Małopolska
-
Małopolska. 5,5 miliona tabletek jodku potasu na wypadek skażenia. "Liczymy na uczciwość mieszkańców"
5,5 miliona tabletek jodku potasu zabezpieczyła Małopolska na wypadek skażenia radiacyjnego. Lek trafi do wszystkich gmin w województwie, ale niektóre niedoszacowały swoich potrzeb. Wojewoda zapewnia jednak, że tabletek na pewno nie zabraknie. - Liczymy na uczciwość i odpowiedzialność mieszkańców, którzy będą po nie przychodzić - mówi Łukasz Kmita.
-
Ciało ekspedientki znalezione w kałuży krwi. Rozwiązali zagadkę zbrodni sprzed 21 lat
Policjanci z Archiwum X - po 21 latach - rozwiązali zagadkę zabójstwa ekspedientki z Niedomic w Małopolsce. Kobieta została znaleziona w sklepie, w kałuży krwi. Dzięki badaniom genetycznym udało się znaleźć podejrzanego. Grozi mu dożywocie.
-
Kraków. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy dostał 300 milionów złotych na rozbudowę. "Chodzi o podniesienie jakości"
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie będzie miał oddział psychiatryczny, a zatłoczony parking samochodowy zastąpi kilkupiętrowy nowoczesny budynek. Placówka otrzymała blisko 300 milionów złotych z Funduszu Medycznego.
-
Tarnów w kłopocie. Do przetargu na prąd nikt się nie zgłosił. Zirytowany prezydent pisze do premiera
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym prosi go o interwencję w związku z rosnącymi cenami prądu. Miasto ma kłopot, bo w przetargu na dostawy energii dla obiektów użyteczności publicznej nie wpłynęła żadna oferta.
-
Kraków. Wykładowcy odchodzą z pracy na uczelniach. "Prestiżem nie ugotuje się zupy"
Coraz więcej wykładowców odchodzi z pracy, niedługo nie będzie miał kto uczyć - alarmują rektorzy krakowskich uczelni wyższych. Jak dodają, rezygnują głównie osoby zajmujące się naukami ścisłymi.
-
Kraków. Podwyżki uderzają w publiczne przedszkola. Rodzice będą musieli płacić?
Czy rodzice, którzy posłali dzieci do krakowskich publicznych przedszkoli, będą musieli za nie płacić? Już kilka takich placówek złożyło w miejskim Wydziale Edukacji wnioski o przekształcenie ich w prywatne placówki. Powód? Dotacje, które otrzymują od miasta, przestają wystarczać na wszystkie wydatki.
-
Tekturowy ciągnik i słynna ławeczka przed pomnikiem Kaczyńskiego w Tarnowie. "To symbole naszego państwa"
W Tarnowie odbył się kolejny protest przeciwko pomnikowi Lecha Kaczyńskiego. Mieszkańcy przynieśli nietypowe rekwizyty, wśród nich tekturowy traktor. - Bo Polska coraz bardziej przypomina kraj z tektury - powiedziała organizatorka wydarzenia Dorota Rykała.
-
W ośrodkach narciarskich już siedzą i liczą. Karnety podrożeją nawet o 20 procent
Właściciele ośrodków narciarskich w Beskidach nie pozostawiają złudzeń. - Tej zimy ceny karnetów pójdą w górę - mówią. Wynika to przede wszystkim z podwyżek za energię elektryczną. Rachunki, jak słyszymy, mogą wzrosnąć nawet pięciokrotnie, a zatem naśnieżanie stoków będzie dużo droższe niż jeszcze w poprzednim sezonie.
-
Romskie dzieci z Ukrainy mają problem z dostaniem się do szkół. "Niestety, spotkaliśmy się z uprzedzeniami"
Aktywiści z krakowskiej organizacji Salam Lab wskazują, że romskie dzieci z Ukrainy nie mogą znaleźć miejsca w szkołach. - Część dyrektorów szukała wymówek, by ich nie zapisać. Usprawiedliwiali się na przykład tym, że mają bardzo dużo dzieci z Ukrainy i kolejnego już nie mogą przyjąć - słyszymy.
-
Puszka po groszku, karton po bananach, wosk. Tarnowski batalion "Kikimory" produkuje świece dymne na ukraiński front
Ukrainki z tarnowskiego batalionu "Kikimory" zbierają puszki, zużyte świece i kartony, z których robią świece okopowe. Wysyłają je potem na ukraiński front. Żołnierze mogą się przy nich ogrzać, podgrzać wodę na herbatę, a nawet wysuszyć bieliznę.
DOSTĘP PREMIUM
-
Skok do studni bez dna i spotkanie z "polskim Edisonem". Tarnów ma nowe centrum nauki i techniki
Wynalazł kamizelkę kuloodporną, a także stworzył telektroskop, czyli prototyp telewizora. Jan Szczepanik, nazywany polskim Edisonem z Tarnowa, to jedna z postaci, której poświęcona została pracownia w tarnowskim Pasażu Odkryć. To nowoczesne centrum nauki i techniki w przystępny, nowatorski sposób prezentuje najważniejsze odkrycia, wynalazki oraz ich tarnowskich autorów.
-
Murale w Krakowie pod kontrolą. Specjalny zespół ocenia i wydaje zgody. "Boję się, że może się pojawić jakiś rodzaj cenzury"
Już ponad sto realizacji przejrzał działający w Krakowie zespół ds. murali. Teraz sprawę dotyczącą istniejącego muralu czy pomysłu na nowy może zgłosić każdy. - Walka z pseudomuralami jest potrzebna, ale są obawy, że może się pojawić jakiś rodzaj cenzury - słyszymy w stowarzyszeniu Kraków dla Mieszkańców.
-
Nowe życie starego prołzioka. Kucharki z Małopolski wzięły się za odmładzanie tradycyjnych potraw
Gospodynie z Małopolski chcą wypromować swoje lokalne dania i dać im nowe życie. Z pomocą kulinarnego dziennikarza próbują z tradycyjnego prołzioka zrobić coś na kształt nowoczesnego hamburgera, a na specjalnych warsztatach uczą młodych kucharzy nie tylko samego gotowania, ale i nietypowej historii konkretnych dań.
-
Kraków. Zbierają na helikoptery medyczne dla Ukrainy. "Napiszemy na nich: 'Jesteśmy z Wami'"
Ponad osiem milionów złotych planują zebrać organizatorzy akcji "Zbroimy Ukrainę". To inicjatywa Fundacji Widowisk Masowych z Krakowa. Za te pieniądze aktywiści chcą kupić trzy helikoptery medyczne dla ukraińskiego wojska. Będą one ewakuować z pola walki rannych żołnierzy.
-
Wypadek grabarzy na cmentarzu w Nowym Sączu. Policja podaje nowe informacje
Prawdopodobnie niski poziom tlenu był przyczyną zasłabnięcia dwóch pracowników firmy pogrzebowej na cmentarzu w Nowym Sączu. Mężczyźni wpadli do grobowca, jednego ratownicy musieli reanimować.