Warszawa. Bezpłatne kastrowanie zwierząt trwa już 10 lat. "Udało się przeprowadzić 19 tysięcy zabiegów"

REKLAMA
Stołeczny ratusz ogłosił, że rozpoczyna kolejną edycję darmowego czipowania, kastracji i sterylizacji zwierząt. Zabiegi będzie można wykonać w jednej z 28 lecznic na terenie Warszawy. Aby pies lub kot mógł skorzystać z darmowego zabiegu, właściciel musi spełnić jednak szereg warunków.
REKLAMA
Zobacz wideo

W tym roku na kastrację i sterylizację czworonogów miasto przeznaczy 600 tysięcy złotych. Akcja będzie trwała do końca roku lub do wyczerpania budżetu. Jak przekazał w rozmowie z TOK FM zastępca rzecznika warszawskiego ratusza Jakub Leduchowski, miejskie finansowanie obejmie: koszt wizyty kwalifikującej na zabieg; wykonanie samego standardowego zabiegu pod narkozą; opiekę do czasu wybudzenia z narkozy; podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku, a także dalszą opiekę pooperacyjną, czyli między innymi badania kontrolne i podanie odpowiednich leków.

REKLAMA

Zabiegi będzie można wykonać w jednej z 28 lecznic, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Jakie warunki trzeba spełnić?

By zabieg kastracji lub sterylizacji był rzeczywiście darmowy, właściciel czworonoga powinien spełniać kilka warunków. Musi posiadać ważne uprawienia (e-hologram) i okazać u lekarza weterynarii Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka. Potrzebny będzie także dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia lub paszport psa czy kota). Podczas wizyty kwalifikującej opiekun zwierzaka musi wypełnić - w dwóch egzemplarzach - wniosek o wykonanie zabiegu.

Jeśli chodzi o samo zwierzę, które ma zostać poddane zabiegowi, musi mieć ono ukończone sześć miesięcy życia i zostać wcześniej zaczipowane.

Warszawa prowadzi akcję darmowej kastracji i sterylizacji od 2012 roku. W ciągu 10 lat udało się przeprowadzić ponad 19 tysięcy zabiegów.

REKLAMA

Czipowanie

W ramach akcji prowadzonej przez miasto można też za darmo zaczipować psa lub kota. Warunkiem skorzystania z takiego zabiegu jest wypełnienie dwóch egzemplarzy stosownego wniosku, okazanie dokumentu tożsamości i potwierdzenie, że zwierzę należy do nas. Pies lub kot musi mieć ukończony dwunasty tydzień życia. W przypadku psów wymagane jest też aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

- Darmowo zaczipować psa można także w czasie cyklicznych wydarzeń, jakie organizujemy wspólnie ze Schroniskiem Na Paluchu. Takie działania prowadzimy w różnych miejscach stolicy. Od 2007 roku udało się nam zaczipować niemal 110 tysięcy psów i kotów - podaje Jakub Leduchowski ze stołecznego ratusza.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory