Rumia. Nowy węzeł ma zachęcić mieszkańców do jazdy komunikacją i zmniejszyć korki. Rusza budowa

REKLAMA
Rumia rozpoczyna budowę kolejnego węzła integracyjnego. Powstanie w rejonie stacji kolejowej i pętli autobusowej przy ulicy Starowiejskiej. Ma zachęcić mieszkańców do częstszego podróżowania komunikacją publiczną, a także rozładować korki. Inwestycja ma być gotowa w pierwszej połowie 2023 roku.
REKLAMA
Zobacz wideo

Budowa węzła integracyjnego przy dworcu PKP Rumia Główna to jedna z większych inwestycji w mieście. W ramach prac planowana jest między innymi budowa drogi dla rowerów (na odcinku od dworca do ul. Abrahama), modernizacja parkingu po drugiej stronie torów przy ul. Towarowej, przebudowa ronda oraz wymiana kilkudziesięcioletnich nawierzchni asfaltowych na ul. Starowiejskiej. Powstaną też nowe wiaty autobusowe i dodatkowa zieleń.

REKLAMA

- Celem tej inwestycji jest lepsze skomunikowanie różnych środków lokomocji: rowerów, samochodów i autobusów. Chcemy, aby mieszkańcy mogli się sprawnie przesiadać do SKM-ki. Komunikacja zbiorowa jest bardziej ekonomiczna, ekologiczna, a przede wszystkim nie generuje korków, na które wszyscy narzekamy - mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz miasta do spraw inwestycji.

Koszt budowy węzła integracyjnego i tras dojazdowych to 12 milionów zł. Na realizację inwestycji udało się zdobyć unijne dofinansowanie. Wykonawcą jest gdyńska firma MTM S.A. Prace mają trwać do marca przyszłego roku. Władze miasta ostrzegają, że trzeba się przygotować na utrudnienia w ruchu. - To bardzo ważne miejsce komunikacyjne. Chcielibyśmy, aby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Przygotowujemy plan organizacji ruchu - podaje Sinicki.

Rozładują korki na krajowej "szóstce"?

Budowa węzła integracyjnego w rejonie stacji kolejowej PKP Rumia Główna i pętli autobusowej, które są zlokalizowane przy ul. Starowiejskiej, to ciąg dalszy zadania "Budowa węzłów integracyjnych w Rumii wraz z trasami dojazdowymi". Podobny węzeł powstaje w Rumii Janowie - jego budowa ma zakończyć się w październiku. Celem tej inwestycji jest połączenie dwóch części miasta i rozładowanie ruchu na drodze krajowej nr 6. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 60 mln zł.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA