Kosmiczny spacer, triathlonowa gra miejska i wycieczka śladami Ryśka Riedla. Najmłodsza metropolia w Europie świętuje urodziny

REKLAMA
41 miast i gmin położonych w centrum województwa śląskiego będzie w piątek obchodzić piąte urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji na sobotę zaplanowano blisko 100 wydarzeń.
REKLAMA
Zobacz wideo

- Metropolia to setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać, dlatego 2 lipca będziemy świętować właśnie pod hasłem "Poznajmy się" - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. W przygotowanie wydarzeń włączyło się 35 gmin, od tych niewielkich, jak Zbrosławice czy Psary, po największe - Katowice, Sosnowiec, Gliwice czy Tychy. Inauguracja zaplanowana jest na sobotni świt, na 17-metrowej hałdzie popłuczkowej dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku "Fryderyk" w Tarnowskich Górach, czyli w miejscu wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A potem wydarzenia rozleją się po całej metropolii.

REKLAMA

Festiwal mikrowypraw

W programie Święta Metropolii są 94 wydarzenia, w tym 68 mikrowypraw - lokalnych wycieczek, które mogą zainteresować nie tylko turystów, ale także mieszkańców chętnych, by poznać najbliższe sąsiedztwo. - Stawiamy na turystykę lokalną i liczymy przede wszystkim na mieszkańców metropolii. Wszystko w myśl idei, że gmina zaprasza gminę, sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Natomiast jesteśmy przekonani, że bogaty program przyciągnie też mieszkańców innych części Polski - mówi nam Daria Kosmala, dyrektor departamentu marki i komunikacji marketingowej GZM.

Na dedykowanej Świętu Metropolii stronie kierunekgzm.pl wydarzenia podzielono na gminy i subregiony. Będą więc wycieczki tradycyjne, ale też zupełnie nietypowe, dostosowane dla każdej grupy wiekowej i dla rodzin, pokazujące nieoczywiste, mało znane zakątki metropolii. I, co ważne, udział we wszystkich mikrowyprawach jest bezpłatny.

Kto lubi zwiedzać aktywnie, będzie mógł przepłynąć kajakami Czarną Przemszą w Będzinie w ramach triathlonowej gry miejskiej. Piekary Śląskie zaprezentują swoje tradycje drukarskie. Miłośnicy kulinariów będą mogli poznać tajemnice radzionkowskich restauracji. Zabrze proponuje wyprawę śladami Donnersmarcków, Knurów - nostalgiczną wycieczkę po starych lokalnych kinach, a Katowice - kosmiczny spacer w Strefie Kultury.

Na niektóre z wydarzeń trzeba się zapisać, ale uwaga - wejściówki znikają błyskawicznie. Tak było np. w przypadku wycieczki "Trolejbusem z bluesem" po Tychach. To podróż śladami Ryśka Riedla, pełna wspomnień, bo przewodnikiem będzie syn legendarnego wokalisty Dżemu Sebastian Riedel. Komu trolejbus odjechał, może spróbować jeszcze powalczyć o miejsca w zabytkowym ikarusie, który będzie jeździł po Będzinie.

REKLAMA

- Przy kolejnych edycjach planujemy dać odwiedzającym naszą stronę internetową możliwość wybrania wydarzeń pod kątem ich charakteru: dla rodzin z dziećmi, dla aktywnych, dla pasjonatów historii czy przyrody, dla szukających rozrywki czy dla wszystkich - zapowiada Daria Kosmala.

Wszyscy uczestnicy Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli 2 lipca jeździć za darmo komunikacją miejską i przemieszczać się między miastami. Dotyczy to zarówno przejazdów autobusami, tramwajami, jak i trolejbusami ZTM. Trzeba mieć jednak przy sobie bilet pobrany ze strony kierunekgzm.pl.

Pierwsza metropolia w Polsce

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia utworzona została 1 lipca 2017 roku na mocy rządowego rozporządzenia. W 41 miastach i gminach wchodzących w jej skład mieszka 2,3 mln osób, działa 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. polskiego PKB. - Gminy GZM są naprawdę niezwykłe. Po prostu mikro, makro, metropolia - stwierdza Kazimierz Karolczak.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory