Rzeszów
-
Osobówki nie wjadą na Ukrainę w Dorohusku. Ma być więcej miejsca dla tirów z ukraińskim zbożem
Zmieniają się zasady związane z odprawą samochodów na przejściu granicznym Dorohusk - Jagodzin. Od poniedziałku 27 czerwca zawieszony zostaje do odwołania ruch osobowy. Wszystko po to, by zrobić miejsce dla jadących z Ukrainy ciężarówek m.in. ze zbożem.
-
Podkarpacie. Przejście w Korczowej ma być udrożnione dla tirów z Ukrainy. Koniec z kilkudniowym oczekiwaniem?
Przejście graniczne w Korczowej na Podkarpaciu - tu ma zostać udrożniony ruch dla ukraińskich ciężarówek m.in. ze zbożem. Dziś czekają na odprawy nawet po kilka dni, a do wywiezienia z Ukrainy jest nawet 20 milionów ton ziarna.
-
Zamość. Hulajnogi na środku chodnika. "Może złośliwie albo bezmyślnie"
W Zamościu od kilkunastu dni działa system wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Chętnych nie brakuje. Pojawiają się też już jednak pierwsze problemy, głównie z zostawianiem sprzętu gdzie popadnie. Miasto chce temu zaradzić.
-
Zamość. Przy ZOO powstanie nowy most. Stary niebawem zburzą. Czy to oznacza paraliż ruchu? [ZDJĘCIA]
Na ulicy Szczebrzeskiej w Zamościu powstają dwa nowe mosty i niebawem rozpocznie się wyburzanie oraz budowa trzeciego. Droga przy ZOO nie będzie jednak zamknięta, ale pojawią się zwężenia.
-
Sąd w Rzeszowie: Gmina Niebylec nie może czuć się pokrzywdzona tabliczką "Strefa wolna od LGBT"
Jeśli ktoś stracił zaufanie do gminy Niebylec na Podkarpaciu, to nie na skutek działań aktywisty LGBT, ale samych samorządowców - stwierdził sąd, odnosząc się do sprawy słynnych uchwał anty-LGBT. Dotarliśmy do pisemnego uzasadnienia wyroku.
-
Z pomocą jeździ do najmniejszych ukraińskich wiosek. "Oni śpią na podłogach, nie mają nic"
Pan Dariusz z Zamościa przed wybuchem wojny zajmował się rekonstrukcją historyczną. Teraz jeździ z pomocą humanitarną do Ukrainy. Stara się wybierać takie miejsca, do których nie docierają inni, poza głównym szlakiem. Ludzie żyją tam w bardzo trudnych warunkach. - Nie zapomnę staruszki, która z trudem się poruszała i podpierała kijem. Akurat przywieźliśmy trzy pary kul. Zaproponowałem, że może będą lepsze od kija. Uznała, że nie potrzeba - wspomina zamościanin.
-
300 złotych na start dla uchodźców. Zainteresowanie tak duże, że urząd musiał zatrudnić ukraińską tłumaczkę
Lista świadczeń pomocowych dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy jest długa, ale jedno z nich jest szczególnie popularne. To 300 złotych wsparcia potrzebnego na start. - Zwykle kupowana jest żywność, odzież, obuwie i to, czego w pośpiechu nie udało się zabrać z domu - słyszymy od urzędników w Zamościu.
-
To pierwsze takie kontenerowe osiedle dla uchodźców. "Chcemy bezpiecznie przeczekać wojnę i wrócić do domu"
W Białobrzegach pod Zamościem organizacja pomagająca osobom niepełnosprawnym postawiła pierwsze kontenery dla uchodźców z Ukrainy. Są oddzielne pokoje, wspólne łazienki. Właśnie trwa meblowanie. - Traktujemy to jako rozwiązanie tymczasowe - mówi szefowa stowarzyszenia "Krok za krokiem".
-
Bart Staszewski wygrywa z podkarpacką gminą w sprawie stref anty-LGBT. To pierwszy taki wyrok
Pierwszy wygrany proces Bartosza Staszewskiego, aktywisty LGBT, który nagłośnił w Europie sprawę uchwał anty-LGBT. O rzekome naruszenie dóbr osobistych pozwała go gmina Niebylec i przegrała w sądzie.
-
"Po dwóch latach pandemii miło nie nadążać ze zbieraniem zamówień". W Zamościu majówkowe oblężenie turystów
Długi majowy weekend to dla zamojskiej turystyki ważny sprawdzian. Nie zapowiadało się, że będzie udany. Wojna w Ukrainie sprawiła, że wielu turystów odwołało swoje rezerwacje. Ostatecznie frekwencja zaskoczyła wszystkich. - Szef sam musiał założyć fartuch i zbierać zamówienia - słyszymy od kelnerski w jednej z knajp przy rynku.
DOSTĘP PREMIUM
-
Podkarpackie. Rośnie liczba wypadków z udziałem motocyklistów. Policja apeluje o zdrowy rozsądek
Ładna pogoda sprawiła, że na drogach województwa podkarpackiego pojawia się coraz więcej motocyklistów. Niestety, jak podaje policja, dochodzi też do coraz większej liczby wypadków z ich udziałem. - Wystarczy, że na trasie będzie rozsypany piach lub rozlany olej, a opanowanie motocykla może okazać się trudne nawet dla doświadczonego kierowcy - ostrzega policjantka.
-
"Mam osiem porzuconych piesków. Więcej przyjąć nie mogę". Dwoją się i troją, by zadbać o bezdomne zwierzęta. Potrzebują wsparcia
Raz jest to pies porzucony na stacji benzynowej, raz pudełko z małymi kotkami w środku lasu. Wyjazd po zwierzę potrzebujące pomocy nie jest problemem dla wolontariuszek z grupy Adopcje Zamość, nawet jeśli pracują. Wyzwaniem staje się czas przygotowania tych zwierząt do adopcji, bo wiąże się z coraz większymi kosztami, a zwierząt przybywa - również z Ukrainy.
-
Jadłodzielnie tylko od święta? Bzdura! Zamożni też przychodzą. Chcą w ten sposób być eko
Goście odjechali, a lodówka ciągle pełna? To dobry moment na podzielenie się z innymi. Od Wielkanocy w jadłodzielniach w Zamościu ruch ogromny. Jedni przynoszą, inni zabierają. Coraz częściej takie poruszenie widać tu nie tylko od święta. Mieszkańcy są przeciwni marnowaniu żywności i to, co im zostanie, przekazują innym.
-
Jak mała wioska na Podkarpaciu stała się wielkim centrum pomocy Ukrainie. "Tu uczymy się życia"
Wysłali do Ukrainy setki samochodów z pomocą humanitarną, do tego pięć katerek i kontener medyczny dla Lwowa. Pomagali uchodźcom na przejściach granicznych po ukraińskiej stronie. Ludzie, którzy przez lata organizowali Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko - dziś dostarczają pomoc humanitarną. - Potwierdziło się, że umiemy zarządzać w chaosie - mówi Marcin Piotrowski.
-
Stawiają domki dla niepełnosprawnych uchodźców. "Chodzi o godne mieszkania, a nie wegetację kontenerową"
To już pewne - pod Zamościem staną domki dla niepełnosprawnych uchodźców. Znaleźli się sponsorzy, m.in. z Tajwanu i Niemiec, którzy są gotowi przeznaczyć na inwestycje niemałe pieniądze. Pojawił się za to kolejny problem - miejsce, a raczej jego brak. Stowarzyszenie pilnie szuka działek, na których mogłyby stanąć nowe mieszkania.