Pociągiem nad Zegrze. Po 28 latach przywracają połączenie. Skorzystają też warszawiacy

Kolejarze chwalą się postępami przy odbudowie linii kolejowej z Wieliszewa do Zegrza Południowego. Nowy tor ma zapewnić sprawne połączenie Warszawy z Zalewem Zegrzyńskim. W planach jest też oddanie do użytku nowego przystanku kolejowego dla mieszkańców Wieliszewa.
Zobacz wideo

Ruch pasażerski na linii z Wieliszewa do Zegrza Południowego został zawieszony 28 lat temu. W tym czasie linia została pozbawiona sieci trakcyjnej, a nawet toru. Teraz kolejarze pracują nad jej reaktywacją i przywróceniem połączeń kolejowych. Najpierw PKP PLK musi jednak odbudować brakujący tor z Zegrza do Wieliszewa i przygotować go do obsługi pociągów elektrycznych.

Już zaczyna zmieniać się wygląd samej stacji w Zegrzu Południowym, gdzie powstały fundamenty dwóch nowych peronów. Niebawem na stacji pojawią się ławki, wiaty i oświetlenie. Obiekt będzie przygotowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Kolejarze przygotowują się też do rozpoczęcia budowy nowego przystanku - Wieliszew Centrum. Powstanie on w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ulicą Modlińską. Dzięki niemu mieszkańcy Wieliszewa zyskają wygodniejszą możliwość przesiadki z samochodu do pociągu. W tym momencie muszą korzystać ze stacji w Łajskach, a żeby się do niej dostać, trzeba pokonać leśną drogę lub nadrobić kilometry samochodem.

Kiedy linia będzie gotowa?

Kolejarze przekonują, że inwestycja na linii Wieliszew - Zegrze Południowe zwiększy atrakcyjność całego regionu. Poprawić ma się dostęp do kolei w północnej części województwa. Nowe tory zapewnić mają wygodniejszy dojazd mieszkańców gmin położonych wzdłuż linii kolejowej do Warszawy, a z kolei mieszkańcom stolicy usprawnią dojazd nad Jezioro Zegrzyńskie.

Podróż z Wieliszewa do Zegrza Południowego ma potrwać około 4 minuty. Pociągi pasażerskie na tej trasie pojadą z prędkością 80 kilometrów na godzinę.

Zgodnie z założeniami prace nad reaktywacją linii zakończą się w IV kwartale tego roku. To oznacza, że pierwsze pociągi ze stolicy nad Zalew Zegrzyński będą mogły ruszyć w 2023 roku. Koszt inwestycji opiewa na 45 milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny