Katowice. Śniadanie wielkanocne trafi do samotnych i Ukraińców. Trzeba przygotować 10 tysięcy porcji!

Kuchnię w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przejęli wolontariusze, którzy przygotowują dania na Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych. Akcja odbędzie w tym roku w kilkudziesięciu polskich miastach. W Katowicach - tydzień później - w terminie świąt obchodzonych w Ukrainie, podobne wydarzenie zostanie zorganizowane dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w tym mieście.
Zobacz wideo

W Wielką Sobotę wieczorem oraz z samego rana w Niedzielę Wielkanocną wolontariusze będą rozwozić paczki z hermetycznie zapakowanym śniadaniem. Na razie trwają przygotowania produktów potrzebnych na przykład do zrobienia tradycyjnej sałatki ziemniaczanej. Trzeba przygotować 10 tys. porcji! W ramach wolontariatu pracuje tu ponad 80 osób, m.in. uczniowie Zespołu Szkół "Cogito" w Siemianowicach Śląskich. 

- Obieramy ziemniaki, warzywa, gotujemy setki jaj - mówi Zuzia, jedna z wolontariuszek. Uczniom pomagają także nauczycielki. - Taka pomoc wzmacnia także nas. Tak mówią uczniowie i ja się z tym zgadzam - podkreśla jedna z nich Izabela Duras.

Śniadanie dla uchodźców

Święta to także trudny czas dla osób, które uciekły przed wojną, a w Ukrainie zostawiły swoich bliskich. Dlatego tydzień po polskiej Wielkanocy, uroczyste śniadanie w Katowicach będą mogli zjeść także uchodźcy z Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w tym właśnie mieście.

- Chcemy ugotować tradycyjne dania ukraińskiej kuchni, dlatego zapraszamy panie, które przyjechały do nas ze Wschodu, aby podały przepisy. Jeśli zechcą, to zapraszamy również do gotowania. Dania trafią do mieszkań katowiczan, którzy przyjęli uchodźców wojennych - mówi Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce, organizatora akcji.

W organizację  Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego zaangażowanych jest 10 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz ponad 20 miast spoza regionu. To m.in.: Warszawa, Kołobrzeg czy Przemyśl. Działa już też infolinia, poprzez którą można zgłaszać osoby samotne, które chcą zjeść darmowe śniadanie. Telefon (572 005 558) będzie czynny jeszcze w środę - 13 kwietnia - w godzinach 9-17.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny