Po trzech miesiącach nauki języka uczniowie z Ukrainy dziękowali nauczycielom już po polsku. Były łzy wzruszenia

REKLAMA
W ZS3 w podłódzkich Pabianicach kilka tygodni temu utworzono 2 klasy przygotowawcze, w których uczyło się 50 młodych ludzi z Ukrainy. Podczas piątkowych uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego wystąpili na scenie i wprowadzili uczniów i nauczycieli w klimat wakacji. "Dziękujemy, że tak pięknie nas przyjęliście" - mówili.
REKLAMA

W województwie łódzkim rok szkolny zakończyło ok. 263 tysięcy uczniów. Wśród nich ostatni raz mury szkoły podstawowej przekroczyło 30,5 tys. ósmoklasistów. Czekają teraz na wyniki egzaminów i listy zakwalifikowanych do szkół średnich. - To był trudny rok. W pierwszym semestrze ponownie zamknięcie szkół i nauka zdalna z powodu pandemii, a w drugim wybuch wojny w Ukrainie. Przed oświatą stanęło kolejne wyzwanie. W trakcie trwania roku szkolnego musieliśmy się przeorganizować na nowo - przyznawał Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty.

REKLAMA

Nowe klasy w środku roku. Dla uchodźców

Do szkół w regionie łódzkim chodziło ok. 12 tysięcy ukraińskich uczniów. W szkołach średnich powstawały dla nich oddziały przygotowawcze. Nastawione były przede wszystkim na naukę języka polskiego i integrację. Do tego typu oddziałów w Łódzkiem trafiło 1 768 młodych ludzi. W podłódzkich Pabianicach utworzono dwa takie oddziały. Oba powstały w Zespole Szkół nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic. - To było wyzwanie - zorganizować dwie nowe klasy w trakcie trwania roku szkolnego. Nie mieliśmy jednak wątpliwości, że chcemy to zrobić, że pomożemy i zrobimy wszystko, aby ci uczniowie czuli się u nas jak najlepiej - mówiła Agnieszka Kulpińska-Górska, dyrektorka ZS3 w Pabianicach.

Dodatkowo zatrudniono nauczycielkę z Ukrainy oraz tłumacza. Okazało się, że kilkoro nauczycieli zna język rosyjski, więc bez problemu mogli dogadać się z większością uczniów. Nauczyciele od początku pomagali, jak mogli. Podczas zakończenia roku wychowankowie szczególnie podziękowali swojej wychowawczyni, Elżbiecie Bartoszek. - To wspaniała kobieta. Wspierała nas psychologicznie przez ten cały czas. Dawała nam poczucie bezpieczeństwa - mówiła Toma Karpilowska, uczennica z Ukrainy.

Nauczycielka organizowała dla swoich podopiecznych zbiórki potrzebnych rzeczy i zrzutki pieniędzy. Znalazła sponsorów, którzy pomogli wyposażyć ich nie tylko w szkolne wyprawki, ale również w inne rzeczy potrzebne do codziennego życia. - Stworzyłam taki model pomocy, aby młodzież z mojej klasy czuła się komfortowo. Gdy pozyskałam dla nich pieniądze na ubrania, to oni sami szli do sklepu, który wcześniej ustalaliśmy i wybierali sobie rzeczy, które chcą. Ja na koniec rozliczałam się ze sklepem. Starałam się za każdym razem robić tak, aby nie było im niezręcznie, ale też aby pomoc, którą im oferujemy, była celowa i konkretna - opowiada Elżbieta Bartoszek.

Pożegnanie roku szkolnego w ZS3 w PabianicachPożegnanie roku szkolnego w ZS3 w Pabianicach Katarzyna Giedrojć

REKLAMA

Uczniowie z oddziałów przygotowawczych mieli tygodniowo 10 godzin języka polskiego. Dzięki temu większość z nich po trzech miesiącach nauki potrafi rozmawiać w naszym języku w stopniu komunikatywnych. Oprócz tego mieli również inne przedmioty jak: historia, matematyka czy język angielski. - Tego typu oddziały tworzyliśmy po to, aby uczniowie z Ukrainy, którzy pozostaną z nami na dłużej, od września mogli wejść w nasz normalny system edukacji - mówi kurator łódzkiej oświaty.

Nie wszyscy jednak wrócą w nowym roku szkolnym. - Ja już wiem, że z rodziną wracam do Ukrainy. Bardzo dziękuję za wszystko, co dla nas zrobiliście, robicie i będziecie robić - dodaje Toma Karpilowska.

Świadectwo i wakacje

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego wyróżniono najlepszych. W ZS3 dwie uczennice otrzymały stypendium premiera: Ida Buczkowska i Maja Baj. Czerwonych pasków było kilka. Uczniowie tradycyjnie dostawali nagrody książkowe, a nauczycielom w podziękowaniu przynosili kwiaty.

Zakończenie roku szkolnego w ZS3 w PabianicachZakończenie roku szkolnego w ZS3 w Pabianicach Katarzyna Giedrojć

REKLAMA

- Wreszcie mamy wakacje. Po dziesięciu miesiącach nauki odpoczynek na pewno się przyda - mówili.

Na koniec przygotowano występy artystyczne, podczas których uczniowie prezentowali swoje umiejętności w ramach popularnego show "Mam talent". Grali na instrumentach, śpiewali i tańczyli.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory