Tychy. 600 kamer i sześć odcinków pomiaru prędkości. Rusza najnowocześniejszy w Polsce system sterowania ruchem

W Tychach rusza właśnie długo oczekiwany system ITS. Ma poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu. - Zagwarantuje niezawodność czasu przejazdu, czyli pozwoli na dotarcie do celu w określonym czasie - zapewniają urzędnicy. Inwestycja kosztowała ponad 120 mln złotych.
Zobacz wideo

- W Tychach mamy zarejestrowanych ponad 100 tysięcy samochodów. To ogromna liczba, biorąc pod uwagę, że nasze miasto zamieszkuje 120 tysięcy osób. System ITS powstał, by usprawnić ruch samochodowy w mieście i polepszyć jakość życia mieszkańców - mówi Andrzej Dziuba, prezydent miasta.

Tyski ITS składa się z blisko 600 kamer monitoringu wyposażonych w system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Są też 72 tablice elektroniczne, na których na bieżąco przekazywane mogą być komunikaty w sprawie utrudnień, korków czy wypadków. Jest również 20 tablic informujących o wolnych miejscach parkingowych i priorytet na skrzyżowaniach dla ponad 170 autobusów i trolejbusów.

Bezpieczeństwo poprawić ma sześć odcinków pomiaru prędkości i pięć stacji dynamicznego ważenia ciężarówek. Na tyskich ulicach pojawiło się też niemal 20 stacji monitorujących pogodę oraz poziom zanieczyszczeń i hałasu. Z kolei Centrum Sterowania Ruchem, zbierające i przetwarzające dane z tych wszystkich źródeł, mieści się na niemal 400 metrach kwadratowych - w pomieszczeniach tyskiego stadionu - i jest jednym z największych w Polsce.

- System zagwarantuje tzw. niezawodność czasu przejazdu, czyli pozwoli na dotarcie do celu w określonym czasie. Docelowo, gdy system ITS zostanie skalibrowany i uzyska swoją pełną funkcjonalność, z pewnością wszyscy zauważymy i odczujemy poprawę ruchu na drogach - zapewnia Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Technologie przyszłości

Powyższe rozwiązania (lub niektóre ich elementy) dobrze znają mieszkańcy takich miast jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Białystok. Jednak tyski system wyróżnia jeden komponent. Tychy to pierwsze w Polsce miasto otrzymujące możliwość współpracy infrastruktury drogowej z pojazdami autonomicznymi. - Możliwości te wynikają z funkcjonalności specjalnych nadajników przekazujących w czasie rzeczywistym informacje o warunkach panujących na drogach bezpośrednio do pojazdów - tłumaczy Dariusz Obcowski, prezes zarządu spółki Yunex, która wdrażanie takich systemów realizuje już w kilkunastu lokalizacjach w USA, a także w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Singapurze.

Tyski system ITS powstawał od 2019 roku. Jego całkowity koszt wraz z przebudową ponad 40 skrzyżowań wyniósł około 121 mln zł. Prawie 85 procent tej kwoty to fundusze unijne.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny