Warszawa. Doświetlą blisko 300 przejść dla pieszych. To ostatni tak duży program

Tym razem przetarg na doświetlenie przejść dla pieszych w Warszawie powinien zakończyć się sukcesem. Zarząd Dróg Miejskich otworzył właśnie oferty na zamontowanie nowego oświetlenia na 299 przejściach w 17 dzielnicach. Do powtórzonego przetargu zgłosiły się trzy firmy. Jak słyszymy w ZDM, propozycje wykonawców są korzystniejsze niż poprzednim razem.
Zobacz wideo

Pierwszy przetarg na doświetlanie przejść dla pieszych zakończył się fiaskiem, bo wszystkie zgłoszone oferty przewyższały możliwości finansowe miasta. Tym razem, jak wynika z informacji przekazywanych przez ZDM, ma być inaczej. Drogowcy zakładają, że do końca lutego zostanie wyłoniony wykonawca albo wykonawcy inwestycji. To oznacza, że do wakacji w stolicy powinno przybyć 299 doświetlonych przejść dla pieszych.

- Nowe latarnie pojawią się w dokładnie 193 lokalizacjach. To dlatego, że często zdarza się, że w jednym miejscu (np. na skrzyżowaniu - red.) jest kilka przejść dla pieszych - mówi rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. - W uproszczeniu prace będą polegały na zamontowaniu nowych źródeł światła, które zostaną skierowane na zebrę w taki sposób, żeby pieszy na przejściu, i tuż przed nim, był świetnie widoczny dla kierowców. Jednocześnie chodzi też o to, by nowe oświetlenie nie oślepiało kierujących - dodaje.

Gdzie doświetlą przejścia?

Najwięcej oświetlonych zebr przybędzie w dzielnicy Ursus - aż 51. Wysoko znajduje się też Żoliborz, gdzie doświetlonych zostanie 30 przejść, Praga Południe i Wawer - po 24, Wilanów - 23 czy Bielany - 21.

Oprócz tego doświetlone zebry pojawią się na Bemowie (10 lokalizacji), Białołęce (9), Mokotowie (17), Pradze Północ (6), Rembertowie (1), w Śródmieściu (18), na Targówku (19), Ursynowie (17), w Wesołej (16), we Włochach (1) i na Woli (12).

Drogowcy zwracają uwagę, że to ostatni tak duży program doświetlania przejść w ramach jednego zamówienia. Kolejne inwestycje będą realizowane na mniejszą skalę - na bezpośrednie wnioski mieszkańców lub w ramach następnych edycji budżetu obywatelskiego.

- Do tej pory doświetlaliśmy nawet po kilkaset przejść każdego roku. Właściwie, biorąc pod uwagę także te przejścia, na których będziemy działać w tym roku, można powiedzieć, że prawie wszystkie wymagające tego zebry w stolicy zyskają dodatkowe oświetlenie - przekonuje Jakub Dybalski.

Według danych ZDM od początku programu, czyli od 2016 roku, udało się doświetlić 1497 zebr w całej Warszawie. W sumie w stolicy jest około 5 tysięcy przejść dla pieszych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny