Wiadomości lokalne
-
Polscy lekarze chcą pracować za Odrą, ale mają pod górkę. "Procedury mogłyby być dopełniane szybciej"
Polscy lekarze, którzy chcą pracować w szpitalach po niemieckiej stronie, mają coraz trudniej ze względu na piętrzące się procedury. Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie chce rozpoczęcia w tej sprawie dialogu ze swoim odpowiednikiem w Rostocku i lokalnym rządem Meklemburgii Pomorza-Przedniego.
-
Sędziowie buntują się przeciw decyzji prezesa. Bronią przeniesionych karnistek
"Wzywamy Prezesa Sądu Apelacyjnego do natychmiastowego wykonania nakazanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka środków zabezpieczających" - piszą sędziowie warszawskiej apelacji do Piotra Schaba. Tym samym ponownie stają w obronie trzech karnistek przeniesionych do innego wydziału za to, że nie chciały orzekać z tzw. neosędziami.
-
Studniówka bez osoby towarzyszącej. "W obliczu ceny decyzję jeszcze łatwiej podjąć"
Przemówienia, polonez, a potem już - mniej oficjalna - impreza do rana. Rozpoczął się czas studniówek. Ile w tym roku kosztuje taka impreza? Opłaty za lokal plus całe przygotowanie to nawet tysiąc złotych. Wielu uczniów - między innymi z tego powodu - rezygnuje z zapraszania na studniówkę osób towarzyszących.
-
Koniec z grypą? Lekarze widzą nowy niepokojący trend. Najczęściej wśród dzieci
Liczba hospitalizacji z powodu grypy i infekcji grypopodobnych wprawdzie spada, ale lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy zwracają uwagę na inny problem. - Przybyło poważnych powikłań po grypie, jak zapalenie płuc, opłucnej czy mięśnia sercowego - informują.
-
Zielona perła Górnego Śląska powiększy się prawie trzykrotnie. "Sytuacja jest bezprecedensowa"
Rezerwat przyrody Segiet - leżący na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór - powiększy się prawie trzykrotnie. Jego nowa powierzchnia wyniesie ponad 90 hektarów. Część tego terenu należy do prywatnego właściciela. - Sytuacja, w której taki podmiot oddaje na potrzeby ochrony grunt będący jego własnością, jest bezprecedensowa w naszym województwie - słyszymy od urzędników.
-
Lotnisko w Łodzi obsłużyło 200 tysięcy pasażerów. "Może być lepiej, ale pod jednym warunkiem"
Łódzkie lotnisko pochwaliło się wynikami za ubiegły rok i przedstawiło plany na dalszy rozwój. Port chce obsłużyć w tym roku ponad 330 tysięcy pasażerów. Ekspert zwraca uwagę, że do dalszego rozwoju potrzeba jednego kluczowego elementu.
-
Trzy miliardy złotych dla Warszawy? "Bardzo dobry krok, ale zaczekajmy na konkrety"
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Warszawa otrzyma 3 miliardy złotych na inwestycje w mieście, m.in. na trzecią linię metra. Miasto odpowiada, że wielokrotnie apelowało o finansowe wsparcie. - Deklaracja, że przynajmniej część wnioskowanych pieniędzy do nas trafi, to bardzo dobry krok. Czekamy na konkrety - mówi rzeczniczka ratusza.
-
Prokuratura chce unieważnienia uchwały antysmogowej na Mazowszu. "Widzimy w tym działanie czysto polityczne"
Mazowsze broni swojej uchwały antysmogowej. Jej unieważnienia chce Prokuratura Krajowa. Zarzuca samorządowcom, że w niewłaściwy sposób przeprowadzili konsultacje społeczne przed podjęciem uchwały. Władze województwa mówią o absurdzie, który może zaszkodzić walce o czystsze powietrze. Ich zdaniem wniosek prokuratury jest działaniem politycznym, przygotowanym pod zbliżające się wybory. Zapowiadają walkę przed sądem.
-
Niezapowiedziane kontrole w pociągach. "Najbardziej awaryjne są drzwi boczne"
Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął kontrole pociągów, które w czasie ferii zimowych będą wozić dzieci i młodzież. W całym kraju inspektorzy sprawdzą około 100 składów. Na pierwszy ogień poszedł pociąg z Katowic do Wisły.
-
Chcą "ogrzewać bohaterów" w Ukrainie. Zbierają świece i puszki
W Lublinie ruszyła zbiórka świec dla mieszkańców Ukrainy, którzy - w związku z atakami Rosji na infrastrukturę krytyczną - muszą godzinami siedzieć po ciemku. Trwa też zbiórka puszek, z których zrobione zostaną specjalne ogrzewacze dla żołnierzy.
DOSTĘP PREMIUM
-
Kiedyś betonowali, teraz będą zrywać. "Mieszkańcy chcą zieleni"
Niemal jedna czwarta placu w przy urzędzie miasta w Rudzie Śląskiej ma zostać rozbetonowana. Zamiast płyt będą drzewa, krzewy i miejsce do wypoczynku dla mieszkańców. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom - mówią urzędnicy.
-
Ścianka wysoka na siedem pięter. "Nigdzie w Polsce nie ma takiego kompleksu"
To będzie największa sportowa, zewnętrzna ściana wspinaczkowa w Polsce - mówią władze Klubu Sportowego Skarpa w Bytomiu. Wysoka na 22 metry atrakcja powinna zacząć działać w wakacje. Jak tylko warunki atmosferyczne pozwolą, rozpocznie się jej montaż.
-
Gdańsk. Popularna trasa staje się jednokierunkowa. Szykują się potężne utrudnienia
Poważne utrudnienia na ulicy Budowanych w Gdańsku. Przez osiem miesięcy ta jedna z najbardziej obciążonych ruchem samochodowym dróg będzie jednokierunkowa. Mieszkańcy długo czekali na remont tej przeprawy, ale teraz obawiają się, że utkną w gigantycznych korkach.
-
Beskidy. Turyści zjechali na ferie i zadają jedno pytanie: Gdzie ten śnieg?
Turyści zaczęli zjeżdżać w Beskidy na zimowy wypoczynek. W sobotę w Szczyrku i w Wiśle śniegu było jak na lekarstwo, ale na niektórych stokach można było pojeździć. Jeśli sytuacja się nie poprawi, ratownicy GOPR spodziewają się nasilonego ruchu pieszego. I dzielą się z turystami cennymi wskazówkami.
-
Śródmieście Warszawy się wyludnia. "Gdzie ubyło 20 tysięcy mieszkańców?"
- Jest dużo osób, które na co dzień w Śródmieściu przebywają: pracują czy wynajmują mieszkania krótkoterminowo, ale takich stałych mieszkańców, którzy są związani z tą dzielnicą zanotowaliśmy o 20 tysięcy mniej - mówi nam analityk Robert Migas-Mazur.
-
"Edukować, dać pieniądze, a na koniec ewentualnie karać". Tak Rybnik wygrywa ze smogiem
W Rybniku w zeszłym roku powietrze było najczystsze, odkąd prowadzone są pomiary. Miasto - uznawane dawniej za stolicę smogu - przoduje pod względem tempa wymiany kopciuchów i antysmogowej edukacji. Jak to się stało?
-
Książę sprzedał porcelanę. Cenna kolekcja zostaje w Małopolsce. "Historyczny moment"
Jedna z najcenniejszych w Polsce kolekcji szkła i porcelany, należąca do książęcego rodu Sanguszków, stała się własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ostatni męski potomek rodziny Paweł Sanguszko otrzymał za nią 4,2 mln złotych. Przedstawiciele placówki zaznaczają jednak, że zbiory są warte więcej.
-
Rzucić wszystko i zostać ratownikiem w Bieszczadach? Na egzamin do GOPR przyjechali nawet znad morza
Takiego egzaminu na ratowników GOPR w Bieszczadach dawno nie było. Śniegu w górach jest tak mało, że nie udało się sprawdzić umiejętności narciarskich kandydatów. W tym roku zgłosiło się 12 osób: 10 mężczyzn i dwie kobiety. Niektórzy - co ciekawe - z bardzo odległych części Polski. Co ich ciągnie w Bieszczady?
-
Chcą Warszawy bez Pałacu Kultury i Nauki. "Dziwoląg architektoniczny"
Zburzyć Pałac Kultury i Nauki - taki pomysł ma Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Jej działacze przekonują, że budynek jest drogi w utrzymaniu i brzydki. - Gdyby zastosować to kryterium, to w Warszawie byłoby dużo do zrobienia - mówi nam jeden z varsavianistów.
-
"Boże, dodaj mi sił, bo zostanę w tej kabinie jak w trumnie". 30 lat od katastrofy Heweliusza
30 lat temu na Bałtyku zatonął prom Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa polskiej żeglugi po II wojnie światowej. Zginęło 55 osób, uratowało się zaledwie 9. - Aż sam się dziwię, że przez cały czas nie wpadłem w panikę. Cały czas na chłodno, myślałem jak się wydostać z tej pułapki. I udało się - opowiada marynarz Edward Kurpiel, jeden z uratowanych.
Serwis informacyjny
Najnowsze podcasty
-
-
09:20EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
"Rząd robi prezenty przedwyborcze, jak laptopy, zupełnie bez kalkulowania tego, jaki to ma wpływ na edukacje"
-
09:00EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Rząd zmienia zdanie w sprawie wiatraków. R. Baniak: "to rząd mówił, że potrzebuje KPO, wiec nie rozumiem tego dualizmu myśleniowego"
-