Katowice. Nauczyciele zapraszają dzieci z Ukrainy na bezpłatne zajęcia. "Pomożemy tak, jak potrafimy najlepiej"

Naszym zadaniem jest pozwolić tym dzieciakom mieć choć trochę fajnego dzieciństwa, mimo tego, co przeżyły - mówi Amelia Walotek, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 3 w Katowicach. Placówka organizuje dzieciom z Ukrainy bezpłatne zajęcia. Pomoc dotyczy głównie najmłodszych, ale skorzystać mogą też rodzice i opiekunowie, którzy w tym czasie będą uczyć się języka polskiego, zajmą się swoimi sprawami czy poczekają na dzieci w przytulnej sali przy kawie, herbacie i ciasteczkach.
Zobacz wideo

Ukraińskie dzieci, które do nas przyjechały uciekając przed wojną, potrzebują wsparcia i empatii. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, przeraża dorosłych, a maluchy przeżywają to często znacznie mocniej i boleśniej. Aby jakoś pomóc najmłodszym choć na chwilę zapomnieć o tym, z czym muszą się mierzyć, Zespół Szkół nr 3 w Katowicach zorganizował dla nich cykl zajęć pod opieką pedagogów.

- Mówimy o małym człowieku, którego trzeba wesprzeć i któremu trzeba powiedzieć: tutaj jesteś bezpieczny, tu jesteśmy na ciebie otwarci i tu ci pomożemy tak, jak potrafimy najlepiej - mówi Amelia Walotek, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 3. Jak dodaje, trzeba tym dzieciom dać czas, cierpliwość i miłość. 

Zajęcia ruszyły w piątek, 4 marca. Będą się odbywać nie trzy razy w tygodniu - jak wcześniej planowano - a cztery: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki, w budynku szkoły przy ul. Bolesława Chrobrego 4. Każde spotkanie ma trwać dwie godziny, od 15 do 17. Nie ma limitu wieku.

Jak zapewnia Amelia Walotek, przyjść mogą zarówno przedszkolaki, jak i starsze dzieci. Przedział wiekowy od 2 do nawet 16 lat nie będzie żadnym problemem. - Każda osoba będzie mogła ciekawie, kolorowo i bezpiecznie spędzić czas i każdą nauczyciele z "Trójki" przywitają z otwartymi ramionami - mówi nauczycielka. - Naszym głównym zadaniem jest pozwolić tym dzieciakom mieć choć trochę fajnego dzieciństwa, mimo tego, co przeżyły - dodaje.

Na pytanie, czy nie obawia się, że zgłoszeń do udziału w zajęciach będzie bardzo dużo, odpowiada: "Na to bardzo liczymy. Wszyscy nauczyciele i dyrekcja szkoły".

W czasie, kiedy dzieci zajmą się zabawą, ich rodzice czy opiekunowie będą mogli nauczyć się języka polskiego czy też doszlifować go. Zajęcia, podobnie jak te dla dzieci, są bezpłatne i będą się odbywać pod okiem świetnych, cierpliwych i pełnych empatii nauczycieli, którzy mają także doświadczenie w nauce  obcokrajowców.

Zapisy na zajęcia odbywają się przez e-mail: amelia.walotek@gmail.com. Nauczycielka podkreśla, że warto w wiadomości podać wiek dziecka, dzięki czemu nauczycielom łatwiej będzie przygotować program spotkań i napisać czy rodzice będą brać udział w lekcjach języka polskiego.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z