Warszawa przekaże uchodźcom swoje biura. Ratusz: Zaczyna brakować miejsc, potrzebne większe wsparcie rządu
Miejscy urzędnicy nie chcą podawać dokładnej lokalizacji miejsc, do których trafią uchodźcy. Przekonują, że to ze względów bezpieczeństwa. Wiadomo jednak, że ratusz szykuje trzy dodatkowe placówki - w swoich biurach - w których zmieści się nawet 1000 osób. Jedna z nich ma znajdować się przy ul. Górskiego w Śródmieściu. - To jedna z trzech lokalizacji, która została na szybko zaadaptowana, odmalowana i przygotowana, żeby można było wstawić tam łóżka i potrzebną pomoc - słyszymy w ratuszu.
Apel o wsparcie rządu
Liczba wszystkich uchodźców z Ukrainy, przebywających teraz w Warszawie, jest trudna do oszacowania. - Nie mamy systemu, który mógłby te osoby zliczać i ewidencjować, ale szacujemy, że w miejskich ośrodkach są dwa tysiące migrantów - informuje Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka stołecznego ratusza. Należy jednak pamiętać, że mnóstwo Ukraińców trafiło do znajomych, krewnych albo osób, które prywatnie oferowały pomoc. A zatem liczba uchodźców w stolicy może być nawet dwukrotnie wyższa. I dalej rośnie.
- Staramy się zapewniać dach nad głową, apelując też do rządu, by włączył się do przygotowywania noclegów, także w Warszawie. Samorząd wprost staje na głowie - mówi rzeczniczka ratusza. - Nie wykluczamy, że może być potrzebna pomoc wojska albo wsparcie w dalszym lokowaniu uchodźców - dodaje.
Rosyjskie budynki dla uchodźców?
Stołeczny ratusz poinformował też we wtorek, że jest bliski przejęcia kompleksu budynków przy ulicy Sobieskiego 100. To nieruchomości zajmowane przez Federację Rosyjską. Mieściły się tam mieszkania dla osób związanych z radziecką ambasadą w okresie PRL. Od lat kompleks jest pusty i zamknięty. Jak informował na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski - Warszawa chce odzyskać to miejsce.
"Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik. Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi" - podał Trzaskowski.
Docelowo miałyby tam powstać miejsca dla uchodźców, a w przyszłości mieszkania dla osób dotkniętych konfliktem i wojną z Rosją.
Miasto jest wspierane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które we wtorek poinformowało, że wystąpiło do właściwych organów o "wszczęcie postępowań egzekucyjnych w sprawie dwóch nieruchomości niewykorzystywanych na cele dyplomatyczno-konsularne i znajdujących się w bezprawnym posiadaniu Federacji Rosyjskiej". Oprócz kompleksu przy Sobieskiego 100, chodzi też o nieruchomość przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie.
"W stosunku do obu tych nieruchomości zapadły prawomocne orzeczenia sądów polskich nakazujące ich wydanie prawowitemu właścicielowi - Skarbowi Państwa. Ponadto MSZ zarekomendowało wykorzystanie wszelkich przysługujących środków procesowych, aby postępowania sądowe w innych sprawach dotyczących nieruchomości toczyły się maksymalnie szybko" - podał resort.
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Prof. Markowski ostrzega przed "oszustwami wyborczymi, które się szykują". Jaką przewagę musi mieć opozycja w wyborach?
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
"Widać dygocik". Władza przestraszyła się marszu 4 czerwca? "Wyrażają pogardę dla Polaków"
- Poszła popływać w Wiśle i już nie wypłynęła. Trwają poszukiwania młodej kobiety
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Ziobro grzmi po wyroku. Atakuje TSUE. "Główny sąd europejski jest skorumpowany"
- Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: Opady, burze z gradem i ulewami
- Europa znów chętnie wsiada do pociągów, zwłaszcza nocnych. A w Polsce mamy do czego wsiąść?