Generatory prądu, pieluszki, latarki. Pszczyna szykuje pomoc dla Buczy. Ruszyła zbiórka darów
W zrujnowanej rosyjską okupacją Buczy najpilniejszych potrzeb jest mnóstwo. Od generatorów prądu, świec i przedłużaczy - przez środki przeciwbólowe, bandaże, pieluchy dla dzieci i dorosłych, mleko dla niemowląt albo wiosenne ubranka dla dzieci - po okulary taktyczne i koce.
Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podkreśla, że mieszkańcy są wstrząśnięci wiadomościami docierającymi z Ukrainy. Sami pytają, w jaki sposób mogą pomóc i to wsparcie napływa z różnych stron.
- W pomoc włączają się mieszkańcy i samorząd partnerskiego miasta z Bergisch Gladbach, harcerze, oraz Pszczyńskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Dziękuję wszystkim za poświęcenie, a także ogromne zaangażowanie - mówi burmistrz Skrobol i zaprasza do udziału w rozpoczynającej się zbiórce.
Jakie rzeczy są potrzebne?
Pełną listę potrzebnych rzeczy znaleźć można na stronie urzędu miasta. Są na niej między innymi produkty żywnościowe (o długiej dacie przydatności lub posiłki do szybkiego przygotowania), sprzęt i artykuły medyczne takie jak środki przeciwbólowe czy bandaże i plastry, a także lampy czołówki, świece czy kuchenki turystyczne.
Dary zbierane będą w najbliższą sobotę (9 kwietnia), a potem od poniedziałku do środy. Chętni mogą przynosić rzeczy do budynku przy ulicy Bogedaina 16a.
Po tym jak z Buczy wycofały się rosyjskie wojska, na jaw wyszła skala popełnianych na ludności cywilnej zbrodni. Świat zobaczył zdjęcia zamordowanych ludzi, ciała porzucone na na ulicach i w piwnicach, ofiary tortur i gwałtów. W masowym grobie odkrytym nieopodal cerkwi, według lokalnych władz, może znajdować się nawet 300 ciał.
Na wieść o dramacie, jaki rozegrał się w Buczy, Pszczyna natychmiast ogłosiła żałobę i zapowiedziała zorganizowanie pomocy. Miasta współpracują ze sobą od 2015 roku.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
- Kursy kasujące punkty karne cieszą się dużą popularnością. Ośrodki WORD przeżywają oblężenie
- Wystartował 45. Maraton Warszawski. Utrudnienia na wielu ulicach stolicy
- ''Koszmar, gdy ktoś ci mówi, że wynajmie mieszkanie tylko białym"
- Złote Lwy 2023 dla filmu "Kos". Zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Szkoła bez zadań domowych? W tej gminie to się sprawdziło. "Tak mi się zamarzyło"