Katowice. Nauczyciele zapraszają dzieci z Ukrainy na bezpłatne zajęcia. "Pomożemy tak, jak potrafimy najlepiej"
Ukraińskie dzieci, które do nas przyjechały uciekając przed wojną, potrzebują wsparcia i empatii. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, przeraża dorosłych, a maluchy przeżywają to często znacznie mocniej i boleśniej. Aby jakoś pomóc najmłodszym choć na chwilę zapomnieć o tym, z czym muszą się mierzyć, Zespół Szkół nr 3 w Katowicach zorganizował dla nich cykl zajęć pod opieką pedagogów.
- Mówimy o małym człowieku, którego trzeba wesprzeć i któremu trzeba powiedzieć: tutaj jesteś bezpieczny, tu jesteśmy na ciebie otwarci i tu ci pomożemy tak, jak potrafimy najlepiej - mówi Amelia Walotek, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 3. Jak dodaje, trzeba tym dzieciom dać czas, cierpliwość i miłość.
Zajęcia ruszyły w piątek, 4 marca. Będą się odbywać nie trzy razy w tygodniu - jak wcześniej planowano - a cztery: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki, w budynku szkoły przy ul. Bolesława Chrobrego 4. Każde spotkanie ma trwać dwie godziny, od 15 do 17. Nie ma limitu wieku.
Jak zapewnia Amelia Walotek, przyjść mogą zarówno przedszkolaki, jak i starsze dzieci. Przedział wiekowy od 2 do nawet 16 lat nie będzie żadnym problemem. - Każda osoba będzie mogła ciekawie, kolorowo i bezpiecznie spędzić czas i każdą nauczyciele z "Trójki" przywitają z otwartymi ramionami - mówi nauczycielka. - Naszym głównym zadaniem jest pozwolić tym dzieciakom mieć choć trochę fajnego dzieciństwa, mimo tego, co przeżyły - dodaje.
Na pytanie, czy nie obawia się, że zgłoszeń do udziału w zajęciach będzie bardzo dużo, odpowiada: "Na to bardzo liczymy. Wszyscy nauczyciele i dyrekcja szkoły".
W czasie, kiedy dzieci zajmą się zabawą, ich rodzice czy opiekunowie będą mogli nauczyć się języka polskiego czy też doszlifować go. Zajęcia, podobnie jak te dla dzieci, są bezpłatne i będą się odbywać pod okiem świetnych, cierpliwych i pełnych empatii nauczycieli, którzy mają także doświadczenie w nauce obcokrajowców.
Zapisy na zajęcia odbywają się przez e-mail: amelia.walotek@gmail.com. Nauczycielka podkreśla, że warto w wiadomości podać wiek dziecka, dzięki czemu nauczycielom łatwiej będzie przygotować program spotkań i napisać czy rodzice będą brać udział w lekcjach języka polskiego.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot