"Kiedy cierpi twój przyjaciel, cierpisz również ty". Pszczyna ogłasza żałobę po tragicznych doniesieniach z Buczy

Flaga Pszczyny na miejskim ratuszu została opuszczona do połowy, a flagi na drzewcach są przepasane kirem. Burmistrz ogłosił żałobę w związku z doniesieniami o masowych zbrodniach w ukraińskiej Buczy, która jest miastem partnerskim Pszczyny.
Zobacz wideo

O żałobie poinformował pszczyński ratusz. "W związku z tragiczną śmiercią wielu mieszkańców partnerskiego miasta Bucza burmistrz Dariusz Skrobol podjął decyzję, że w dniach od 4 do 7 kwietnia na terenie gminy Pszczyna obowiązywać będzie żałoba" - podano w komunikacie. 

"Kiedy cierpi twój przyjaciel, cierpisz również ty (…). Jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami o bestialstwie, jakie miało miejsce w Buczy. Mordowanie mieszkańców podkijowskich miejscowości jest aktem ludobójstwa. Nie ma usprawiedliwienia takich działań" - napisał sam burmistrz Dariusz Skrobol, który wraz z przewodniczącym rady miejskiej Leszkiem Szczotką wydali wspólne oświadczenie.

Obrazy, które docierają z Buczy są tak przerażające, że miasto już zostało nazwane "nową Srebrenicą". Świat zobaczył ciała zamordowanych ludzi leżące na ulicach i w piwnicach, masowe groby cywilów, zwłoki mieszkańców ze skrępowanymi rękami, ciała mężczyzn torturowanych przed śmiercią i ciała zamordowanych, a wcześniej gwałconych kobiet.

- Brak mi słów - mówi burmistrz Skrobol, komentując doniesienia z Buczy, która jest miastem partnerskim Pszczyny od 2015 roku. - Znajomość miasta, ludzi, organizacji pozarządowych i tego, jak wspaniale to miasto się rozwijało, jacy tam byli fantastyczni ludzie, wymaga tego, aby powiedzieć wszystkim, co tam się wydarzyło - podkreśla.

Ogłoszenie żałoby to symbol wsparcia dla partnerskiego miasta, ale symbole to nie wszystko. W tej chwili w Pszczynie przebywa kilkanaście rodzin, które zdążyły uciec z Buczy, a do Buczy wyruszy wkrótce pomoc humanitarna. Listę najpilniejszych potrzeb mają przygotować tamtejsze władze.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny