Wiadomości lokalne
-
Kiedy wreszcie przyjdzie wiosna? "Rośliny są już w blokach startowych". Kluczowa temperatura nocą
Choć pierwszy dzień astronomicznej wiosny już za tydzień, widokom za oknami daleko do tych wiosennych. Jednak przyroda już czeka, by wybuchnąć zielenią. - Rośliny są już w blokach startowych. Czekamy tylko na cieplejsze noce - mówią nam bydgoscy botanicy.
-
Skaleczenie w górach? Szukaj apteczki! Jest ich już 47. "Pierwsza powstała ze skrzynki po winach"
Jest odporna na deszcz, hermetycznie zamykana i przystosowana do potrzeb osób niewidonych. To już 47. apteczka zamontowana na górskich szlakach w Sudetach, Bieszczadach i Beskidach. Apteczki lądują w bazach noclegowych PTTK- u, w wiatach, schronach turystycznych czy w schroniskach. Tę najnowszą powieszono na Bacówce na Krawcowym Wierchu.
-
COVID-19 wciąż tu jest. "Jesteśmy u szczytu zachorowań przy tej mutacji". Jak ją rozpoznać?
Trzy lata od wybuchu pandemii koronawirusa w Europie przez Polskę przetacza się fala spowodowana wariantem kraken. Jest on zdecydowanie łagodniejszy niż wcześniejsze odmiany, ale lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zalecają czujność.
-
Motornicza w tramwaju już nikogo nie dziwi. "W torebce mamy i kosmetyki, i śrubokręt"
Z najnowszych badań warszawskiego ratusza wynika, że z komunikacji miejskiej częściej korzystają kobiety. 62 proc. badanych deklaruje, że metrem, autobusem bądź tramwajem jeździ codziennie. Ale kobiety to nie tylko pasażerki. Coraz więcej pań pracuje w Warszawskim Transporcie Publicznym i widok kobiety motorniczej nikogo już nie dziwi.
-
"Przecież ja tylko na 5 minut!". Parkują w bramach i rozjeżdżają trawniki. "Takich osób są tysiące"
Bydgoscy strażnicy miejscy są zasypywani zgłoszeniami dotyczącymi nieprawidłowego parkowania. W ubiegłym roku otrzymali rekordową liczbę telefonów od mieszkańców. - Spośród wszystkich 25 tysięcy próśb o interwencję, ponad 50 procent dotyczyło parkowania na trawnikach, w bramach i na chodnikach - wyliczają.
-
Rzeka Łódka niczym filmowa gwiazda, ma nawet Oscara! Teraz każdy będzie mógł ją zobaczyć
Łódzkie kanały znów stały się scenografią filmową. Tym razem pojawiła się w nich ekipa "Lanego poniedziałku", czyli debiutu Justyny Mytnik. Rzecznik wodociągowców przypomina, że to nie pierwsza taka sytuacja, a podziemna rzeka Łódka ma na swoim koncie nawet Oscara.
-
Zrobił z Gdańska nowoczesne miasto. "Mało kto wie, kim był i co miasto mu zawdzięcza"
Rządził Gdańskiem przez 27 lat. To za jego kadencji powstał system wodociągów i kanalizacji, wybudowano szpital, a na ulice miasta wprowadzono tramwaje konne. Zaskakujące jest to, że dziś pamiątki po nim można policzyć na palcach jednej reki. Pamięć o nadburmistrzu Leopoldzie von Winterze chce przywrócić Muzeum Gdańska.
-
"Koniec zimy to nie koniec morsowania". Lodowaty reset możliwy nawet latem?
Żałują, że zima się kończy, ale nie odpuszczają. Nawet w środku lata znajdą miejsca, w których woda jest lodowata. - Chodzi o flow, które z tym się wiąże, o napęd, ale też spokój i relaks. Wiem, że "relaks w lodowatej wodzie" brzmi dziwnie, ale naprawdę tak jest - mówi nam Jacek Moszyński, jeden z zielonogórskich morsów.
-
Centrum Egzaminów Medycznych żąda opłaty za upublicznienie pytań. Lekarze oburzeni
Awantura o pytania na egzaminy specjalizacyjne lekarzy. Po prawomocnym wyroku sądu Centrum Egzaminów Medycznych zostało zobligowane do publikacji pytań za lata 2016-2020. Opublikowało część, a za resztę żąda zapłaty. - To niezrozumiałe - mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Izby Lekarskiej.
-
Mieszkańcy Świnoujścia nie będą musieli płacić za oddychanie niemieckim powietrzem
Udało się zakopać topór wojenny na plaży na wyspie Uznam, na granicy między Ahlbeck a Świnoujściem. Napięcie między stroną niemiecką a polską w ostatnich tygodniach rosło w związku z zapowiadaną podwyżką kurtaxe, czyli opłaty klimatycznej.
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
-
"Nierozerwalne małżeństwa" Mentzena. Bodnar o promowaniu "poglądów sprzecznych z prawami człowieka"
- Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty
- Papież Franciszek opuścił szpital i wrócił do Watykanu. Wręczył policjantom nietypowy prezent
-
"Mówiono o nim Maradona z Podgórza. Robił coś, czego na krakowskich Błoniach nikt wcześniej nie widział"
Był jednym z najlepszych polskich piłkarzy w historii. Jest legendą klubu Cracovia, a stadion Pasów stoi przy ulicy jego imienia. Mowa o Józefie Kałuży - legendarnym piłkarzu, trenerze, ale też nauczycielu. Życiorys tego niezwykłego człowieka można poznać, oglądając film "Józef Kałuża. Legenda wiecznie żywa".
-
"Historia tego miejsca jest absolutnie wyjątkowa!". Mieszkańcy walczą, by ich osiedle zostało zabytkiem
Mieszkańcy Muranowa Południowego walczą o wpisanie swojego osiedla do rejestru zabytków. Obawiają się, że nowe inwestycje mogą zniszczyć wyjątkowe miejsce. - Nie wiemy, co jest pod ziemią. Gruzy i ruiny to jedno, a niewypały i szczątki ludzkie to drugie - mówią.
-
300 osób i ponad 20 tysięcy metrów akt! "To największa przeprowadzka w historii Opola"
Kilkustet urzędników, kilometry akt i cała urzędnicza sieć informatyczna do przeniesienia. W Opolu rozpoczyna się przeprowadzka jednostek urzędu miasta do nowej siedziby - Centrum Usług Publicznych. Cała operacja ma potrwać kilka tygodni.
-
Uciekają z domu dla internetowego "wyzwania". "Nie ma tygodnia bez informacji o czyimś zaginięciu"
"48 hours challenge - zniknij bez śladu", czyli internetowe "wyzwanie" polegające na tym, by uciec z domu, zyskuje na popularności wśród nastolatków. Bydgoscy policjanci próbują dotrzeć do młodych, by nie ulegali niemądrej "modzie". - Kiedy my biegamy po mieście i szukamy rzekomo zaginionego dziecka, ktoś w tym czasie naprawdę może potrzebować pomocy - mówią.
-
Zima zaskoczyła MPO w Krakowie. "Może zabraknąć pieniędzy na sprzątanie miasta"
To była najdroższa zima w Krakowie od 10 lat - podaje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i ostrzega: "Może zabraknąć pieniędzy na sprzątanie miasta".
-
Niepokorny historyk z Lublina wygrywa pierwszą sprawę z Instytutem Pamięci Narodowej
Prof. Sławomir Łukasiewicz wygrał pierwszą sprawę z Instytutem Pamięci Narodowej. Historyk musiał odejść z IPN, gdy nowy prezes Karol Nawrocki cofnął części pracownikom zgody na pracę w dwóch miejscach jednocześnie. Profesor pracował w IPN i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
-
Szyld po angielsku tak, ale po ukraińsku już nie. Zarządca nie dał zgody. Co na to władze Warszawy?
Fundacja prowadząca Dom Ukraiński w Warszawie chciała przy wejściu do lokalu zawiesić szyld w języku ukraińskim. Nie uzyskała zgody od zarządcy budynku, który częściowo należy do miasta. - W stolicy są obecnie tysiące uchodźców, mieszkają wśród nas - dziwią się społecznicy.
-
Tak mistrz świata z ekipą i pomaga Ukrainie. "Moje życie wywróciło się do góry nogami"
Wielokrotny mistrz świata Europy i Polski w wyścigach psich zaprzęgów Igor Tracz rusza z Gdańska z 40. konwojem pomocy Ukrainie. Dotrze do szpitali, żołnierzy, zwykłych ludzi i zwierząt w schroniskach. Z Igorem Traczem rozmawiamy m.in. o tym, jak zdobywa się tytuł mistrza w sytuacji, gdy żyje się pomiędzy treningami a wyjazdami w miejsca zniszczone wojną.
-
Śląskie. 30 milionów złotych kar dla gapowiczów. Wysoka suma nie jest przypadkowa
Gapowicze na Śląsku i w Zagłębiu zapłacili w ostatnich czterech latach 30 mln złotych kar! Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), który od 2019 roku organizuje komunikację w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) informuje, że to jeden z największych dochodów w kraju z zapłaconych opłat dodatkowych, czyli mandatów.
-
Kilkaset osób przed Muzeum Narodowym w Krakowie. To ostatnia szansa, żeby zobaczyć dzieła Tamary Łempickiej
Jeszcze tylko do niedzieli w Krakowie będzie można podziwiać dzieła znanej malarki Tamary Łempickiej. - Żadna z dotychczasowych wystaw nie cieszyła się tak ogromnym powodzeniem - przyznaje Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.