Warszawa. Napoleon musi iść do magazynu. Coraz bliżej do budowy parkingu podziemnego

REKLAMA
Stołeczni radni zgodzili się na przeniesienie pomnika Napoleona Bonaparte. Popiersie francuskiego przywódcy stoi (jeszcze) na placu Powstańców Warszawy. Niebawem trafi jednak do magazynu, a w jego miejscu rozpocznie się budowa podziemnego parkingu na 420 aut.
REKLAMA
Zobacz wideo

Budowa sieci podziemnych parkingów była jedną z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego. Podobne plany kreśliła też wcześniej była prezydentka stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wszystko wskazuje na to, że urzędnicy zamierzają wywiązać się przynajmniej z części obietnicy. Stołeczny ratusz przekazał, że w tej chwili trwa kompletowanie ostatnich dokumentów, które pozwolą na rozpoczęcie budowy parkingu, który ma się znaleźć pod placem Powstańców Warszawy. Jest to samo centrum miasta, zaraz obok skrzyżowania Świętokrzyskiej z Marszałkowską.

REKLAMA

Inwestycja powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą IMMO Park Warszawa Sp. z o.o. Wybudowany parking będzie własnością miasta, ale - zgodnie z umową - to koncesjonariusz ma zarządzać parkingiem i ponosić koszty jego eksploatacji przez 40 lat.

Podziemny parking ma liczyć cztery kondygnacje i pomieścić 420 samochodów. Prace mają ruszyć jeszcze w drugim kwartale tego roku. Wcześniej muszą jednak zostać przełożone miejskie sieci znajdujące się w pobliżu przyszłego placu budowy. By to tego doszło, z placu Powstańców Warszawy tymczasowo musi zniknąć pomnik francuskiego wodza Napoleona Bonaparte. Popiersie z cokołem najpierw trafi do magazynu. Po zakończeniu budowy wróci i zostanie umiejscowiony w specjalnie wyznaczonym tzw. ogrodzie Napoleona (również w obrębie placu).

Na ostatniej sesji Rady Warszawy za przeniesieniem pomnika zagłosowało 57 radnych (na 60), jedynie dwóch wstrzymało się od głosu. Zgodnie z umową, parking ma zacząć działać w 2024 roku.

Skąd Napoleon na placu Powstańców Warszawy?

Obecny pomnik Napoleona na placu Powstańców Warszawy można podziwiać od maja 2011 roku. Dlaczego stanął akurat w tym miejscu? To nawiązanie do historii placu, który od początku istnienia dorobił się aż czterech nazw! W 1839 roku nosił nazwę placu Dzieciątka Jezus, później placu Wareckiego, a 1921 roku właśnie placu Napoleona. W tym samym czasie w obecności marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto w tym miejscu pierwszy pomnik francuskiego wodza. Monument przepadł jednak w czasie wojny. Obecną nazwę - Powstańców Warszawy - plac zyskał w 1957 roku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory