Nowicka wskazuje, że CNK od wielu lat działa na rzecz edukacji. Prowadzi różne programy pomagające nauczycielom wspierać uczniów w rozwijaniu kompetencji przyszłości, niezbędnych do funkcjonowania w ciągle zmieniającym się świecie. To kreatywność, analityczne i krytyczne myślenie, właściwe korzystanie z dóbr techniki, zdolność kompleksowego rozwiązywania złożonych problemów. Podpowiada, jak prowadzić angażujące lekcje, oparte na samodzielnym eksperymentowaniu. Centrum tworzy scenariusze zajęć i pomoce edukacyjne, które - dzięki współpracy z partnerami - trafiają do szerokiej grupy odbiorców. Prowadzi również badania samych procesów uczenia się.      

Teraz - dzięki Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego - będzie do tego specjalna przestrzeń. W budynku powstaną m.in. dwa pomieszczenia przypominające typowe klasy szkolne i laboratoria, w których zespoły będą testować pomoce dla nauczycieli i ich uczniów. Po doświadczeniach zdobytych podczas pandemii koronawirusa zespół Centrum Nauki Kopernik pracuje też nad stacjami badawczymi pozwalającymi analizować eksperymentowanie zdalne. Obok profesjonalnych laboratoriów biologiczno-chemicznych i fizyczno-mechatronicznych w Pracowni będzie m.in. nowoczesna fokusownia do badań socjologicznych, studio nagrań i warsztat do budowania prototypów pomocy naukowych.

Pracownia Przewrotu KopernikańskiegoPracownia Przewrotu Kopernikańskiego Facebook.com / Centrum Nauki Kopernik

Budynek przyjazny dla środowiska

Co ważne, budynek Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego jest przyjazny dla środowiska. To energooszczędna konstrukcja. Na dachu są panele fotowoltaiczne oraz instalacje doprowadzające deszczówkę do sanitariatów. Elewacja została wykonana z wypełnionych powietrzem dwuwarstwowych poduszek z membrany ETFE. To materiał odporny na zanieczyszczenia, chemikalia i ekstremalne zmiany temperatury. Przepuszcza też dużo światła, jednocześnie izolując wnętrze termicznie. Dzięki tym rozwiązaniom eksploatacja nowego budynku wymaga mniejszej ilości energii, potrzebnej do oświetlania, ogrzewania i chłodzenia wnętrz.

REKLAMA

Centrum Nauki Kopernik ma już 12 lat i cieszy się niesłabnącą popularnością. Placówkę rocznie odwiedza ponad milion osób. Centrum Nauki Kopernik wyposażone jest w interaktywne eksponaty, dzięki którym zwiedzający sami mogą eksperymentować i w ten sposób poznawać naukę, zaspokajać swoją ciekawość.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory