"Najlepsze jest to, że mogę coś zmienić w życiu drugiego człowieka". Wolontariusze pilnie poszukiwani

REKLAMA
- Dzięki udziałowi w wolontariacie można nie tylko pomagać innym, ale także samemu rozwijać swoje pasje, zainteresowania i umiejętności - mówi TOK FM Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które regularnie szuka wolontariuszy. Chętnych do pomocy potrzebuje też Muzeum POLIN. Tu na zgłoszenia został ostatni moment.
REKLAMA
Zobacz wideo

Muzeum Żydów Polskich POLIN czeka na zgłoszenia wolontariuszy już tylko do niedzieli, 20 lutego. Chętni wezmą udział w organizacji tegorocznej edycji akcji Żonkile. Ich praca będzie polegała na rozdawaniu papierowych żółtych kwiatów 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Będą też informować mieszkańców i turystów na ulicach Warszawy o wydarzeniach z kwietnia 1943 roku.

REKLAMA

Rocznica - w tym roku już 79. - będzie poprzedzona warsztatami, wykładami i spotkaniami online. W ich organizacji także potrzebna jest pomoc wolontariuszy. Zgłosić może się każdy, kto ma minimum 14 lat. Górna granica wieku, jak mówią przedstawiciele placówki, nie istnieje. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej muzeum i czekać na kontakt.

Muzeum Powstania Warszawskiego też szuka wolontariuszy

Nie tylko POLIN poszukuje osób do pomocy. Jedną z placówek, która regularnie prowadzi nabór do wolontariatu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak mówi nam jego dyrektor Jan Ołdakowski, na ochotników czeka nie tylko duża przygoda, lecz także dobra lekcja historii, a nawet szansa na rozwijanie doświadczenia zawodowego.

- Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce mieć do czynienia z bohaterami Powstania Warszawskiego, autentycznymi zdjęciami i eksponatami - zaznacza. - Na wolontariuszy czekają różne zadania. Od szkolenia innych wolontariuszy, przez dzielenie się własnymi kompetencjami, po pracę przy dużych imprezach, czyli na przykład spotkaniach powstańców - dodaje Ołdakowski.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, na wystawie pozyskanych legitymacji powstańcówJan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, na wystawie pozyskanych legitymacji powstańców Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

REKLAMA

I podkreśla, że muzeum stara się zlecać wolontariuszom różne zadania - wykorzystuje przy tym ich indywidualne zdolności czy zainteresowania. Przykładowo - jeśli ktoś ma wykształcenie związane z konserwacją papieru, może współpracować z muzealną Pracownią Konserwacji Papieru. Dziennikarze mogą uczyć innych, jak prowadzić wywiady z powstańcami lub ich bliskimi w ramach akcji "Korzenie Pamięci". - Co za tym idzie, dla niektórych wolontariat jest też formą zdobywania doświadczenia - mówi dyrektor Ołdakowski.

Aby zgłosić się do pomocy w Muzeum Powstania Warszawskiego, należy skontaktować się z placówką. - Na naszej stronie internetowej jest dostępna ankieta, którą należy wypełnić. Później taka osoba zostanie zaproszona na rozmowę i wtedy wspólnie ustalamy, czym będzie zajmowała się w naszym muzeum. Jedynym warunkiem przystąpienia do wolontariatu jest ukończenie 14 lat - zaznacza Ołdakowski.

"Mogę coś zmienić w życiu drugiego człowieka"

Na pomoc wolontariuszy liczy też Dom Powstańców Warszawskich działający przy ul. Nowolipie 22 na Woli. Prowadzi go Stowarzyszenie Monopol Warszawski razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, wspiera również miasto. Placówka ma pod opieką ponad 100 osób. Wolontariusze są potrzebni m.in. do tego, by zwyczajnie spędzić czas z powstańcami albo pomóc im dostać się do lekarza.

"Wspólny czas, obecność i rozmowy od serca. To właśnie wolontariat sprawia, że zwyczajne rzeczy stają się ważne i nabierają nowego znaczenia" - przekonują wolontariusze placówki. "Najlepsze w wolontariacie jest to, że mogę coś zmienić w życiu drugiego człowieka" - dodają.

REKLAMA

Na wolontariuszy czekają też inne warszawskie placówki i fundacje. Od lat program wolontariatu prowadzi między innymi Schronisko na Paluchu, Muzeum Warszawy czy Centrum Nauki Kopernik. Długą listę na bieżąco aktualizowanych ofert można znaleźć na stronie "Ochotnicy Warszawscy".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory