To będzie pierwsza linia tramwajowa w Katowicach od 75 lat! Właśnie ruszają z budową

Budowa odcinka linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach rusza wreszcie pełną parą. Oznacza to jednak spore utrudnienia dla mieszkańców. Już od czwartku wstrzymany będzie ruch tramwajów między placem Wolności a zajezdnią w Chorzowie Batorym.
Zobacz wideo

Umowa na budowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach podpisana została w połowie marca. Potem jednak temat utknął. Długo trwało uzgadnianie formalności, w tym - projektu tymczasowej organizacji ruchu. - To skomplikowana sprawa, bo prace spowodują utrudnienia na kluczowych dla płynności ruchu w Katowicach ulicach: Gliwickiej i Chorzowskiej oraz na Drogowej Trasie Średnicowej - informuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Pierwsze prace już ruszyły, m.in. przebudowa gazociągu, wyburzanie starego mostu nad Rawą i pierwsze roboty ziemne. Kolejne roboty wymagają jednak wstrzymania ruchu tramwajów na ulicy Gliwickiej. Od czwartku (7 lipca) - w rejonie skrzyżowania Gliwickiej z ul. Grundmanna i Goeppert-Mayer - całkowicie wstrzymany zostanie ruchu tramwajów między pl. Wolności w Katowicach a zajezdnią w Chorzowie Batorym.  

Komunikacja tramwajowa w tym rejonie będzie kursowała według specjalnych rozkładów jazdy. W trasę wyruszy też autobus zastępczy. Tak ma być do niedzieli (10 lipca).

Wznowienia ruchu tramwajów na linii nr 20 - na skróconej trasie - można spodziewać się w poniedziałek. Do tego czasu powstać ma rozjazd technologiczny, umożliwiający wpuszczenie tramwajów na odcinek Chorzów Rynek - Załęże Pośpiecha.

- Linia będzie obsługiwana wagonami dwukierunkowymi. Po obsłużeniu przystanku Załęże Pośpiecha wagony będą zmieniać tor i kierować się w drogę powrotną do Chorzowa, a pasażerowie będą się przesiadać do autobusu zastępczego. Na odcinku Wiśniowa - Bracka tramwaje będą jeździć po jednym torze, a wykonawca będzie mógł przystąpić do realizacji prac - wyjaśnia Andrzej Zowada.  

Utrudnienia też dla kierowców

11 lipca to zarazem początek przebudowy skrzyżowania ulicy Gliwickiej z ulicami Grundmanna i Goeppert-Mayer. - Kierowcy muszą liczyć się z obowiązującym w najbliższych dniach ruchem wahadłowym w tym rejonie, dlatego rekomendujemy korzystanie z objazdów - mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

Prace mają odbywać się etapami - aż do 27 listopada. I do tego czasu będą utrudnienia. W pierwszym etapie robót ulice Grundmanna i Goeppert-Mayer zostaną zwężone do jednego pasa w każdym kierunku. Będzie też wyznaczony tymczasowy objazd odcinkami Opolskiej i Dąbrówki. Zarazem między placem Wolności a skrzyżowaniem ulicy Gliwickiej z Pośpiecha i Żelazną - zamiast tramwajów - kursować będą nadal zastępcze autobusy.

Tramwaj na Grundmanna w przyszłym roku

Inwestycja warta prawie 40 mln złotych - zgodnie z umową - powinna być gotowa w połowie przyszłego roku. - Wytyczenie i budowa zupełnie nowego odcinka sieci tramwajowej w Katowicach będzie faktycznie realizowana po raz pierwszy od 75 lat - przyznaje Marcin Krupa, prezydent Katowic. A chodzi o budowę niespełna dwóch kilometrów toru pojedynczego, włączając w to fragmenty torowisk łączących nową trasę z liniami biegnącymi wzdłuż Gliwickiej i Chorzowskiej.

Sam odcinek dwutorowej linii wzdłuż ulicy Grundmanna będzie miał nieco ponad 600 metrów. Trasa zostanie poprowadzona po zachodniej stronie jezdni. Przewidziana jest budowa mostu nad Rawą oraz wiaduktu z dwutorową linią tramwajową nad "średnicówką". Łatwiej będzie dojechać ze wschodnich dzielnic Katowic do parku Śląskiego, w rejon Stadionu Śląskiego czy na osiedle Tysiąclecia.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny