Bydgoszcz
-
Bydgoskie fotopułapki łapią wandali. "Ich lokalizacji nie podajemy, by zmylić przeciwnika"
Fotopułapki złapały kolejnych wandali podrzucających śmieci w Bydgoszczy. - Nasi pracownicy przeglądają od 250 do 300 tysięcy zdjęć miesięcznie - słyszymy od strażników miejskich. Od początku lipca - gdy miasto zainstalowało 50 mobilnych kamer - na gorącym uczynku udało się przyłapać 12 osób.
-
"Matki biorą swoje dzieci takie, jakie są. To 90 procent ojców ma problem"
Mówić "Marku" - tak jak zapisano w szkolnym w dzienniku? Czy raczej Kasiu - bo czuje się kobietą i takie ma życzenie? To tylko jedno z wielu pytań, z jakimi nauczyciele w Bydgoszczy zwracają się do seksuologa. Dr Maciej Klimarczyk podpowiada pedagogom, jak pracować z uczniem transpłciowym.
-
"My dajemy wybór, a wy zakazujecie". Kłótnia radnych o in vitro w Bydgoszczy
Bydgoszcz przedłuża na kolejne cztery lata miejski program dofinansowania procedury in vitro - tak zdecydowali radni Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Od stycznia dofinansowanie do jednej procedury wzrośnie z 5 do 7 tys. złotych. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciw. - Wmawia się, że tylko in vitro jest drogą, bo na nim można zarobić duże pieniądze - twierdzili.
-
"To przyciągnie do nas najlepszych badaczy". Czworo Polaków z milionami euro na badania
- Stawaliśmy w szranki z ludźmi z najlepszych uniwersytetów w Europie - z Cambridge i Oxfordu. I wygraliśmy - mówi z dumą fizyk, prof. Piotr Wcisło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest on jednym z czworga polskich naukowców, którzy znaleźli się wśród 408 laureatów prestiżowych grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.
-
Bydgoszcz. Trzymiesięczny chłopczyk zostawiony w oknie życia. Będzie czekał na adopcję
Trzymiesięczny chłopczyk został znaleziony w oknie życia u sióstr klarysek w Bydgoszczy. Dziecko trafiło do szpitala na badania. Po wypisaniu z lecznicy maluch będzie czekać w pogotowiu rodzinnym na nową rodzinę adopcyjną.
-
Bydgoszcz. Sprawdzą, czy rowerzyści czują się traktowani serio. Ruszyły badania
Mieszkańcy Bydgoszczy mogą ocenić, jak po mieście jeździ się rowerem, gdzie brakuje dróg i czy jest bezpiecznie. Miasto przystąpiło do Badania Klimatu Rowerowego 2022 roku, które organizuje Polska Unia Mobilności Aktywnej.
-
"Chcemy, żeby mieszkańcy mogli mieć dzieci, także z in vitro". W Bydgoszczy walczą o przedłużenie programu
- Chcemy, żeby te procedury istniały dalej, by bydgoszczanki i bydgoszczanie mogli mieć dzieci, także z in vitro - mówią przedstawicielki Platformy Obywatelskiej. W grudniu kończy się miejski program dofinansowania metody zapłodnienia pozaustrojowego. W ciągu ostatnich czterech lat z finansowej pomocy skorzystało 500 par. Urodziło się 54 dzieci.
-
"Ważne, by dzieci potrafiły szanować każdą odmienność". W Bydgoszczy rusza Szkoła Otwarta i Tolerancyjna
- Chcemy, by młodzi ludzie myśleli samodzielnie i byli wolni w podejmowaniu decyzji - mówią koordynatorzy miejskiego programu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna, którego VI edycja ruszyła w Bydgoszczy. Uczniowie z 60 placówek będą brali udział w warsztatach, spotkaniach i konkursach promujących postawą tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.
-
"Nikt nie chce dostarczyć nam prądu". W Bydgoszczy znaleźli się pod ścianą
Nadal nie wiadomo, kto od 1 stycznia będzie dostarczał Bydgoszczy energię elektryczną. Pierwszy przetarg miasto unieważniło z powodu 500-procentowej podwyżki zaproponowanej przez firmę Enea. Do drugiego nikt się nie zgłosił. A to nie koniec problemów. Urzędnicy otworzyli też koperty z ofertami dotyczącymi gazu i załamali ręce.
-
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przejdzie na zdalne nauczanie. Powód? Oszczędności
Od 1 grudnia do połowy stycznia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wszystkie zajęcia będą odbywać się w trybie zdalnym. W tym czasie ograniczone zostaną także godziny funkcjonowania biblioteki, a administracja dostępna będzie stacjonarnie tylko dwa razy w tygodniu, we wtorki i środy.
-
Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
- Ekspert analizuje tempo rosyjskich działań na Ukrainie. "To może być ostatni rozdział tego konfliktu"
- Komendant gorlickiej straży miejskiej brutalnie pobity. 19-laltkowi grozi do 10 lat więzienia
- Syndrom wypalenia zawodowego a L4. Czy można wziąć zwolnienie lekarskie na tę przypadłość?
- Zatrzymano dwie osoby podejrzane o współpracę z obcym wywiadem. Zbierały informacje o infrastrukturze krytycznej
-
"Albo Morawiecki, albo Bruski. Ktoś tu kłamie". Trudna sytuacja w Bydgoszczy
- Premier Mateusz Morawiecki mówił, że samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Tymczasem finanse Bydgoszczy załamały się, a zadłużenie wzrośnie o 30 procent - mówi ostro prezydent miasta Rafał Bruski, przedstawiając projekt budżetu na przyszły rok. Skala cięć jest ogromna.
-
"Cały czas przyjeżdżają osoby z Ukrainy. Za chwilę będzie ich jeszcze więcej"
Pracują na dwa etaty, płacą czynsz i rachunki, ale nie starcza im na jedzenie. - Uchodźcy z Ukrainy nadal potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze, którzy w Bydgoszczy uruchamiają nowy punkt z darami.
-
SOR-y przepełnione, a karetka jedzie do kaca. Mieszkańcy Bydgoszczy nadużywają numeru 112
Maksymalnie cztery godziny - tyle, według założeń resortu zdrowia, pacjent powinien czekać na pomoc na szpitalnym oddziale ratunkowym. W praktyce często czeka dłużej. Bydgoskie SOR-y są przepełnione, a karetki wzywane często do błahych spraw. - Kiedy ktoś robi sobie żart i wzywa pogotowie do zdarzenia, które nie miało miejsca, ktoś inny może stracić szanse na ratunek - mówi ratownik Krzysztof Wiśniewski.
-
"Dostanę karę, trudno. Nie zaoszczędzimy 10 procent, bo nie mamy już gdzie"
- Mamy jeden ośrodek kultury i jeden klub sportowy. Nie odbierzemy przecież dzieciom zajęć plastycznych, teatralnych czy sportowych - mówi nam burmistrz 11,5-tysięcznego Żychlina w województwie łódzkim. Małe samorządy mają ogromne problemy z przygotowaniem budżetów na 2023 rok i szukaniem 10 procent oszczędności na energii, których wymaga od nich rząd.
-
Prezydent Torunia o sprzedaży węgla: Gdyby mi to ktoś powiedział kilka miesięcy temu, roześmiałbym się
Trzy prywatne firmy chcą - w imieniu samorządu - sprzedawać w Toruniu węgiel z zagwarantowaną ceną 2 tys. złotych - poinformowali urzędnicy. Tańszym opałem wstępnie zainteresowane są 453 gospodarstwa domowe z ponad 5,7 tys. uprawnionych. Zapisy ruszą 14 listopada.