Warszawa. Czy nazwa ulicy może promować alkoholizm? Warszawscy radni przeciw wojewodzie

W Warszawie trwa spór o nazwę krótkiej ulicy w dzielnicy Włochy, która miała nosić imię producenta win i miodów pitnych Warsowin. Na to nie zgodził się jednak wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który powołał się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Radni zdecydowali, że decyzję wojewody zaskarżą.

O nadanie krótkiej ulicy na Włochach nazwy Warsowin wnioskowali sami okoliczni mieszkańcy, którzy zwrócili się w tej sprawie do stołecznych radnych. Radni w listopadzie 2021 roku poparli wniosek i w związku z tym jeszcze przed końcem roku Zarząd Dróg Miejskich zamontował nowe tabliczki przy ulicy. Nazwa nie spodobała się jednak wojewodzie mazowieckiemu, który 21 grudnia unieważnił miejską uchwałę w tej sprawie. W uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie, że "wyróżnienie w nazewnictwie warszawskich ulic producenta m.in. win i miodów pitnych wyłącznie z uwagi na jego lokalizację i przedmiot działalności nie ma waloru wychowawczego oraz kształtującego lub wzmacniającego postawę promującą abstynencję".

A to właśnie upamiętnienie lokalnej historii było główną intencją mieszkańców, którzy złożyli wniosek o nadanie nazwy. W tym miejscu przez ponad 40 lat działał jeden z oddziałów Stołecznego Zakładu Spożywczo-Winiarskiego o charakterystycznej nazwie "Warsowin". Przedsiębiorstwo miało swoje oddziały w całej Warszawie. Placówka na Włochach słynęła z produkcji wina owocowego.

Decyzja wojewody o unieważnieniu miejskiej uchwały zdziwiła część radnych. - To chyba pierwszy przypadek, w którym uchwała nazewnicza jest uchylana z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. W uzasadnieniu pan wojewoda stwierdza, że propaguje zachowania, którym ta ustawa ma przeciwdziałać. Z tą logiką to np. w przypadku ulicy Browarnej też można by było dokonać takiej interpretacji - argumentował przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej Jarosław Szostakowski.

Ostatecznie radni zdecydowali się na zaskarżenie decyzji wojewody. Za głosowały 52 osoby, przeciwko była jedna. Pięcioro radnych wstrzymało się od głosu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny