Warszawa
-
Czują się pomijani i przyszli to wykrzyczeć. "Nie mieliśmy podwyżek od lat"
Ponad 100 osób pikietowało w piątek przed stołecznym Biurem Pomocy i Projektów Społecznych. To pracownicy warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy żądają podwyżek i poprawy warunków pracy. Od miesięcy alarmują, że niebawem kadry, a dzieci zostaną bez opieki, bo za tak niskie pensje nikt nie chce pracować.
-
"Załatw to na mieście!". W Warszawie ruszają z akcją otwartych toalet dla mieszkańców
Śródmiejskie urzędy, biblioteki, ale także i lokale gastronomiczne otwierają bezpłatnie swoje toalety. - To kwestia dostępności, bezpieczeństwa i godności mieszkańców. Chodzi o to, aby każdy miał świadomość, że wychodząc z domu, będzie mógł bezpłatnie skorzystać z toalety, jeśli taka potrzeba się pojawi - mówi burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens.
-
"Za wynajem mam zapłacić więcej niż wynosi moje świadczenie". Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą protestować
"Walczymy o godne życie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów" - przekonują organizatorzy protestu, który odbędzie się w sobotę w Warszawie, przed Kancelarią Prezydenta RP. Domagają się zmiany prawa i możliwości dorobienia do świadczenia pielęgnacyjnego, które wynosi nieco ponad 2 tysiące złotych.
-
Warszawa szykuje się na Marsz Niepodległości. Ma posprzątać rowery i różne metalowe elementy
Miasto ma wysłać swoich obserwatorów, a policja - ustawić specjalne zapory. Wszystko po to, by Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców był bezpieczny i by nie doszło do incydentów. W sumie 11 listopada odbędzie się w stolicy około 20 różnych zgromadzeń. Mieszkańcy i turyści powinni przygotować się na potężne utrudnienia w ruchu.
-
Aktywista LGBT pozywa TVP o ochronę dóbr osobistych. Domaga się przeprosin i zadośćuczynienia
- Ta sprawa może nauczyć Telewizję Polską tego, aby traktować wszystkie osoby w sposób właściwy, adekwatny i z pełną godnością - mówi mecenas Maciej Ślusarczyk, jeden z pełnomocników Bartosza Staszewskiego. Znany aktywista LGBT pozywa Telewizję Polską o ochronę dóbr osobistych.
-
Szpital Bródnowski ma nową ortopedię i okulistykę. "To już poziom europejski, jeśli nawet nie światowy"
Blisko 35 mln złotych kosztowały modernizacje oddziałów ortopedycznego i okulistycznego w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Pieniądze na ten cel przekazał samorząd Mazowsza. - Musimy dbać nie tylko o stan techniczny szpitala, ale także o jak najlepsze wyposażenie w aparaturę medyczną. I to robimy właściwie od 24 lat - mówił marszałek Adam Struzik.
-
Mokotów przestanie być białą plamą na rowerowej mapie miasta? Ruszają konsultacje
Gdzie powinny powstać drogi dla rowerowe? Którędy powinny przebiegać? Co jest bardziej potrzebne: droga dla rowerów czy miejsce parkingowe? Mokotów ruszył z konsultacjami dla mieszkańców i proponuje cztery rozwiązania.
-
Co piąty pojazd moście Świętokrzyskim pojazd to rower. W stolicy policzyli cyklistów
Po pandemii warszawiacy wcale nie zeszli z rowerów, wprost przeciwnie. Zarząd Dróg Miejskich właśnie policzył cyklistów w stolicy. Okazuje się, że w porannym szczycie jest ich o 31 proc. więcej. Po południu zaś na rower wsiada o 20 proc. więcej warszawiaków. - Są takie miejsca, gdzie na godzinę notujemy nawet 1000 rowerzystów - mówi rzecznik ZDM Jakub Dybalski.
-
Pracownicy domów dziecka żądają podwyżek. "Nie będziemy w stanie zapewnić opieki"
Pracownicy warszawskich domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych żądają podwyżek i poprawy warunków pracy. Alarmują, że bez wzrostu wynagrodzeń zabraknie kadry, a dzieci zostaną bez opieki. List w tej sprawie wysłali do prezydenta stolicy już w czerwcu. Odpowiedzi jednak się nie doczekali. Część z nich może niebawem zastrajkować.
-
132 sprawy do ponownego rozlosowania po przenosinach sędzi w warszawskiej apelacji
Ponad 130 spraw karnych w Sądzie Apelacyjnych trzeba było rozlosować ponownie po tym, jak trzy karnistki przeniesiono - wbrew ich woli - do innego wydziału. Oznacza to późniejsze ich rozpoznanie, nawet o kilka miesięcy.
-
Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
- Protesty w Izraelu. "Albo rząd się cofnie, albo będzie rewolucja". Prawicowi kibole mają wyjść na ulice
- Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
- Ekspert analizuje tempo rosyjskich działań na Ukrainie. "To może być ostatni rozdział tego konfliktu"
- Komendant gorlickiej straży miejskiej brutalnie pobity. 19-laltkowi grozi do 10 lat więzienia
- Syndrom wypalenia zawodowego a L4. Czy można wziąć zwolnienie lekarskie na tę przypadłość?
-
Warszawa. Widmo strajku w MPO. Chcą podwyżek i skarżą się na brak reakcji miasta
- Nie wykluczamy strajku. Na razie będą trwały konsultacje z pracownikami w tej sprawie - mówi nam Waldemar Wolski z NSZZ "Solidarność" w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Warszawie. Jak dodaje, ratusz nie odpowiedział związkowcom na ich postulaty, które przedstawili w wakacje.
-
W Warszawie brakuje coraz więcej nauczycieli. "Minister nie ma zielonego pojęcia, co się dzieje w szkołach"
W Warszawie brakuje prawie 3 tys. nauczycieli - ratusz pokazał pełne dane z wrześniowych arkuszy organizacyjnych. W porównaniu z zeszłym rokiem wakatów jest o niemal tysiąc więcej. Doświadczeni pedagodzy coraz częściej odchodzą ze szkół albo noszą się z takim zamiarem, a o młodych coraz trudniej. I nie chodzi już tylko o pieniądze.
-
"Teraz taki awans?". Neosędzia z Lublina do warszawskiej apelacji
Anna Grodzicka, karnistka z Lublina, została oddelegowana do warszawskiej apelacji po tym, jak jej prezes ogłosił, że szuka sędziów. Jak ustaliliśmy, Grodzicka miała postępowanie dyscyplinarne, a w nim pięć zarzutów. W przeszłości podpisała się pod listą poparcia dla Łukasza Piebiaka, byłego wiceministra sprawiedliwości.
-
Już nie tylko domek pod Warszawą. Otwierają kolejne miejsca dla matek z Ukrainy. "Obserwujemy potężny przypływ ludzi"
Fundacja Otwarty Dialog rozwija projekt Domu Mam dla ukraińskich uchodźczyń. Oprócz domu pod Warszawą, organizacja stworzyła trzy nowe miejsca - tym razem są to mieszkania już w samej stolicy. - Widząc, co dzieje się w Ukrainie i obserwując kolejne ataki na ukraińskie miasta, utwierdzam się w przekonaniu, że pomoc jest cały czas potrzebna - mówi Agata Dziopa, inicjatorka całej akcji.
-
Marsz Niepodległości jednak cykliczny. Narodowcy chcą od Warszawy pół miliona złotych odszkodowania
- Każdy powinien świętować w sposób, w jaki lubi, byle nie zakłócał porządku publicznego, nie łamał przepisów prawa, nie wszczynał burd w centrum miasta i nie niszczył nam Warszawy - mówi rzeczniczka urzędu miasta, odnosząc się do sprawy Marszu Niepodległości 11 listopada. W sprawie zgromadzenia zapadło ważne orzeczenie Sądu Najwyższego.