"Uchodźcy nie szukają już elektroniki, ubrań czy wózków. Oni często są głodni". W Siemianowicach pomogą też z lekami

REKLAMA
Dwa i pół tysiąca osób odwiedziło w weekend magazyn z pomocą zorganizowany przez społeczników z grupy Siemianowice dla Ukrainy. Uchodźcy zgłaszają się przede wszystkim po jedzenie, ale potrzeb jest więcej, dlatego od teraz w tym miejscu działać ma także Mobilny Punkt Apteczny.
REKLAMA
Zobacz wideo

Grzegorz Kaszubowski, jeden ze społeczników, podkreśla, że do Siemianowic przyjeżdżają potrzebujący z całej aglomeracji, i to całymi autobusami, z hoteli, w których są zakwaterowani.

REKLAMA

- Umówmy się: ludzie uciekają przed wojną, często nie mają na jedzenie, co dopiero na lekarstwa, więc to będzie taki punkt, w którym nawet jeśli nie będziemy mogli wydać jakichś leków, to potrzebujący dostaną przetłumaczoną informację o tym, w które miejsce się udać, jak załatwić receptę - wyjaśnia.

Początkowo punkt miał działać na zasadzie dyżurów pełnionych przez 2-3 godziny dziennie, ale 12 chętnych farmaceutów zadeklarowało, że będą przychodzić poza godzinami swojej pracy. Dlatego godziny otwarcia rozciągnięto od 10.00 do 18.00. Punkt we wszystko, co potrzebne, zaopatrzyła ekipa z Farmaceuci.org.

"Oni często są głodni"

Sama wioska, podobnie jak punkt apteczny, działa na zasadzie wolontariatu. I choć rąk do pracy nie brakuje, przydałaby się pomoc zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych, gdy pomagająca młodzież i studenci powinni się uczyć. Społecznicy zapraszają do pomocy emerytów, apelują też do dużych firm i dużych instytucji, które mogłyby pomóc na większą skalę.

- Podstawą funkcjonowania tego miejsca jest stałe zaopatrzenie w jedzenie. To jest najważniejsze. Każdego ranka już przed 10.00 stoi kolejka ludzi. Oni już nie szukają ubrań, elektroniki, wózków czy rowerów, oni często są głodni. I to jest nasz priorytet - podkreśla Grzegorz Kaszubowski.

REKLAMA

Informacje dla pomagających i szukających pomocy można znaleźć na fb, grupa Siemianowice dla Ukrainy oraz na siemianowicedlaukrainy.pl. Wioska humanitarna, jak ją nazywają organizatorzy, działa przy ulicy Wyzwolenia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA