Warszawa
-
Burza wokół Szkoły w Chmurze. Warszawa bierze pod lupę edukację domową
Szkoła w Chmurze - największa w Polsce placówka specjalizująca się w edukacji domowej - może stracić nawet połowę pieniędzy otrzymanych w zeszłym roku z budżetu Warszawy. To efekt kontroli, podczas której miejscy urzędnicy wytknęli szkole szereg nieprawidłowości przy wydatkowaniu pieniędzy. Z dokumentu, do którego dotarliśmy, wynika, że miasto oczekuje zwrotu około 1,3 mln złotych.
-
"Ta sama wypłata już nie wystarcza". Kilkaset rodzin czeka wciąż na pomoc Szlachetnej Paczki. Przed nami Weekend Cudów
Już coraz mniej czasu do Weekendu Cudów, czyli wielkiego finału Szlachetnej Paczki. Zgłosić się do pomocy jednak ciągle można. Kilkaset osób czeka wciąż na wsparcie. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Wiosna, potrzebują najbardziej podstawowych produktów.
-
Mazowsze żąda od państwa 100 milionów złotych i zapowiada walkę w sądzie. "Dość wyręczania"
Zwrotu 100 milionów złotych domaga się od Skarbu Państwa i Narodowego Funduszu Zdrowia samorząd Mazowsza. Taką sumę musiał dosypać szpitalom w latach 2017-2019 na pokrycie ich strat. Chodzi o osiem placówek, które bez wsparcia musiałyby zostać zlikwidowane. Zarząd zapowiada, że - jeśli będzie musiał - o pieniądze zawalczy w sądzie.
-
Mecz obejrzę, a do toalety nie pójdę! Czyli jak Warszawa kibicowała biało-czerwonym
Warszawskie Wodociągi opublikowały wykresy zużycia wody w mieście podczas mundialowych spotkań Polaków. Okazuje się, że warszawiacy kibicują zagorzale! - Z naszych wykresów wynika, że mieszkańcy z przygotowaniem kawy czy herbaty oraz z wyjściem do toalety wyczekują do momentu, kiedy sędzia odgwiżdże przerwę w meczu - mówi Marek Smółka z MPWiK.
-
Zesłane sędzie mają wrócić do swojego wydziału. Trybunał w Strasburgu blokuje decyzje Schaba i Radzika
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał zabezpieczenie w sprawie trzech sędzi przeniesionych - wbrew ich woli - do innego wydziału Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Nakazał polskim władzom wstrzymać skutki przeniesienia. Zabezpieczenie powinno być wykonane natychmiast.
-
"Nie chciałam jechać do Polski, ale teraz to rozważam. Jest coraz zimniej". Zebrali poruszające historie ukraińskich kobiet
Nie mogły lub nie chciały opuścić Ukrainy po wybuchu wojny. Jedne zatrzymała rodzina, a inne - tak jak konduktorkę Witę - praca. Warszawski wydawca Piotr Janczarek, dzięki pomocy i zaangażowaniu dziennikarek z Ukrainy, zebrał niesamowite historie ukraińskich kobiet. - To książka o zwykłych ludziach, którzy nagle, w związku z wojną, znaleźli się w niezwykłej sytuacji - mówi.
-
Bakterie coli w miejskim wodociągu. Mieszkańcy źli na reakcję służb
W Otwocku pod Warszawą miejscowy sanepid wykrył bakterie grupy coli w miejskim wodociągu. Mieszkańcom zalecono, by nie pili nieprzegotowanej wody z kranu. Problem w tym, że część osób dowiedziała się o tym dopiero po kilku dniach. "Słyszymy o wspólnym oglądaniu meczu, a o skażeniu wody już nie" - oburzają się mieszkańcy.
-
Pęknięte ściany, zgniłe podłogi, urwane kable i mnóstwo śmieci. Byliśmy w dawnym rosyjskim ośrodku nad Zegrzem [ZDJĘCIA]
- Gdyby ktoś o to odpowiednio dbał, mogłoby tu być teraz pięknie - mówią przedstawiciele Lasów Państwowych, którzy już od prawie trzech tygodni opiekują się terenem w Skubiance. Wcześniej swój ośrodek wypoczynkowy miała tu rosyjska ambasada. Cała nieruchomość jest w opłakanym stanie.
-
"Ludzie oddają psy, bo nie mają pieniędzy". Trudna sytuacja w schronisku pod Warszawą
- Mamy coraz więcej telefonów od osób, które chcą oddać nam swoje zwierzęta. Ludzie mówią, że nie mają pieniędzy na ich wyżywienie i leczenie. Tak wielu podopiecznych nie mieliśmy od lat - mówi TOK FM dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt w podwarszawskim Celestynowie Łukasz Balcer.
-
Akademia Równości dla młodych prawników. ''Nauczyliśmy się tego, czego nie ma na studiach''
- Dziś wiemy, że prawa człowieka to nie tylko procesy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. To też sprawy z codziennego życia, dotyczące chociażby kobiety, która chce nakarmić dziecko w restauracji, a jej się tego odmawia - mówi TOK FM Dorota Dudek, uczestniczka Akademii Równości. Specjalny projekt zorganizowało dla młodych prawników Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.
DOSTĘP PREMIUM
-
Czują się pomijani i przyszli to wykrzyczeć. "Nie mieliśmy podwyżek od lat"
Ponad 100 osób pikietowało w piątek przed stołecznym Biurem Pomocy i Projektów Społecznych. To pracownicy warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy żądają podwyżek i poprawy warunków pracy. Od miesięcy alarmują, że niebawem kadry, a dzieci zostaną bez opieki, bo za tak niskie pensje nikt nie chce pracować.
-
"Załatw to na mieście!". W Warszawie ruszają z akcją otwartych toalet dla mieszkańców
Śródmiejskie urzędy, biblioteki, ale także i lokale gastronomiczne otwierają bezpłatnie swoje toalety. - To kwestia dostępności, bezpieczeństwa i godności mieszkańców. Chodzi o to, aby każdy miał świadomość, że wychodząc z domu, będzie mógł bezpłatnie skorzystać z toalety, jeśli taka potrzeba się pojawi - mówi burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens.
-
"Za wynajem mam zapłacić więcej niż wynosi moje świadczenie". Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą protestować
"Walczymy o godne życie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów" - przekonują organizatorzy protestu, który odbędzie się w sobotę w Warszawie, przed Kancelarią Prezydenta RP. Domagają się zmiany prawa i możliwości dorobienia do świadczenia pielęgnacyjnego, które wynosi nieco ponad 2 tysiące złotych.
-
Warszawa szykuje się na Marsz Niepodległości. Ma posprzątać rowery i różne metalowe elementy
Miasto ma wysłać swoich obserwatorów, a policja - ustawić specjalne zapory. Wszystko po to, by Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców był bezpieczny i by nie doszło do incydentów. W sumie 11 listopada odbędzie się w stolicy około 20 różnych zgromadzeń. Mieszkańcy i turyści powinni przygotować się na potężne utrudnienia w ruchu.
-
Aktywista LGBT pozywa TVP o ochronę dóbr osobistych. Domaga się przeprosin i zadośćuczynienia
- Ta sprawa może nauczyć Telewizję Polską tego, aby traktować wszystkie osoby w sposób właściwy, adekwatny i z pełną godnością - mówi mecenas Maciej Ślusarczyk, jeden z pełnomocników Bartosza Staszewskiego. Znany aktywista LGBT pozywa Telewizję Polską o ochronę dóbr osobistych.