Małopolska
-
Puszka po groszku, karton po bananach, wosk. Tarnowski batalion "Kikimory" produkuje świece dymne na ukraiński front
Ukrainki z tarnowskiego batalionu "Kikimory" zbierają puszki, zużyte świece i kartony, z których robią świece okopowe. Wysyłają je potem na ukraiński front. Żołnierze mogą się przy nich ogrzać, podgrzać wodę na herbatę, a nawet wysuszyć bieliznę.
-
Skok do studni bez dna i spotkanie z "polskim Edisonem". Tarnów ma nowe centrum nauki i techniki
Wynalazł kamizelkę kuloodporną, a także stworzył telektroskop, czyli prototyp telewizora. Jan Szczepanik, nazywany polskim Edisonem z Tarnowa, to jedna z postaci, której poświęcona została pracownia w tarnowskim Pasażu Odkryć. To nowoczesne centrum nauki i techniki w przystępny, nowatorski sposób prezentuje najważniejsze odkrycia, wynalazki oraz ich tarnowskich autorów.
-
Murale w Krakowie pod kontrolą. Specjalny zespół ocenia i wydaje zgody. "Boję się, że może się pojawić jakiś rodzaj cenzury"
Już ponad sto realizacji przejrzał działający w Krakowie zespół ds. murali. Teraz sprawę dotyczącą istniejącego muralu czy pomysłu na nowy może zgłosić każdy. - Walka z pseudomuralami jest potrzebna, ale są obawy, że może się pojawić jakiś rodzaj cenzury - słyszymy w stowarzyszeniu Kraków dla Mieszkańców.
-
Nowe życie starego prołzioka. Kucharki z Małopolski wzięły się za odmładzanie tradycyjnych potraw
Gospodynie z Małopolski chcą wypromować swoje lokalne dania i dać im nowe życie. Z pomocą kulinarnego dziennikarza próbują z tradycyjnego prołzioka zrobić coś na kształt nowoczesnego hamburgera, a na specjalnych warsztatach uczą młodych kucharzy nie tylko samego gotowania, ale i nietypowej historii konkretnych dań.
-
Kraków. Zbierają na helikoptery medyczne dla Ukrainy. "Napiszemy na nich: 'Jesteśmy z Wami'"
Ponad osiem milionów złotych planują zebrać organizatorzy akcji "Zbroimy Ukrainę". To inicjatywa Fundacji Widowisk Masowych z Krakowa. Za te pieniądze aktywiści chcą kupić trzy helikoptery medyczne dla ukraińskiego wojska. Będą one ewakuować z pola walki rannych żołnierzy.
-
Wypadek grabarzy na cmentarzu w Nowym Sączu. Policja podaje nowe informacje
Prawdopodobnie niski poziom tlenu był przyczyną zasłabnięcia dwóch pracowników firmy pogrzebowej na cmentarzu w Nowym Sączu. Mężczyźni wpadli do grobowca, jednego ratownicy musieli reanimować.
-
Tatry. Uwaga na niedźwiedzie. "Pojawiają się częściej w miejscach widocznych dla człowieka"
Ważne informacje dla turystów planujących weekend w Tatrach. Przewidywane jest załamanie pogody - burze i śnieg. Wędrowcy powinni też uważać na niedźwiedzie, które zaczęły gromadzić zapasy jedzenia przed zimą i prawdopodobieństwo ich spotkania na szlaku jest całkiem spore.
-
Nagminne wspinaczki na krzyż na Giewoncie i pijani turyści nad Morskim Okiem. Musieli interweniować blisko 150 razy
Blisko 150 interwencji i ponad 50 mandatów - strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego podsumowali wakacje. Do najczęstszych wykroczeń należało m.in. schodzenie ze szlaku czy biwakowanie. Co ważne, w górach turystów nie brakuje także poza ścisłym sezonem. TPN ostrzega zatem, że w tym tygodniu zamknięty będzie szlak na Rysy.
-
Niespodzianka na szlaku. Turyści natknęli się na pocisk artyleryjski. "Zachowali się bardzo dobrze"
Podczas powrotu z górskiej wycieczki w miejscowości Muszynka na Sądecczyźnie turyści natknęli się na niewybuch. Znajdował się w potoku. Trzeba było wezwać saperów i zabezpieczyć teren. Pocisk został zneutralizowany.
-
Tona węgla za 900 zł? Nabrał się i stracił pieniądze. Policja radzi, jak nie dać się oszukać
Mieszkaniec Małopolski chciał tanio kupić węgiel. Znalazł atrakcyjną ofertę na Dolnym Śląsku i przelał środki. Internetowe ogłoszenie okazało się oszustwem. Policja szuka sprawcy i dodaje, że takie sytuacje będą coraz częstsze. - Jeśli pojawia się ogłoszenie z ceną 900 złotych za tonę, powinno to wzbudzić naszą ostrożność - ostrzegają funkcjonariusze.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
- Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?
- Waloryzacja emerytur 2023. Na takie podwyżki mogą liczyć seniorzy
- Ciężko ranny w Ukrainie polski wolontariusz będzie operowany w Dnieprze
- Xi Jinping w Moskwie. "Będzie kupa frazesów o przyjaźni, współpracy". Co wyniknie z "napinania muskułów"?
-
Prezydent Tarnowa komentuje podręcznik do HiT. "Intelektualny potworek"
"To mylenie edukacji z indoktrynacją" - tak o słynnym już podręczniku do historii i teraźniejszości prof. Wojciecha Roszkowskiego mówi prezydent Tarnowa. Roman Ciepiela na książce nie zostawia suchej nitki, nazywając ją m.in. "intelektualnym potworkiem".
-
Kraków. Brakuje kierowców autobusów. Będą zmiany w rozkładach jazdy
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie cały czas szuka nowych kierowców. Przez braki kadrowe od września wyśle na trasy o 25 autobusów mniej w porównaniu z czerwcem. Pasażerów czekają spore zmiany w rozkładzie jazdy.
-
Z sieci rybackich robią siatki dla żołnierzy w Ukrainie. "Pleciemy wolność!"
Ukrainki, które - uciekając przed wojną - zamieszkały w Tarnowie, postanowiły pomóc walczącym żołnierzom. Z sieci rybackich plotą potrzebne na froncie siatki maskujące, m.in. dla snajperów. Aktualnie nie mają gdzie się podziać i pilnie szukają lokalu.
-
Małopolska. Strażacy szykują się na kolejną intensywną noc. Ostrzeżenia dla turystów w Tatrach
Około 400 razy wyjeżdżali Małopolscy strażacy w ciągu trzech dni do interwencji związanych z burzami. Były to głównie zalane drogi i podtopione gospodarstwa. To nie koniec niebezpiecznej pogody, także w Tatrach. TOPR apeluje, by zrezygnować z wycieczek górskich.
-
Małopolskie wina, sery i trasy rowerowe mają przyciągać turystów. Wszystko w duchu slow food travel
Małopolskie gminy powołały do życia Mikroregion Pogórze. To nowe miejsce na turystycznej mapie południowej części kraju. Pomysł zakłada rozwój turystyki na obszarze 16. gmin w duchu slow food travel, co oznacza łączenie wypoczynku z poznawaniem lokalnej kuchni, opartej na bazie regionalnych produktów.