Częstochowa
-
Odbetonują ważny plac w Częstochowie? "Powstał 20 lat temu. Świat się przez ten czas zmienił"
Częstochowscy urzędnicy zastanawiają się nad odbetonowaniem części placu Biegańskiego. To byłaby potężna zmiana, bo plac jest jednym z charakterystycznych punktów miasta. - Został zaprojektowany 20 lat temu, zgodnie z tamtymi oczekiwaniami. Przez ten czas świat się zmienił - mówi nam Łukasz Kot z urzędu miasta.
-
"To będzie przebojowa trasa". Rowerzyści w Częstochowie czekają na bezpieczne połączenie z Jurą
- Od lat marzyliśmy o tym, żeby można było z miasta jechać na Jurę rowerem i nie musieć się martwić, że ktoś nas potrąci. To się ziści - mówi rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie Maciej Hasik. A to niejedyna niespodzianka, jaką to miasto szykuje dla rowerzystów.
-
"Samotność nawet do krzyku". W Częstochowie ukraińskie dzieci po lekcjach w polskiej szkole biegną do tej ukraińskiej
Ukraińskie dzieci, które w Częstochowie chodzą do polskich szkół, mogą uczyć się ojczystego języka w szkole ukraińskiej. Placówkę założyli społecznicy. Najmłodsi w nowej szkole mogą zachować ciągłość ukraińskiej edukacji, ale przede wszystkim utrzymać kontakt z rówieśnikami.
-
"Najważniejsze, żebyśmy nie myśleli, że swoje już wykonaliśmy". Co z młodymi Ukraińcami w polskich szkołach?
Jednym z wyzwań dla polskich miast, po wybuchu wojny w Ukrainie, było zapewnienie edukacji dzieciom uchodźczym. Nie znały języka, były przestraszone, często samotne. W Częstochowie uczęszcza dziś do szkół i przedszkoli niemal cztery razy więcej Ukraińców niż przed wojną. Miasto cały czas pracuje nad ich integracją. - Najważniejsze, żebyśmy nie pomyśleli, że my swoje już wykonaliśmy - mówi nam naczelnik miejskiego wydziału edukacji.
-
Najpierw był szok, potem lawina pomocy. "Musieliśmy przeorganizować cały nasz świat"
Od spontanicznej pomocy do systemowych rozwiązań - taką drogę w ciągu roku przeszło wiele miast przyjmujących uchodźców. Nie brakowało osób, które rzuciły wszystko, by pomagać innym. - Jedna z urzędniczek krótko przed wybuchem wojny przeszła na emeryturę, a 25 lutego przyszła normalnie do pracy - słyszymy w ratuszu w Częstochowie.
-
Częstochowa. Urzędnicy mają się pilnować, by nikogo nie dyskryminować
W Częstochowie urzędnicy mają się uważniej przyglądać swoim decyzjom. Chodzi o to, by podejmowane przez nich działania nie dyskryminowały żadnej grupy. Wszystko w ramach specjalnej równościowej uchwały. - Bardzo często różne propozycje przygotowujemy niejako odruchowo - dla grup, które są najliczniej reprezentowane. Teraz ma się to zmienić - mówi pełnomocniczka prezydenta.
-
Ciemniej na ulicach, chłodniej w urzędach. W Częstochowie przykręcają kurki, by szukać oszczędności
Częstochowa gasi latarnie na kolejnych ulicach, zmienia godziny otwarcia niektórych publicznych placówek i przykręca ogrzewanie w urzędzie. Wszystko po to, by szukać oszczędności. - Nie jest to łatwe - słyszymy od urzędników.
-
"Niedopuszczalne jest dzielenie samorządów na lepsze i gorsze". Zirytowany prezydent pisze do premiera
"W związku z tym skandalicznym i społecznie nieodpowiedzialnym zachowaniem państwowych firm wobec problemów społeczności Częstochowy wyrażam swoje oburzenie i w trybie pilnym żądam od Pana Premiera interwencji" - pisze do Mateusza Morawieckiego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Miasto ma dwa poważne problemy z węglem oraz prądem.
-
Kotomat świeci pustkami, zwierzaki w kryzysie. "Wraz ze wzrostem inflacji pomocy jest coraz mniej"
Jeszcze do niedawna kotomat w Częstochowie - gdzie mieszkańcy mogą zostawiać karmę dla wolno żyjących zwierząt - zapełniał się bardzo szybko. Od września ilość jedzenia topnieje. - Jeżeli puszka karmy kosztowała 4 złote, a kosztuje 7 złotych, to nie dziwię się, że ta pomoc jest coraz mniejsza - słyszymy.
-
W Częstochowie potrzeba większej integracji z uchodźcami z Ukrainy. Pomóc ma haft koralikowy
Częstochowa jest teraz lepiej przygotowana na ewentualną falę nowych uchodźców z Ukrainy niż to było w lutym. - Mamy już doświadczenie, wiemy z kim możemy współpracować - słyszymy w magistracie. W mieście ma też ruszyć nowy projekt związany z integracją uchodźców.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot
-
Częstochowa. Mieszkańcy wracają do palenia śmieciami. Miasto zapowiada częstsze kontrole
Trudna sytuacja na rynku węgla czy wysokie ceny innych paliw sprawiają, że mieszkańcy Czestochowy wracają do palenia odpadami. Miasto będzie prowadzić kontrole palenisk, ale może nie nadążać ze sprawdzaniem czy palone są śmieci. Zamiast mandatów planuje też kierować wnioski do sądu, by ten sprawdził, dlaczego zostało wykorzystane niedopuszczone paliwo.
-
"Przykręcamy oświetlenie, oszczędzamy wodę". Czy szkołę strażaków w Częstochowie będzie stać na komorę dymową?
Jak poruszać się w gęstym dymie, do tego w ciemności, po nieznanym terenie? Tego uczą się kadeci w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. By zapewnić najwyższą jakość szkolenia, potrzebna jest nowa komora dymowa do ćwiczeń w maskach tlenowych. Szkole jednak zajrzał w oczy kryzys. Konieczne są oszczędności.
-
W Częstochowie świętują rowerowy sukces. "Każde wypożyczenie to jedno auto mniej"
System rowerów miejskich w Częstochowie zaliczył świetny sezon. Będzie dalej rozwijany, podobnie jak sieć dróg rowerowych w mieście. Rower jest istotną częścią środowiska drogowego - słyszymy w ratuszu.
-
Jedzenie ze społecznej lodówki znika błyskawicznie. "Po godzinie nie było śladu"
Organizacje społeczne z Częstochowy apelują do mieszkańców i przedsiębiorców o dzielenie się żywnością. Przekazywane produkty znikają błyskawicznie. - Wolontariusze doglądają lodówki codziennie i zdarzało się, że zastawali w środku sporo żywności, a po godzinie nie było już po niej śladu - słyszymy od społeczników.
-
Pełne sale i długie listy rezerwowe. Boom na naukę samoobrony w Częstochowie
W Częstochowie kursy samoobrony dla kobiet finansuje urząd miasta. Chętnych jest zawsze dużo więcej niż miejsc. Przez kilka lat udało się wyszkolić niemal 200 pań. Trwa właśnie kolejna edycja.