Śląsk i Zagłębie. Opaski bezpieczeństwa czekają na seniorów. Mogą uratować życie

Kolejne miasta województwa śląskiego rozwijają bezpłatną teleopiekę. Dzięki niej seniorzy otrzymują opaski bezpieczeństwa, które mogą im uratować życie. Program jest finasowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Urzędnicy mają nadzieję, że będzie kontynuowany, bo o kolejnej fali epidemii mówi się coraz głośniej.
Zobacz wideo

Seniorzy z Rudy Śląskiej, którzy ukończyli 65 lat, mogą otrzymać tzw. opaski życia. To rozwiązanie przede wszystkim dla osób mieszkających samotnie i mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem (ze względu na swój stan zdrowia). Urząd ma do rozdania 100 opasek. Są one wyposażone w przycisk bezpieczeństwa nadający sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS i funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturację).

Co ważne - opaski umożliwiają szybkie wezwanie pomocy. - W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą - mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Następnie dyspozytor - w zależności od sytuacji - decyduje o wezwaniu karetki lub powiadamia rodzinę czy sąsiadów. Teleopieka realizowana w ramach tego programu jest bezpłatna, a nabór chętnych trwa. Zgłoszenia przyjmuje MOPS.

Na podobnej zasadzie będzie to działać w Sosnowcu, ale tam program obejmie aż 400 osób. Barbara Porębska, kierowniczka Działu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych sosnowieckiego MOPS-u, zachęca seniorów, by zgłaszali się do programu. Teleopieka może nie tylko uratować życie, ale też przyczynić się do poprawy jego jakości. - Z naszego doświadczenia i realizowanych już wcześniej podobnych działań wynika, że opieka na odległość ma bardzo pozytywny wpływ na osoby starsze. Wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa i czyni je bardziej samodzielnymi - zapewnia Porębska.

Teleopieka w dobie koronawirusa

Na realizację programu do końca roku Ruda Śląska ma ponad 228 tysięcy złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To kontynuacja działań w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Korpus wsparcia seniorów", czyli programu wprowadzonego wraz z pojawieniem się pandemii. Na razie programy teleopieki rozpisywane są do końca roku. Jednak z racji tego, że o kolejnej fali zachorowań mówi się coraz głośniej, miasta liczą, że pomoc się nie skończy. - Biorąc pod uwagę obecną sytuację, mamy nadzieję, że program będzie kontynuowany także w 2023 roku - mówi nam Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Z tego samego rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Sosnowiec otrzymał prawie 530 tysięcy złotych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu zgłoszenia seniorów chętnych do programu teleopieki przyjmuje do końca lipca. Jeśli limit opasek wyczerpie się wcześniej, możliwe jest jego zwiększenie, ale tylko w ramach posiadanych środków. Nie warto więc zwlekać ze zgłoszeniem.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny