Mazowieckie. Kolejny dzień bez gazu. "Największą bolączką jest przygotowywanie ciepłych posiłków"

W Cegłowie pod Warszawą gazu brak. Ośrodek zdrowia, przedszkola czy urzędy nie mogą normalnie funkcjonować. - Największą bolączką jest przygotowywanie ciepłych posiłków. Trzeba było przeorganizować pracę szkoły - mówi burmistrz gminy Marcin Uchman.
Zobacz wideo

Cegłów na Mazowszu to jedna z kilkunastu gmin w Polsce, która nie ma dostępu do gazu. Wcześniej paliwo zapewniała tu spółka Novatek Green Energy, która zaprzestała dostaw po tym, jak została objęta rządowymi sankcjami. W efekcie gazu zostali pozbawieni odbiorcy indywidualni, instytucje gminne oraz przedsiębiorstwa.

Cegłów to niespełna sześciotysięczna miejscowość, położona około 60 km od Warszawy, w powiecie mińskim. Bez gazu utrudnione jest tu działanie ośrodków zdrowia, szkół, przedszkoli i urzędów. - Największą bolączką jest przygotowywanie ciepłych posiłków. Trzeba było przeorganizować pracę szkoły, aby tam posiłki, może nie takie, jak przy normalnym funkcjonowaniu, ale jednak zostały wydane - mówi Uchman.

Jak słyszymy od burmistrza, przywrócenie dostaw gazu jest priorytetowe, ale musi być też bezpieczne. - Spółka gazowa będzie musiała przetestować sieć i wziąć odpowiedzialność za dostarczanie gazu. To musi potrwać, może nawet kilka dni, żeby ten proces przygotować - przekonuje w rozmowie z nami Uchman. To z kolei oznacza, że przywrócenie dostaw gazu w czasie majówki może być bardzo trudne.

- Obawiam się, że to będzie trochę trwało, bo wszystko będzie zależeć od współpracy ze służbami gazowymi. Nie ma także pewności, że spółka objęta sankcjami zechce współpracować i w miarę szybko udostępni infrastrukturę oraz wszystkie jej składowe tak, by przywrócić dostawy gazu - dodaje samorządowiec.

Sankcje dla spółki Novatek i obietnica rządu

Przypomnijmy, Polska objęła sankcjami spółkę Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - jest to spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

W piątek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wydał polecenia spółkom Skarbu Państwa, aby niezwłocznie dostarczyć gaz do sieci, których formalnym właścicielem jest Novatek. Zapewnił, że proces przejmowania infrastruktury powinien zakończyć się w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Oświadczenie wydała również spółka PGNiG, która zapewniła, że na podstawie polecenia premiera "niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin". Konkretnej daty, kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się ponownej dostawy gazu - nie podano.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny