Małopolska
-
Kraków. Nawet jedna trzecia samochodów nadaje się do wymiany
Od 20 do 30 procent samochodów jeżdżących po Krakowie nadaje się do wymiany - wynika z międzynarodowych badań dotyczących pomiaru emisji spalin. Stolica Małopolski przymierza się do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu i ma w planach wyeliminowanie z ulic miasta aut, które najbardziej szkodzą środowisku.
-
Mobilne płuca przyjechały do Małopolski. "One zawsze przerażają"
Polski Alarm Smogowy ruszył z nową edycją kampanii "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to". W ramach akcji - między innymi w Małopolsce - pojawiły się mobilne płuca. Dzięki nim mieszkańcy mogą zobaczyć, jak brudnym powietrzem oddychają. Małopolska nadal jest wśród regionów, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w Polsce.
-
Kraków. W szpitalach brakuje miejsc dla dzieci. "Zdarza się, że musimy odsyłać do innych placówek"
Grypa, COVID-19, biegunki i inne infekcje - krakowskie oddziały pediatryczne są przepełnione. - Musieliśmy kłaść dzieci na łóżkach przeznaczonych dla matek - mówi nam dr Marta Czubaj-Kowal, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Żeromskiego w Krakowie.
-
Niezwykłe znalezisko w Krakowie. "Nie wykluczamy, że były to ofiary epidemii"
Podczas prac remontowych na ulicy Królowej Jadwigi w Krakowie archeolodzy odkryli cmentarz z XIX wieku. - Nie wykluczamy, że były to ofiary epidemii - słyszymy. Znaleziska mogą wpłynąć na opóźnienie prac.
-
Krakowscy urzędnicy dostaną wyrównanie inflacyjne. "Widzimy, co dzieje się. To prawdziwe szaleństwo"
3140 krakowskich urzędników otrzyma - jednorazowo - po 1000 złotych brutto wyrównania w związku z ogromną inflacją. Jak wyjaśniają przedstawiciele ratusza, to chęć podreperowania budżetów domowych pracowników urzędu miasta.
-
Wannolot na krakowskim skwerze Papcia Chmiela. "Będzie można przybić piątkę z Tytusem"
Za kilka dni na skwerze Papcia Chmiela w Krakowie otwarta zostanie szafa komiksowa. Miłośnicy "Tytusa, Romka i A'Tomka" będą mogli tam czytać i wymieniać się komiksami. Fani twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego szykują się też do postawienia na skwerze wannolotu.
-
Zabytkowy ołtarz i dziewięć sarkofagów. Tę kaplicę otwierają tylko raz do roku
Tylko 1 listopada zwiedzający mogą wejść do zabytkowej kaplicy rodu Sanguszków w sercu Starego Cmentarza w Tarnowie. Wybudowany pod koniec XIX wieku obiekt przez lata był całkowicie zamknięty, a skrywa w sobie niejedną tajemnicę.
-
Kwesty na cmentarzach. Znani krakowianie będą zbierać na ratowanie zabytkowych nagrobków
1 listopada na krakowskich cmentarzach odbędą się kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Oprócz wsparcia datkiem, można też zostać wolontariuszem i stanąć z puszką. Wystarczy zgłosić się wcześniej do organizatorów zbiórek.
-
Małopolska. Sól drogowa ponad trzy razy droższa. Drogi zimą będą białe?
W ubiegłym roku gmina Skawina (Małopolska) za tonę soli płaciła 230 złotych. W tym roku jej cena wzrosła ponad trzykrotnie - do 750 złotych. Okazuje się, że sól jest nie tylko droga, ale też zaczyna jej brakować.
-
Miłośnicy literatury świętują. Do niedzieli w Krakowie Targi Książki
W 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie bierze udział 470 wystawców i 900 autorów. Tegoroczna edycja inspirowana jest polskim romantyzmem. Przyświecają jej słowa Juliusza Slowackiego: "Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba".
DOSTĘP PREMIUM
-
Sąd o słowach abpa Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie": Nie potrzeba biegłego, by stwierdzić, że to obraźliwe
Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpoznawał apelację od wyroku Sądu Okręgowego, który w słowach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie'' nie dopatrzył się niczego złego. Sędziowie z apelacji co prawda rozstrzygnięcia nie zmienili, ale w komunikacie nie pozostawili złudzeń, że takim językiem do nikogo i o nikim mówić nie można.
-
Spór o "nową zakopiankę". Eksperci PAN: Jeden z wariantów S7 zagraża zabytkowej kopalni
"Nowa zakopianka", czyli fragment S7 prowadzący na Podhale, która miałaby biec przez Wieliczkę, zagraża zabytkowej kopalni soli. TOK FM dotarło do ekspertyzy Polskiej Akademii Nauk, według której budowa nowej trasy skończyć może się podtopieniami w kopalni.
-
Kraków. Ławka za ponad 200 tysięcy zaczęła właśnie pękać. Urzędnicy uspokajają: Jest gwarancja
Ławka - nazywana przez mieszkańców najdroższą ławką w Krakowie - zaczęła pękać. Siedzisko kosztowało 228 tysięcy złotych. Na placu Biskupim pojawiło się ledwie kilka miesięcy temu. Urzędnicy podają, że zgłoszą problem wykonawcy.
-
Znicze dwa razy droższe? "Jest masakra. Przychodzą stali klienci i łapią się za głowę"
Nawet 50-60 procent więcej trzeba zapłacić za znicze na groby bliskich niż w ubiegłym roku - słyszymy od sprzedawców przed Cmentarzem Rakowickim w Krakowie. Klienci łapią się za głowę, bo droższe są też kwiaty.
-
Mistrz karate w straży miejskiej. Patroluje ulice, a teraz będzie uczył panie samoobrony
Długo oczekiwane kursy samoobrony wracają do Tarnowa po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Bezpłatne zajęcia dla kobiet poprowadzi Janusz Wdowiak, strażnik miejski i utytułowany karateka. W czasie szkolenia tarnowianki poznają tajniki samoobrony z wykorzystaniem elementów dalekowschodnich sztuk walki.