Warszawa. Drogowy koszmar czas zacząć. Rusza przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej

Remont Trasy Łazienkowskiej wkracza w kluczowy etap. Chodzi o zamknięcie i wyburzenie północnego wiaduktu tuż przy parku Agrykola na Powiślu. To wiąże się z przekierowaniem ruchu na sąsiedni wiadukt i - w efekcie - wąskim gardłem na jednej z najważniejszych arterii stolicy. Pierwotnie drogowcy chcieli rozpocząć prace w niedzielę, ale ze względu na prognozowane załamanie pogody, zrobią to już w sobotę.
Zobacz wideo

Docelowo Trasa Łazienkowska zyska dwa zupełnie nowe wiadukty. To, że gruntowny ich remont jest konieczny, było widać od dawna gołym okiem. W czasie spacerów w parku Agrykola, warszawiacy mogli zobaczyć tymczasowe podpory podtrzymujące konstrukcję, pamiętającą czasy serialowego inżyniera Karwowskiego z "Czterdziestolatka". Z betonowego wiaduktu wystawały też druty. Teraz ma się to zmienić. Wcześniej jednak kierowcy muszą zmierzyć się z bardzo poważnymi utrudnieniami. Trasa Łazienkowska jest przecież jedną z najważniejszych i najbardziej ruchliwych arterii w stolicy.

W sobotę zostanie zamknięty północny wiadukt Trasy Łazienkowskiej. Kierowcy nadal będą mogli korzystać z południowego wiaduktu, który przez kolejny rok będzie obsługiwał ruch z obydwu kierunków. W tym celu zostaną na nim wyznaczone cztery pasy ruchu.

Drogowcy nie zdecydowali się na likwidację buspasów. To oznacza, że od soboty kierowcy jadący z Pragi Południe na Ochotę będą mogli skorzystać z jednego pasa w jedną stronę. Drugi będzie przeznaczony dla autobusów, taksówek i motorów. Dokładnie tak samo będzie wyglądała organizacja ruchu dla kierowców jadących od drugiej strony. Zmiany dotyczą odcinka trasy od węzła z Wisłostradą do placu Na Rozdrożu.

Przyspieszenie prac 

Dlaczego przebudowa została przyśpieszona? - To w związku z fatalnymi prognozami, które przewidują załamanie pogody od niedzieli. Dlatego zdecydowaliśmy się na przyśpieszenie prac - słyszymy w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, który nadzoruje przebieg inwestycji.

Miasto zdaje sobie sprawę, że zwężenie tak ważnej drogi może spowodować korki. Stąd rady dotyczące korzystania z innych mostów (głównie mostu Siekierkowskiego) i szereg innych działań, które mają usprawnić ruch. - W tym celu wprowadzamy zmiany w sygnalizacji świetlnej na ponad 30 skrzyżowaniach na terenie całego miasta. Wszystko po to, by usprawnić przejazd przez Warszawę w czasie tej ważnej i bardzo odczuwalnej dla kierowców inwestycji - mówi rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Agata Choińska-Ostrowska.

Objazd zamkniętego wiaduktuObjazd zamkniętego wiaduktu UM Warszawa

- Wprowadzimy też priorytety dla autobusów w 17 lokalizacjach, dla tramwajów w dziewięciu. W sześciu lokalizacjach zostanie wprowadzony priorytet sygnalizacji dla pieszych. W różnych częściach stolicy ustawione zostały też specjalne tablice informacyjne, które wskazują możliwość objazdu utrudnień Trasą Siekierkowską lub Alejami Jerozolimskimi - dodaje.

Oprócz tego na odcinku Trasy Łazienkowskiej od węzła z Wisłostradą do ronda Jazdy Polskiej zostanie wprowadzony zakaz wjazdu ciężarówek i pojazdów powyżej 2,2 metrów szerokości. Zalecany objazd dla tych pojazdów prowadzi ulicami Waryńskiego, Goworka, Spacerową i Gagarina - do ulicy Czerniakowskiej. To budzi obawy okolicznych mieszkańców i kierowców, którzy obawiają się teraz paraliżu Dolnego Mokotowa.

Zalecany objazdZalecany objazd UM Warszawa

Zgodnie z zapowiedziami miasta rozbiórka i budowa nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej zakończy się w marcu 2024 roku. Cała inwestycja pochłonie ponad 90 milionów złotych.

Tak mają wyglądać wiadukty po przebudowieTak mają wyglądać wiadukty po przebudowie UM Warszawa

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny