Zatłoczona jedenastka pod okiem policyjnego drona. To jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce

Policyjny dron, symulator wypadków i mierniki prędkości idą w ruch na Opolszczyźnie nad krajową jedenastką, czyli jedną z najniebezpieczniejszych dróg w Polsce. Trasa łączy wybrzeże z południem Polski. W ciągu 2,5 roku zginęło na niej 47 osób.
Zobacz wideo

Droga krajowa numer 11 w okresie urlopowym jest szczególnie zatłoczona - mieszkańcy południowej Polski ruszają nad Bałtyk, a mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego - w góry. Dlatego w czwartkową akcję włączają się również policjanci z trzech innych województw. Krajowa jedenastka zaczyna się w Bytomiu, a kończy w Kołobrzegu, przecinając także województwo opolskie i wielkopolskie.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, tylko od 2020 roku na DK 11 doszło do 280 wypadków, w których zginęło 47 osób, a 350 zostało poważnie rannych. Doszło też do prawie 5 tys. kolizji.

Od rana właśnie na tej trasie opolska policja prowadzi wzmożone kontrole m.in. prędkości. Drogę patrolują oznakowane i nieoznakowane radiowozy, a także policyjny dron. Policjanci mają też do dyspozycji symulator, na którym pokazują, jak ważne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa. - Celem czwartkowej akcji jest też ujawnianie agresywnych zachowań na drodze, związanych z nieprawidłowym wyprzedzaniem czy zmianą pasa ruchu - informują opolscy policjanci.

Działania obejmują również jedenastkę na terenie województwa śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Policję wspomaga Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny