Wiadomości lokalne
-
Puławy. Zamiast 80 procent podwyżki za ciepło będzie 40 procent. Prezydent ogłasza sukces
Mieszkańców Puław zaskoczyła, ale też mocno zdenerwowała zapowiedź władz miasta, że cena ciepła idzie w górę o około 80 procent. Podwyżka miała wynikać z wysokich cen gazu. Dziś prezydent miasta uspokaja - podwyżka będzie, ale mniejsza.
-
Wielkie parkingi stoją puste. "Zaproponujemy zmiany korzystne dla kierowców"
Bydgoscy urzędnicy zapowiadają zmiany w systemie Park&Ride. Cztery parkingi na 500 miejsc - uruchomione jesienią ubiegłego roku - stoją puste, a statystyki sprzedanych biletów są bardzo słabe. - Za dwa tygodnie zaproponujemy zmiany, które będą bardziej korzystne dla kierowców - zapowiada prezydent.
-
Nie tylko na Podlasiu dochodzi do push-backów. "Codziennie mam po kilkadziesiąt telefonów"
Straż Graniczna nie przyjmuje wniosków o status uchodźcy nie tylko na Podlasiu, ale też na przejściu z Białorusią w Terespolu na Lubelszczyźnie - twierdzą prawnicy pomagający migrantom. - Codziennie mam po kilkadziesiąt telefonów z prośbą o pomoc w przekroczeniu granicy. Dostaję zdjęcia, pokazujące, jak bardzo są te osoby pobite i dotknięte innymi formami przemocy - mówi dr Tomasz Sieniow.
-
Szykują wielkie morsowanie w Mielnie. Lista na 10 tysięcy osób. Kąpiel, parada, a nawet "śluby"
Jeszcze do niedawna widok osoby wchodzącej zimą do morza czy jeziora budził zdumienie. Teraz to coraz częstsza aktywność Polaków i Polek. Wystarczy strój kąpielowy, czapka i rękawiczki. Morsowanie mocno zyskało na popularności w czasach pandemii, także na Pomorzu Zachodnim. W Mielnie nawet 10 000 osób planuje wspólną mroźną kąpiel w Bałtyku. Szczecinianie mogą zaś zmierzyć się w Winter Challenge.
-
200 rekonstruktorów zjedzie do Bytomia, by odegrać "Walkę o Miechowice". "To nie Grunwald. Tu wszystko dziej się blisko"
O tej zbrodni przez kilkadziesiąt lat - ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny - nie wolno było mówić. Podczas tragedii w Miechowicach w 1945 roku Sowieci zamordowali ponad 300 cywilów. Dziś pasjonaci historii i mieszkańcy Bytomia robią wszystko, by pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. W sobotę szykują inscenizację historyczną na ogromną skalę.
-
Polskie porty przeładowały najwięcej w historii, ale potrzebom nie sprostały. "Daliśmy wszystko, ale to za mało"
Polskie porty miały rekordowy 2022 rok pod względem przeładunków. 133 mln ton oznacza wzrost na poziomie 18 proc. Główny powód to wojna i przejęcie ładunków z Ukrainy. - To było wyzwanie, któremu jednak nie do końca udało się sprostać - usłyszeliśmy od ekspertów w Szczecinie.
-
"Też chcielibyśmy czasem porozmawiać z psychologiem". Ratownicy medyczni czują się pominięci
Pracują w podobnym stresie jak przedstawiciele służb mundurowych, ale nie mają systemowego wsparcia psychologa. Jak mówią, taka pomoc bardzo by im się przydała, bo nie każdy ratownik medyczny radzi sobie z trudami codziennej pracy. - Czasami uciekają w sport, czasami w inne rzeczy, a czasami odchodzą z zawodu - słyszymy.
-
"Wina jest ewidentna". Bydgoszcz żąda 10,5 mln złotych od projektantów mostu Uniwersyteckiego
Bydgoski ratusz chce 10,5 mln złotych od projektantów mostu Uniwersyteckiego. Przeprawa przez Brdę była zamknięta przez cały 2021 rok, bo - z powodu błędów projektowych - groziła katastrofą budowlaną.
-
Sądowa batalia o dobre imię i edukację antydyskryminacyjną. Prof. Fuszara wygrywa z prawicowym stowarzyszeniem
Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza ma przeprosić prof. Małgorzatę Fuszarę za naruszenie jej dóbr - tak stwierdził sąd. Chodzi o list, który prawicowa organizacja rozesłała do 20 tysięcy szkół i w którym wskazywała na rzekomą szkodliwość edukacji antydyskryminacyjnej.
-
Stare auta do centrum Warszawy już nie wjadą. Od kiedy? Miasto podało daty
Za półtora roku najstarsze samochody nie wjadą do centrum Warszawy. Stolica planuje - w połowie 2024 roku - wprowadzić Strefę Czystego Transportu. Na początek zakaz będzie dotyczyć najstarszych aut benzynowych i diesli, które nie spełniają najniższych norm. Kolejne zakazy będą wprowadzane co dwa lata aż do 2032 roku. Ratusz rozpoczyna konsultacje społeczne w tej sprawie. Na uwagi czeka trzy miesiące.
DOSTĘP PREMIUM
-
"Koksik" przestanie zadymiać okolice. Mieszkańcy mają zyskać lepsze powietrze i niższe rachunki
Tysiące ton dwutlenku węgla mniej będzie trafiało do atmosfery w Redzie na Pomorzu. Leżące tuż obok Trójmiasta miasteczko podłącza lokalną kotłownię do sieci ciepłowniczej Gdyni. - To zdecydowanie poprawi jakość powietrza w okolicy - zapewniają urzędnicy.
-
Bydgoszcz. Na tę decyzję czekają od lat. Koniec horrendalnie wysokich rachunków?
Do końca lutego Bydgoszcz będzie miała jeden, wspólny system ciepłowniczy dla wszystkich dzielnic. Od wielu lat odrębną ciepłownię ma jedynie Osowa Góra, przez co jej mieszkańcy otrzymali na początku roku niemal 100-procentową podwyżkę za ogrzewanie. Efektem przyłączenia do ciepłowni miejskiej ma być obniżenie rachunków.
-
"Gdzie jest mój samochód?". Jak policja szukała auta, które wcale nie zginęło?
Funkcjonariusze w Szczecinie zostali postawieni w stan gotowości po otrzymaniu zgłoszenia o kradzieży auta. Zgłaszający nie krył irytacji. Przyjechał na Pomorze Zachodnie w celach turystycznych, a tu taka niemiła niespodzianka. Co się okazało?
-
W lubelskim szpitalu pani Nadia z Ukrainy urodziła trojaczki
Dominik, Ewa i Diana przyszły na świat w 30. tygodniu ciąży w jednym z lubelskich szpitali. Ich stan jest stabilny, choć jeszcze przez jakiś czas będą musiały pozostać pod opieką lekarzy. Ich matka - pani Nadia - w lutym uciekła przed wojną z ukraińskiego Iwanofrankiwska.
-
Coraz bliżej do otwarcia tunelu w Świnoujściu. Szykuje się komunikacyjna rewolucja
Świnoujście szykuje się do otwarcia tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam. Pierwsze auta przejadą tędy na przełomie maja i czerwca. Mieszkańców i turystów czeka komunikacyjna rewolucja. Promy nie znikną całkowicie z krajobrazu Świnoujścia - Bieliki pozostaną dla pieszych, rowerzystów i jako atrakcja turystyczna.
-
Kolejna akcja Bąkiewicza. Założył fundację, która ma walczyć o "prawa człowieka" i "wolność mediów"
Promowaniem praw człowieka i swobód obywatelskich ma - zgodnie ze statutem - zajmować się "Fundacja Pod Wierzbami", której prezesem jest Robert Bąkiewicz. Siedziba organizacji mieści się w Lublinie.
-
300 wakatów w Straży Miejskiej. "Trzeba im dać lepsze zarobki"
Straż Miejska w Warszawie szuka pracowników. Brakuje nie tylko samych strażników, ale także osób zajmujących stanowiska administracyjne. Sprawą zainteresowali się stołeczni radni. - Trzeba tym ludziom zaoferować lepsze zarobki - mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta.
-
5 złotych na sekundę, 425 tysięcy na dobę. Podliczyli, jak szybko rośnie dług Gdyni
Statystyczny gdynianin jest zadłużony na niemal 4,5 tysiąca złotych - tak wynika z obliczeń Federacji Gdyński Dialog. Aktywiści opracowali specjalny licznik, który udostępnili na swojej siedzibie oraz w internecie. Prezentowana na nim kwota cały czas rośnie.
-
Amerykanie opowiadają historię Jana Karskiego. "Marzyłam, żeby zobaczyli to też Polacy"
Do Polski przyjechali twórcy spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego". To monodram, w którym w niezwykłego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego wciela się wybitny aktor David Strathairn. Sztukę będzie można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w środę i w czwartek, a potem także w Łodzi, Poznaniu i Krakowie.
-
"System wsparcia dla rodziców w naszym państwie sobie nie radzi". Specjalny "Powitalnik" ma załatać dziurę
Gdzie szukać pomocy, o jakie świadczenia się starać, jak radzić sobie z emocjami - to wszystko znaleźć można w specjalnym "Powitalniku", stworzonym z myślą o rodzicach, którzy dowiadują się, że ich spodziewane dziecko będzie nieuleczalnie chore. - Nasze państwo w tej sprawie sobie nie radzi. Takie osoby, po wyjściu ze szpitala, zostają pozostawione z tym same - mówią autorki opracowania.