Warszawa. Brakuje autokarów dla uchodźców z Ukrainy. Ratusz pilnie szuka przewoźników

Warszawa apeluje do kierowców i przewoźników. Chodzi o pomoc w transporcie migrantów z Ukrainy. Potrzebne jest wsparcie, by przewozić osoby nie tylko z granicy, ale także między samorządami, które zorganizowały pomoc.
Zobacz wideo

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie szuka osób i firm, które mogą wesprzeć samorząd w logistyce i transporcie osób z Ukrainy. "Dzięki fantastycznej współpracy samorządów z całej Polski władzom stolicy udaje się znajdować lokalizacje dla uchodźców z Ukrainy w wielu miastach. Codziennie wysyłamy setki osób w różne rejony Polski. Tylko minionej doby wyruszyły autokary do Serocka, Koszalina, Ostrowa Wlkp., Sosnowca, Płocka i Gdyni" - informują urzędnicy z ZTM-u.

Stołeczny ratusz zwraca uwagę, że bez transportu międzymiastowego nie jest w stanie przyjmować większej liczby uchodźców. Już od kilku dni urzędnicy podkreślają, że liczba Ukraińców w Warszawie jest bardzo duża i niezbędne jest wsparcie w przewożeniu ich do innych miast czy gmin. Pomoc potrzebna jest natychmiast, by zapewnić sprawne funkcjonowanie punktów i umożliwienie im przyjmowania kolejnych uchodźców.

Wszyscy przewoźnicy, którzy chcieliby pomóc, proszeni są o zgłoszenia na adres mailowy: autokary.pomoc@ztm.waw.pl. "Razem pomóżmy Ukrainkom i Ukraińcom odnaleźć w naszym kraju swój nowy dom" - apelują urzędnicy ratusza.

Każdy, kto zechce zgłosić się do pomocy, w zgłoszeniu musi wpisać: nazwę firmy, liczbę oferowanych autokarów z liczbą miejsc siedzących dla pasażerów, deklarowany okres dostępności floty, niezbędny czas na podstawienie autokaru (tj. ile godzin od powiadomienia potrzeba na zorganizowanie konkretnego przewozu) oraz wskazanie osoby/osób do kontaktu.

Autokary są potrzebne przede wszystkim do przewożenia osób, ale też darów. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego zwraca się również do przewoźników, którzy są w stanie pomóc w logistyce. Na takiej zasadzie działają np. Miejskie Zakłady Autobusowe, które przekazały swoje szkoleniowe pojazdy na rzecz przewozu darów i osób. Oprócz tego na dworcach stoją autobusy MZA, w których można uzyskać pierwszą pomoc, wypić herbatę czy ogrzać się.

Autobusy zarówno spółki miejskiej, jak i operatorów prywatnych, jeżdżą z darami pomiędzy dworcami, a punktami zbiórek, a także przewożą uchodźców na miejsca pobytu. "Dotąd zrealizowano dziesiątki takich kursów, przewieziono kilka tysięcy osób do miejsc noclegowych na terenie miasta, województwa, ale także dalej w Polskę" - informują urzędnicy ratusza.

Z podobnym apelem wyszła Państwowa Straż Pożarna, która apeluje do wszystkich firm transportowych i przewoźników o pomoc w transporcie uchodźców z Ukrainy z punktów przygranicznych do miejsc pobytu na terenie Polski. Koszty obsługi poniesione przez firmy transportowe zostaną pokryte przez Państwową Straż Pożarną.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z