Zielonkawa woda w Zatoce Gdańskiej. Zjawisko niegroźne, ale sanepid odradza kąpiele

Żółto-zielone plamy i smugi mętnej wody pojawiły się na Zatoce Gdańskiej. Eksperci zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju. To niegroźne zjawisko związane jest z pyleniem drzew. Winna jest sosna.
Zobacz wideo

Żółta, mętna i często spieniona woda wygląda odpychająco. Za taki stan nie odpowiadają tym razem ani sinice, ani chemiczne zanieczyszczenia. Winowajcą jest pyłek sosny, której na nadmorskim terenie nie brakuje. Eksperci uspokajają, że to naturalne i niegroźne zjawisko. - Pyłki sosny nie są toksyczne, natomiast alergicy czy osoby bardziej wrażliwe powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż kontakt z pyłkami może dawać odczyny alergiczne - ostrzega Alina Hamerska, zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku.

Osobom zdrowym spacer po plaży czy też kąpiel w wodzie, w której widać żółte i mętne plamy, nie powinien w żaden sposób zaszkodzić. Sanepid jednak zaleca, by wstrzymać się z tym jeszcze troszeczkę.

- Przestrzegam przed korzystaniem z kąpieli przed sezonem letnim, dlatego że w czasie jego trwania prowadzony jest monitoring jakości wody i wszelkie zjawiska tego rodzaju są analizowane - tłumaczy Hamerska. Przypomnijmy, sezon kąpielowy rusza 24 czerwca. - Jeżeli wtedy wywieszona jest biała flaga, to osoby kąpiące się mogą czuć się bezpiecznie. A jeżeli ktoś chce korzystać z kąpieli przed sezonem, to niestety robi to na własne ryzyko - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Badania wody, dopiero w sezonie

W czasie trwania sezonu kąpielowego badania jakości wody prowadzone będą zarówno w trybie urzędowym, jak i przez organizatora danego kąpieliska. Harmonogram pobierania próbek jest zatwierdzony przez inspektora sanitarnego i na tej podstawie prowadzone jest stały monitoring. Wtedy można mieć pewność, że woda spełnia wymogi, jest bezpieczna i możemy cieszyć się wypoczynkiem.

Barwiące wodę pyłki powinny zniknąć z wód Zatoki Gdańskiej w ciągu kilku dni. Pod koniec czerwca zakończy się też pylenie sosen i problem powinien zniknąć całkowicie.

DOSTĘP PREMIUM