Wyjątkowy bieg na Stadionie Śląskim. Upamiętnią tragicznie zmarłego "Słonia". Przydadzą się czołówki

To będzie jubileuszowa - 10. już - edycja Biegu dla Słonia. To memoriał upamiętniający tragicznie zmarłego himalaistę Artura Hajzera, który zginął w 2013 roku na ośmiotysięczniku Gaszerbrum I w Karakorum. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca na terenie Stadionu Śląskiego i parku Śląskiego.
Zobacz wideo

Bieg dla Słonia po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę - Słoń. W tym roku biegacze pokonają siedmiokilometrową trasę. Start zlokalizowany będzie w rejonie czwartej bramy wejściowej Stadionu Śląskiego. Potem - po niespełna kilometrze - uczestnicy wbiegną na jego główną arenę. Tam na telebimach obiektu wyświetlane będą zdjęcia himalaisty z jego prywatnego archiwum. Po wybiegnięciu ze Stadionu Śląskiego biegacze ruszą na dalszą część trasy, wiodącą alejami parku Śląskiego.

Potrzebne czołówki

Bieg, jak co roku, będzie odbywał się po zmroku. Wszyscy wyruszą o godzinie 22, dlatego też organizatorzy polecają zabrać czołówki. - Po pierwsze to element praktyczny, bo w parku miejscami jest ciemno. Po drugie to też symboliczne nawiązanie do alpinistów, którzy przecież często wspinaczkę rozpoczynają w nocy. Po trzecie to symboliczne światło, które wysyłamy do góry, do Artura i tych, którzy w górach zostali już na zawsze - mówi Marcin Rudzki, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie specjalna oprawa - zarówno w strefie startu, jak i na trasie. - Na uczestników - co mniej więcej kilometr - będą czekali wolontariusze wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, którym będą rozświetlać trasę, ale nie chcemy zdradzać wszystkiego - mówi Rudzki. 

Jedna z poprzednich edycji bieguJedna z poprzednich edycji biegu materiały organizatora

"Wszyscy na to czekają"

Co najważniejsze - tym razem ponownie będzie wspólny start. Ubiegłoroczna edycja i ta rok wcześniej były specyficzne ze względu na obostrzenia pandemiczne. W 2020 roku bieg odbył się wirtualnie, a w zeszłym - uczestnicy startowali w kilku turach. Tym razem ponownie wszyscy staną razem na starcie. - Mam wrażenie, że wszyscy na to czekają i to jest najważniejszy aspekt tego wydarzenia, poczucie wspólnoty, bycia częścią tego wydarzenia - mówi Rudzki.

Bieg dla Słonia jest jedną z największych imprez biegowych w województwie śląskim. Mimo iż nie ma tutaj mierzenia czasu, klasycznego ścigania się i miejsc na "pudle" oraz na nagród - wydarzenie każdego roku gromadzi setki uczestników. Co ważne, nie ma też wcześniejszych zapisów. Wystarczy przyjść przed imprezą i wypełnić oświadczenie. Biuro zawodów będzie czynne od godziny 20 do 21.50. Bieg dla Słonia wystartuje o 22. Podobnie jak w ubiegłych latach, udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a na uczestników czekają ręcznie wykonane medale. Szczegóły można znaleźć w mediach społecznościowych.

W dotychczasowych edycjach imprezy na starcie stanęło już kilkanaście tysięcy osób. Wśród nich nie zabrakło też członków wypraw organizowanych w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego, takich jak Adam Bielecki i Artur Małek, którzy razem z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką jako pierwsi zimą zdobyli leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Obecni byli także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, czy Ryszard Pawłowski.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny