Lublin i Lubelszczyzna
-
Lublin. Na początku roku młodzi dostaną specjalne klucze do miasta. Co to oznacza?
W 2023 roku Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży. Miasto zapowiada liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. - Chcemy pokazać, jak wspaniałą mamy młodzież - mówią władze Lublina. Sami młodzi przyznają, że miasto w końcu zaczęło ich słuchać i mają nadzieję, że po 2023 roku to się nie zmieni.
-
"Jest kobieta, której mina urwała nogę i cudem ocalały wojskowy". W Domach Nadziei ksiądz pomaga uchodźcom
- W pomaganiu uchodźcom kierujemy się czterema zasadami: przyjąć, ochronić, integrować i promować - mówi ksiądz Mieczysław Puzewicz, pomysłodawca Domów Nadziei dla uchodźców. Specjalne miejsca powstały na Lubelszczyźnie. Aktualnie mieszka w nich około 100 osób.
-
Udało się przedłużyć umowy nauczycielkom z Ukrainy. "Ta praca trzyma mnie w ryzach"
Obawiały się, że wraz z końcem roku stracą pracę. Jak się okazało - niepotrzebnie. Nauczycielki z Ukrainy dalej będą pracować w szkołach w Lublinie. Dzięki współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej przedłużono im umowy. Chodzi o 70 kobiet, które zatrudniono w 39 placówkach.
-
"Nie mamy w Polsce swoich domowych talerzy, części rodziny i znajomych, ale świętujmy. Bo święta są w nas"
24 grudnia to dzień, który rozpoczyna jedenasty miesiąc wojny w Ukrainie. W Polsce są tysiące ukraińskich uchodźców. Część z nich spędzi święta z polskimi rodzinami, inni - w gronie swoich ukraińskich znajomych i przyjaciół. - Święta to mój ulubiony dzień w roku. Szczególnie ważna jest kutia, która musi się pojawić i żadna wojna nie stanie mi na przeszkodzie, bym ją zjadła - mówi psycholożka Helena Nagirna.
-
Policja przyjrzała się pikiecie działaczy z fundacji Kai Godek. "Organizator usłyszał zarzut"
- 46-letni organizator został przesłuchany i usłyszał zarzut zorganizowania zgromadzenia bez wymaganego zgłoszenia - informuje nas lubelska policja. Chodzi o pikietę, którą przed jednym z liceów w Lublinie przeprowadziła fundacja Życie i Rodzina Kai Godek. Sprawa trafi teraz do sądu.
-
Z lasów znikają choinki i gałązki. "Za bezprawne wycięcie drzewka grozi mandat"
Za bezprawne wycięcie drzewka z lasu można dostać 500 zł mandatu. Jeśli wytniemy więcej, sprawa trafia do sądu, a tu kary mogą być bardziej surowe. Leśnicy namawiają, by kupować drzewka z legalnego źródła, czyli bezpośrednio od nich. Takie drzewko - prosto z lasu - może postać w domu nawet miesiąc.
-
"Dzięki aktywistom świat jest lepszy". Hanna Machińska z Oscarem Praw Człowieka
Ratowała ludzi na polsko-białoruskiej granicy, pomagała zatrzymanym na protestach, zawsze wspierała mniejszości - dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich odebrała nagrodę specjalną Stowarzyszenia im. Zbigniewa Hołdy. Zadedykowała ją aktywistom z Podlasia, którzy pomagają uchodźcom w lesie.
-
Nie mogli się doczekać pługosolarki, więc sięgnęli po numer z karetką. "Nie róbcie tak"
Po intensywnych opadach śniegu każdy chce mieć jak najszybciej odśnieżone ulice. W Zamościu jeden z mieszkańców najwyraźniej nie mógł się doczekać przyjazdu pługa, więc - żeby akcję przyspieszyć - zadzwonił do służb i powiedział, że w zaspie utknęła karetka. - Okazało się, że ani karetki, ani jej wezwania w ogóle nie było - słyszymy od urzędników.
-
Szopka, iluminacje i atrakcje dla mieszkańców. W Lublinie trwa Festiwal Bożego Narodzenia
Festiwal Bożego Narodzenia to lubelska tradycja. W tym roku zaplanowano koncerty kolęd, świąteczne spacery z przewodnikiem, a także grę miejską. Miasto zachęca mieszkańców do brania udziału w przygotowanych atrakcjach i zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
-
"Czy to wina prezydenta? Nie!". Burzliwa dyskusja o "najtrudniejszy w historii" budżet dla Lublina
- Budżet miasta na przyszły rok będzie najtrudniejszym w historii Lublina - mówił prezydent Krzysztof Żuk. I dodał, że łączna suma strat - w wyniku działań rządu PiS - wyniesie blisko 595 milionów złotych. W burzliwej dyskusji nad budżetem radni Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że zła kondycja miasta to wina prezydenta.
DOSTĘP PREMIUM
-
Na osiedlu w Lublinie już świętują. "Nigdy w czymś takim nie brałam udziału"
Wspólne ubieranie choinki na osiedlu Mickiewicza w Lublinie to już tradycja. Od lat jednoczy mieszkańców. - W tym roku obchodzimy dziesięciolecie - przyznaje przebrana za krasnala jedna z pomysłodawczyń akcji. Ten rok jest szczególny, bo na osiedlowym spotkaniu pojawiły się też ukraińskie mamy z dziećmi.
-
Choinka za oddanie krwi. "Brakuje prawie wszystkich grup"
Każdy, kto zgłasza się oddać krew, dostaje pachnące drzewko. Świerki są różnej wysokości - najwyższe po 2,5 metra. - To niezwykle ważna i cenna akcja, bo w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie brakuje krwi prawie wszystkich grup - mówi Paweł Filip, przdstawiciel placówki.
-
"Mogliby się bardziej postarać z tym odśnieżaniem". Fatalne warunki na drogach, a opady nie ustają
Trudne warunki na drogach w Lublinie i okolicy. Miasto wysłało do odśnieżania wszystkie siły i środki. Tylko w weekend wydano na ten cel ponad milion złotych. - Trzeba szczególnie uważać na podjazdach, zakrętach, skrzyżowaniach. Jedźmy wolnej, bo jak już wpadniemy w poślizg, to może być za późno - mówi Krzysztof Ćwikliński, instruktor nauki jazdy.
-
Lubelskie pod śniegiem. Powalone drzewa, zablokowane drogi i brak prądu
Trudna sytuacja pogodowa na Lubelszczyźnie. Tylko w Lublinie spadło ponad 20 centymetrów białego puchu. Warunki na drogach są nadal trudne. W poniedziałek rano bez prądu pozostawało jeszcze 2 tys. odbiorców.
-
"Queerujemy Lublin". Galeria Labirynt czeka na pomysły rozwijające społeczność LGBT
Lubelska Galeria Labirynt i Biblioteka Azyl zbierają pomysły na działania na rzecz społeczności LGBTQ w stolicy Lubelszczyzny. Na ich realizację otrzymać można specjalny mikrogrant. Wszystko w ramach akcji "Queerujemy Lublin".