"Młodzi ludzie nie muszą być sami ze swoimi potworami". W Bielsku-Białej uczą dzieci samoakceptacji

REKLAMA
W Bielsku-Białej ruszył program, który ma zwrócić uwagę na problemy psychiczne dzieci i młodzieży. Są warsztaty dla nauczycieli i zajęcia dla uczniów. Jak mówi pedagog szkolna, takie akcje są bardzo potrzebne. - Po pandemii dzieci mają jeszcze większy problem ze zmierzeniem się z opinią na swój temat. Boją się tego - podkreśla.
REKLAMA
Zobacz wideo

"Dbam o Siebie" to projekt realizowany w bielskich szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i placówkach wsparcia dziennego - w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Pierwszy etap tego projektu - pod nazwą ZaJaki.pl - stanowiły warsztaty dla nauczycieli. Dzięki nim pedagodzy mogli dowiedzieć się m.in., jak przeprowadzić lekcje wychowawcze dotyczące poprawy samooceny uczniów, depresji czy dbałości o zdrowie psychiczne.

REKLAMA

- Projekt ma zwrócić uwagę na problem pogarszającego się zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza po pandemii COVID-19 i po nauczaniu zdalnym, które w znacznym stopniu ograniczyło kontakty rówieśnicze - mówi Dorota Fedycka-Brandys z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który jest organizatorem akcji.

Skąd nietypowa nazwa "ZaJaki"? Jak wyjaśniają urzędnicy, wiele osób często słyszymy, że jest na przykład za wesoły, za smutny, za cichy, za wrażliwy i tym podobne. Hasło akcji ma odnosić się do łatwości, z jaką przypinane są różnym osobom różne "łatki". Dla jednych mogą być one zabawne, dla innych jednak - krzywdzące lub frustrujące.

Ulotka promująca akcję ZaJakiUlotka promująca akcję ZaJaki UM w Bielsku-Białej

Lekcje wychowawcze pod hasłem ZaJaki.pl odbyły się już m.in. w Szkole Podstawowej nr 37. - Dzieci potrzebują informacji zwrotnej od innych o tym, że są w czymś dobre. To podnosi ich samoocenę i pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości - mówi Monika Łukaszek, pedagog szkolny w tej placówce. Podkreśla, że dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w tych lekcjach. - Widać, że po pandemii mają jeszcze większy problem ze zmierzeniem się z opinią na swój temat. Boją się tego - zwłaszcza te starsze dzieci z podstawówki, dla których ocena rówieśnicza jest niezwykle istotna - dodaje Łukaszek.

REKLAMA

Jednym z zadań uczniów na lekcji wychowawczej było napisanie czegoś pozytywnego o sobie i swoich kolegach. Jak mówi pedagog, część osób miała ogromny problem z tym, by napisać na swój temat choćby jedną pozytywną rzecz.

Więcej problemów psychicznych u dzieci po pandemii

- Chcieliśmy też zwrócić uwagę na coraz mniejszy dostęp do specjalistów: psychiatrów i psychoterapeutów - mówi Gabriela Tyrna z Fundacji Muuve, która jest partnerem projektu "Dbam o Siebie". - Problemy psychiczne wśród dzieci i młodzieży nie są czymś nowym. Kłopot polega na tym, że po pandemii one coraz częściej dają o sobie znać - dodaje.

Problem braku samoakceptacji wśród dzieci i młodzieży się nasila. Raport przygotowany przez WHO wskazuje, że ponad 50 procent dziewcząt i 30 procent chłopców w wieku 15 lat myśli o sobie, że są ludźmi zbyt grubymi.

REKLAMA

- Potrzebne jest wsparcie, w jaki sposób sobie radzić z tymi demonami, z codziennymi problemami - mówi Tyrna. - Naszym celem jest wyposażenie młodych ludzi w narzędzia do pracy nad stabilnym poczuciem własnej wartości. Do pracy nad samoakceptacją, ale też w budowaniu poczucia skuteczności. To elementy rezyliencji, czyli umiejętności radzenia sobie z sytuacjami, na które nie mamy wpływu, które też w dużym stopniu wpływają na nasz stan odporności psychicznej. Może być jednak tak, że pomimo tych wszystkich zabiegów te potwory nie znikają, dlatego przygotowaliśmy specjalną ulotkę, z którą chcemy dotrzeć do młodych ludzi - dodaje Gabriela Tyrna.

Ulotki z ważnymi numerami telefonów

Do bielskich uczniów trafiło już 40 tysięcy takich ulotek z potrzebnymi danymi i numerami telefonów, pod którymi można szukać pomocy w kryzysowych sytuacjach. - Chcemy pokazać tą ulotką, że niezależnie od tego, jak wielkie są te ich "potwory", młodzi ludzie nie muszą być z nimi sami. Bardzo często jest tak, że nie mają w swoim otoczeniu zaufanej dorosłej osoby, której mogliby powiedzieć o swoich kłopotach, dlatego na ulotkach znalazły się numery telefonów organizacji, które 24 godziny na dobę świadczą nieodpłatną pomoc psychologiczną - wyjaśnia Gabriela Tyrna.

W ramach projektu młodzież ma też wykonać kukły przedstawiające ZaJakich, by następnie (7 czerwca) wziąć z nimi udział w paradzie, która przejdzie ulicami Bielska-Białej do Parku Słowackiego, w którym odbędzie się Festiwal Dobrej Energii.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory