Warszawa. Punkt wydawania numerów PESEL znika z PGE Narodowego. Powód? Malejące zainteresowanie

Po prawie trzech miesiącach działalności ze Stadionu Narodowego znika Centralny Punkt Rejestracji PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Udało się w nim wydać prawie 65 tysięcy numerów. Decyzja o zamknięciu zapadła po tym, jak urzędnicy zaobserwowali, że zgłasza się coraz mniej osób. Ukraińcy, którzy nie wyrobili jeszcze numeru PESEL, będą mogli to zrobić w innych miejscach stolicy.
Zobacz wideo

Centralny Punkt Rejestracji PESEL na PGE Narodowym działał od 19 marca. W ciągu 83 dni funkcjonowania udało się w nim wyrobić prawie 65 tysięcy numerów, czyli prawie połowę wszystkich wydanych w Warszawie (ponad 114 tysięcy).

Na początku nie obyło się bez problemów. Jak informowaliśmy na portalu Tokfm.pl, w pierwszych dniach przed Stadionem Narodowym ustawiały się tysiące uchodźców chcących wyrobić numer. Wielu z nich było odsyłanych z kwitkiem.

Jak wylicza stołeczny ratusz, największe zainteresowanie ze strony uchodźców, zaobserwowano na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie dziennie nadawano od 3500 do 4300 numerów w 21 punktach na terenie całego miasta. Na samym stadionie średnia dzienna wynosiła ok. 1700 numerów. W ostatnich tygodniach urzędnicy zaobserwowali jednak, że do punktu zgłasza się coraz mniej uchodźców. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, to właśnie stąd wynikła decyzja o jego zamknięciu.

Gdzie uchodźca może wyrobić numer PESEL?

Zamknięcie punktu na Stadionie Narodowym nie oznacza, że uchodźcy nie będą mogli już wyrobić numeru PESEL. Jak mówi nam zastępca rzecznika urzędu miasta Jakub Leduchowski, Ukraińcy mogą zgłaszać się w tej sprawie do poszczególnych Delegatur Biur Administracji i Spraw Obywatelskich znajdujących się dzielnicach.

- By jako uchodźca uzyskać numer PESEL, wystarczy zgłosić się do jednej z delegatur. Te mieszczą się zazwyczaj w urzędach dzielnic, ale - dla pewności - przed wizytą lepiej sprawdzić adresy delegatur, wchodząc na naszą stronę internetową lub za pośrednictwem miejskiej infolinii 19115. Należy mieć ze sobą wypełniony wniosek o nadanie numeru, ale też dokument potwierdzający dane w nim zawarte. Oprócz tego konieczny jest dokument potwierdzający tożsamość, czyli paszport, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat, wymagany jest akt urodzenia. Trzeba mieć też kolorową fotografię o wymiarach 35×45 mm - wylicza Leduchowski. Wyrobienie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy jest darmowe.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny