Katowice. Popularny Starganiec czekają duże zmiany. Będzie pomost, plaża i toalety

Śląski Starganiec zmieni się nie do poznania. To bardzo popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Katowic i Mikołowa. Ogłoszono przetarg na jego rewitalizację. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Zobacz wideo

Starganiec znajduje się w lesie, na pograniczu Katowic i Mikołowa. Zajmuje teren o powierzchni około 16 hektarów, z czego trzy hektary to staw. Przez ośrodek przebiega szlak rowerowy, łączący go z Ligotą w Katowicach oraz ze Śmiłowicką Retą w Mikołowie. Można tu spotkać m.in. miłośników przejażdżek konnych. Ośrodek - w czasach PRL - należał do Huty Baildon i to głównie jej pracownicy odpoczywali tu z rodzinami. Obecnie teren jest we władaniu Lasów Państwowych, a Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach od Lasów Państwowych ośrodek dzierżawi.

Modernizacja Stargańca ma sprawić, że ośrodek stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem. Powstaną tu zupełnie nowe ścieżki spacerowe, zostanie przebudowana i wzmocniona plaża, a mały staw odzyska swoją dawną funkcję, czyli zostanie zamieniony na basen-kąpielisko. Przy nim powstaną dwa boiska do siatkówki plażowej. Będzie też strefa małej gastronomii, czyli dwa miejsca na food tracki.

30 czerwca nastąpi otwarcie ofert w przetargu. Wybrany wykonawca będzie miał około roku na wykonanie wszystkich robót. Jeśli prace ruszą od razu, być może trzeba będzie się liczyć z niedogodnościami na terenie Stargańca w czasie wakacji. Jednak - jak mówi Michał Szafraniec z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach - "robimy to po to, by za rok Starganiec był jeszcze bardziej zachęcającym do wypoczynku miejscem, a mieszkańcy mogli korzystać z nowoczesnego, atrakcyjnego ośrodka". - Być może w przyszłości zostaną tu nawet zorganizowane zawody w siatkówce plażowej. Warunki ku temu będą odpowiednie - zapowiada.

Katowice. Śląski Straganiec czeka rewitalizacjaKatowice. Śląski Straganiec czeka rewitalizacja Bogdan Widawka

Urzędnik podkreśla, że popularne miejsce zachowa swoją dzisiejszą funkcję, ale wzbogaconą o nowe elementy. To chociażby pomost, z którego będą mogli korzystać wypoczywający czy wędkarze. Pojawią się też toalety. Dziś Starganiec jest miejscem bardziej dzikim, gdzie np. osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć problem z dotarciem nad staw czy w poruszaniu się w jego obrębie. Po zakończeniu prac  także niepełnosprawni będą mogli korzystać ze wszystkich możliwych udogodnień. W ramach inwestycji przebudowany ma być także parking przy wejściu do ośrodka.

Utrudnienia na Owsianej

Starganiec znajduje się w lesie, ale nieopodal ośrodka przebiega dość ruchliwa ulica Owsiana (w wielu miejscach bez pobocza). Przejeżdżający tamtędy kierowcy muszą bardzo uważać na pieszych, którzy maszerują na Starganiec lub z niego wracają. Niestety, w bezpośredniej bliskości ośrodka nie ma przystanku autobusowego. - Być może w przyszłości taki przystanek powstanie. Na dziś jednak nie ma takich planów - wyjaśnia Szafraniec.

Przejazd ulicą Owsianą jest teraz mocno utrudniony, bo właśnie rozpoczął się remont nawierzchni. W związku z tym obowiązuje ruch wahadłowy. Kierowcy jadący tędy z południowych części Katowic do Mikołowa lub z Mikołowa np. do autostrady A4, muszą się liczyć z dłuższym czasem przejazdu. Tworzą się tam spore korki. Remont nawierzchni ul. Owsianej ma potrwać miesiąc.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny