Lublin i Lubelszczyzna
-
Wojewoda mógł zostać posłem. "Zrzekam się pierwszeństwa. Dynamika sytuacji kryzysowej"
Wojewoda lubelski Lech Sprawka mógłby zostać posłem po tym, jak mandatu zrzekł się Jerzy Bielecki. Sprawka poinformował jednak, że chce zostać na stanowisku. - To nie czas na zmiany - stwierdził.
-
Wysokie koszty obsługi miejskiego długu. W Lublinie to pół tysiąca złotych na mieszkańca
Lubelska Fundacja Wolności zbadała projekty budżetów miast wojewódzkich na przyszły rok. Analiza pokazała, że koszt obsługi zaciągniętych przez Lublin kredytów w przyszłym roku wyniesie ponad 169 milionów złotych. To najwyższy udział kosztów obsługi długu w budżetach wszystkich miast wojewódzkich.
-
Wykładowca "żartowniś" na czele medycyny na KUL. Na wykładach opowiadał o nocy poślubnej
Prof. Ryszard Maciejewski został pełnomocnikiem rektora KUL do spraw Wydziału Medycznego. Wykładowca był przez nas opisywany po tym, jak zgłosili się do nas studenci i wykładowcy, i opowiedzieli o jego seksistowskich "żartach", m.in. w czasie wykładów z anatomii.
-
Na ulicach tego miasta rok temu nikt nie zginął. Policja: To nie jest przypadek
Zamość trafił na listę trzech najbezpieczniejszych miast powiatowych w Polsce. Mniej wypadków było jedynie w Przemyślu, a nieco więcej w Chorzowie, który trafił na trzecie miejsce tego rankingu. Miejska policja i drogowcy twierdzą, że sukces Zamościa to nie przypadek i mają na to wiele argumentów
-
"10-letni Przemek powiedział, że chciałby znaleźć pracę i pomóc chorej mamie"
Już dziś (sobota) na Lubelszczyźnie kolejna odsłona akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W mieście i regionie prowadzone będą zbiórki darów. Potrzebne są m.in. ubrania, zabawki i jedzenie. Akcja prowadzona jest od lat przez lokalną dziennikarkę i z roku na rok angażuje coraz więcej osób.
-
Lublin. Tym razem nie czekali na choinkę na środku jezdni. Już łatają pokiereszowane drogi
W Lublinie zaskoczenie - na miejskich ulicach pełno drogowców. Łatają dziury i poprawiają stan nawierzchni. Mieszkańcy żartują, że miasto działa, bo nie chce powtórki z wiosny, kiedy w gigantyczną wyrwę ktoś wstawił. choinkę.
-
Atak zimy w Lublinie. Miasto sparaliżowane
Kilkanaście centymetrów śniegu sprawiło, że w czwartkowy poranek Lublin utknął w wielkim korku. Do tego doszły opóźnienia w komunikacji miejskiej i szereg kolizji.
-
W Warszawie stworzyli Centrum Społeczności Romskich. "Nie ma żadnego wsparcia ani nawet dialogu ze strony rządu"
Fundacja w Stronę Dialogu stworzyła w Warszawie Centrum Społeczności Romskich. To miejsce dla dzieci i dorosłych, gdzie mogą spędzić czas, porozmawiać i pobyć ze sobą. Bo Romom, jak mówią aktywiści, w Polsce nie jest łatwo. - Mamy wsparcie ze strony samorządu. Natomiast kompletnie nie ma wsparcia ze strony rządu - twierdzi prezeska fundacji Joanna Talewicz.
-
"W dymie papierosowym jest około 4 tysięcy związków chemicznych. Palacze nie mają świadomości"
Statystyki są porażające - rocznie w Polsce umiera ponad 23 tysiące chorych z rakiem płuca. To niestety jeden z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Chorują w szczególności palacze. Część lekarzy mówi wprost o chorobie cywilizacyjnej. W Lublinie właśnie ruszył Tydzień Świadomości Raka Płuca.
-
Przewodów i życie w zamkniętej strefie na skraju mapy. "Tutaj czas trochę się zatrzymał"
Był lokalny kabaret, śpiewy, sąsiedzkie ploteczki. Żyło się spokojnie i całkiem sielsko. Wybuch w suszarni zmienił wszystko. Część wioski szybko znalazła się w zamkniętej strefie, otoczonej żołnierzami i policją. - Gdy idziemy do sklepu, musimy mijać to wszystko. Nie sposób zapomnieć - mówi Zofia Zając, bibliotekarka z Przewodowa, która mieszka tu od 37 lat i kieruje miejscowym domem kultury.
DOSTĘP PREMIUM
-
Koncerty na oddziale onkologicznym. Miejsce nietypowe, ale pacjentom się podoba. "To ekscytujące"
W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie rozpoczął się cykl koncertów dedykowany pacjentom z onkologii. - Czasem trudno jest wytrzymać na Oddziale Chirurgii Onkologicznej, zwłaszcza że taki pobyt trwa niejednokrotnie wiele dni. Staramy się go jakoś urozmaicić - mówi prof. Wojciech Polkowski.
-
Nie będzie nocnej prohibicji w centrum Lublina. Prezydent w ostatniej chwili wycofał projekt
Na czwartkowej sesji lubelscy radni mieli zająć się projektem ograniczenia sprzedaży alkoholu nocą w centrum Lublina. Punkt zniknął jednak z porządku obrad. Projekt ma zostać jeszcze poddany konsultacjom.
-
Po 20 tysięcy złotych dla rodzin ofiar tragedii w Przewodowie. Wojewoda zapowiada kolejną pomoc
Urząd Wojewódzki w Lublinie przelał gminie pieniądze na wypłatę pierwszych zasiłków dla rodzin ofiar eksplozji w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Premier podjął też decyzję o przyznaniu rent socjalnych obu rodzinom. W czwartek do Przewodowa ma przyjechać prezydent Andrzej Duda.
-
"Córka dzwoniła z Holandii i mówi: mamo, pakuj się". Nie tylko w Przewodowie przeżywają eksplozję
- Wszyscy klienci zachowują się bardzo rozsądnie. Nie robią zapasów. Kupują to, co im trzeba na dzisiaj. Obawy są, ale paniki nie ma - słyszymy od mieszkańców powiatu hrubieszowskiego. Nie tylko dla Przewodowa eksplozja w suszarni to ogromne przeżycie. Kilkadziesiąt kilometrów dalej ludzie też nie mówią o niczym innym. Wierzą, że to, co się stało, było nieszczęśliwym wypadkiem.
-
Czarny budżet w Lublinie. Wyliczają straty na pół miliarda, inwestycje rozkładają na raty
- Budżet na 2023 rok to najtrudniejszy budżet w historii samorządu - ocenia prezydent Lublina Krzysztof Żuk. I wylicza, że między innymi przez Polski Ład, inflację czy rosnące ceny energii miasto ma ponad pół miliarda złotych strat.