Pracownicy ochrony kopalń chcą strajkować. "W kolejce po węgiel ludzie zaczynają się szamotać"

REKLAMA
Ponad 90 procent pracowników ochrony kopalń z Grupy KOK, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku. Frekwencja w głosowaniu wyniosła ponad 70 procent. Pracownicy grupy od wielu miesięcy bezskutecznie walczą o podwyżki płac.
REKLAMA
Zobacz wideo

- Ochroniarze mają płace minimalne. Pracują po 200-300 godzin, żeby wyżyć. Zarząd firmy nie chce z nami rozmawiać - mówi Ireneusz Lier, szef "Solidarności" w Grupie KOK. Związek jest w sporze zbiorowym z pracodawcą. Domaga się m.in. wzrostu wynagrodzeń o 20 procent. Chce też podniesienia stawek osobistego zaszeregowania najniżej uposażonych pracowników do poziomu ustawowej płacy minimalnej (3010 zł brutto).

REKLAMA

Referendum było przeprowadzone 5 i 6 października. Pracownicy odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze dotyczyło poparcia dla strajku, drugie poparcia dla innej formy protestu, np. okupacji czy głodówki. Za strajkiem opowiedziało się ponad 92 procent głosujących, a za inną formą protestu - ponad 80 procent. - Wnioskujemy, że pracownicy nie chcą bawić się w jakieś rozmowy czy układanki. Stawiają sprawę jasno, bo już mają dość - komentuje przewodniczący zakładowej "Solidarności".

Nerwowo w kolejkach po węgiel

Pracownicy ochrony kopalń mają coraz więcej obowiązków związanych ze sprzedażą węgla na bramach kopalń. Bywa tam nerwowo. - Ludzie stoją po kilkanaście godzin, czekają kilka dni. Zaczynają się szamotać. Dochodzi do ekscesów w biurze obsługi klienta. W związku z tym Polska Grupa Górnicza zażyczyła sobie wzmocnienia ochrony biur - opowiada związkowiec.

W najbliższy poniedziałek (10 października) szefowie organizacji związkowych z KOK spotkają się, aby omówić plan dalszych działań. - Nie wykluczamy odstąpienia od pracy - mówi Lier.

Grupa KOK zatrudnia około 700 pracowników. Firma świadczy usługi ochroniarskie głównie dla kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory