Łódź
-
Ring wokół Łodzi później niż zakładano. Obwodnica będzie przejezdna najszybciej w wakacje
Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce z pełną obwodnicą. Jeszcze niedawno ogłaszano, że otwarcie nastąpi w kwietniu, ale tak się nie stanie. Wykonawca inwestycji poprosił o przesunięcie terminu, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi się na to zgodziła. "W czasie robót zleciliśmy dodatkowe prace" - wyjaśnia rzecznik GDDKiA.
-
Radni z Łodzi ostro o wojewodzie: "Aparatczyk rządu PiS". Poszło o spór w sprawie "willi plus"
Wojewoda łódzki zaskarżył uchwałę miejskich radnych, którzy chcą kontroli w Ministerstwie Edukacji i Nauki ws. "willi plus". Radni, choć nie zamierzają iść z tym do sądu, to wojewodę nazwali "aparatczykiem rządu PiS, który zgadza się na bezkarne wyprowadzanie pieniędzy podatników z resortu edukacji".
-
Rzeka Łódka niczym filmowa gwiazda, ma nawet Oscara! Teraz każdy będzie mógł ją zobaczyć
Łódzkie kanały znów stały się scenografią filmową. Tym razem pojawiła się w nich ekipa "Lanego poniedziałku", czyli debiutu Justyny Mytnik. Rzecznik wodociągowców przypomina, że to nie pierwsza taka sytuacja, a podziemna rzeka Łódka ma na swoim koncie nawet Oscara.
-
Centrum Egzaminów Medycznych żąda opłaty za upublicznienie pytań. Lekarze oburzeni
Awantura o pytania na egzaminy specjalizacyjne lekarzy. Po prawomocnym wyroku sądu Centrum Egzaminów Medycznych zostało zobligowane do publikacji pytań za lata 2016-2020. Opublikowało część, a za resztę żąda zapłaty. - To niezrozumiałe - mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Izby Lekarskiej.
-
Władze Łodzi oburzone: Rząd przyznał podwyżki nauczycielom, ale pieniędzy na to już nie dał
W Łodzi brakuje około 17 mln złotych na podwyżki dla nauczycieli, które od marca przyznał rząd. - Ministerstwa to nie interesuje, czy my mamy te środki, czy nie - rozkłada ręce wiceprezydent. Miasto rozważa wejście na drogę sądową.
-
Łódzkie. Coraz więcej młodych potrzebuje pomocy psychiatry. "Znalezienie na cito graniczy z cudem"
- Zadzwonili do mnie znajomi, żebym im pomógł zorganizować psychiatrę dla dziecka. Okazało się, że to graniczy z cudem - mówi Mariusz Ławnik ze stowarzyszenia Tęczowi Społecznicy w Łodzi. Pomoc ostatecznie udało się znaleźć, ale dopiero we Wrocławiu.
-
Butle z gazem, części do fotowoltaiki, a nawet wielki ciągnik. "Złodzieje wciąż nas zaskakują"
- Czasem wydaje się, że to niemożliwe, ale pomysły na to, co można ukraść, wciąż nas zaskakują - mówią policjanci. W Łódzkiem w tym roku złodzieje wykazują się niebywałą wyobraźnią. I o ile z samą kradzieżą nie mają większych problemów, o tyle z skutecznym ukryciem nielegalnej zdobyczy - już tak.
-
Ponad 1200 paneli słonecznych na zabytkowym budynku łódzkiej Manufaktury. "Wszystko zależy od pogody"
Łódzka Manufaktura inwestuje w energię odnawialną. Niebawem powinien rozpocząć się montaż 1219 paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. To duże przedsięwzięcie, które konsultować trzeba było m.in. z konserwatorem zabytków.
-
"Gorzej być nie mogło". Znamy najbardziej zakorkowane miasto w Polsce
Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce i drugim w Europie - tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę TomTom Traffic Index. Dystans 10 kilometrów pokonuje się tu przez 19 minut i 30 sekund. W godzinach szczytu jeszcze dłużej. - Gorzej być nie mogło, ale tego się spodziewaliśmy - mówi logistyk z Uniwersytetu Łódzkiego.
-
Zachęcają mieszkańców do oszczędzania. Aktywiści kręcą głową. "Wcześniej nikt się tematem nie interesował"
Władze Łodzi stworzyły "Łódzki dekalog oszczędzania", który ma pokazać mieszkańcom, jak - prostymi sposobami - można zmniejszyć rachunki za prąd czy ogrzewanie. - Przyszedł kryzys energetyczny i nagle wszyscy zaczynają oszczędzać. Nie mam nic przeciwko temu, bo to akurat jest dobre. Powinniśmy jednak robić to na co dzień - komentuje Beata Borowiec z Koalicji Klimatycznej.
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Prof. Markowski ostrzega przed "oszustwami wyborczymi, które się szykują". Jaką przewagę musi mieć opozycja w wyborach?
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
Był nacjonalistą, aż poznał lewaczkę. "Szedłem z nią do łóżka, a potem się z tego spowiadałem"
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Ziobro grzmi po wyroku. Atakuje TSUE. "Główny sąd europejski jest skorumpowany"
- Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: W drugiej połowie tygodnia opady i burze z gradem i ulewami
- Europa znów chętnie wsiada do pociągów, zwłaszcza nocnych. A w Polsce mamy do czego wsiąść?
- Kto stoi za atakami dronów w Rosji? CNN: Ukraina ma tam sieć agentów
-
600 kostek na 600 lat. Budują wielki pomnik łodzian. Mieszkańcy mogą wylicytować swoją cegiełkę
Z okazji 600. urodzin Łodzi na placu Wolności stanie nietypowy pomnik. Ma mieć formę traktu, złożonego z tabliczek z nazwiskami mieszkańców. Kostki będzie można wylicytować. - Taka okazja zdarzy się dopiero za sto lat. Pamięć po łodzianach, którzy wykupią cegiełki, zostanie na długo - mówi prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Licytacja ma ruszyć w środę.
-
Sąsiad powiedział sąsiadowi, że warto w to iść. W Łódzkiem rośnie zainteresowanie fotowoltaiką
Baliśmy się, że ceny prądu jeszcze wzrosną. Szukaliśmy jakichś rozwiązań - mówią nam mieszkańcy Łodzi, którzy zdecydowali się założyć panele fotowoltaiczne. Jeszcze osiem lat temu, idąc przez miasto, można było tylko gdzieniegdzie znaleźć dom z taką instalacją. Dziś zainteresowanie znacząco rośnie.
-
Podczas Festiwalu Światła ginie człowiek. Jak to się stało? Kryminał z Łodzią w tle. "Tu łatwiej zwodzić czytelnika"
Łódzka pisarka Agnieszka Płoszaj wydała właśnie kolejny kryminał. Akcja książki "Bez wyboru" rozgrywa się w Łodzi, bo - jak mówi autorka - to miasto najlepiej zna. Do rozwikłania jest zagadka dotycząca morderstwa na popularnej łódzkiej imprezie.
-
Zakłady przemysłowe mogą być przyjazne środowisku? Naukowcy z Politechniki Łódzkiej mają na to pomysł
- Dziś trzeba stawiać na oszczędzanie energii nie dlatego, że jest moda na bycie eko, ale dlatego, że zasoby są coraz bardziej ograniczone - mówi jeden z naukowców Politechniki Łódzkiej. Dlatego uczelnia zaangażowała się w projekt, w ramach którego ma zbudować małą elektrownię umożliwiającą produkcję energii z wykorzystaniem ciepła wypuszczanego do atmosfery.
-
Przyjęli 400 uchodźców z Ukrainy. "Na świat przyszła Roksolanka. Jeden z promyczków w tym trudnym roku"
- Ten rok wszystko zmienił. Już nie będziemy tacy jak byliśmy wcześniej. Staliśmy się bardziej pomocni. Już nie myślimy tylko o sobie - mówi dr Halyna Morhun, naukowczyni z Ukrainy, która po wybuchu wojny trafiła na Uniwersytet Łódzki. Uczelnia przyjęła w sumie ponad 400 ukraińskich uchodźców i dała im schronienie w swoich akademikach.