Warszawa
-
"Nigdy na taką skalę nie trzeba było się tłumaczyć". Boją się, że państwo ograniczy świadczenie pielęgnacyjne
- Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane od wielu lat, ale nigdy na taką skalę nie sprawdzano rodziców. Ciągle pojawiają się sygnały, że rodzice muszą się tłumaczyć: co robią, w jaki sposób, jakie czynności wobec dziecka podejmują - mówią nam opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Obawiają się, że państwo będzie chciało ograniczyć wypłaty świadczeń.
-
"Chodzimy, żebrzemy. Raz się udaje, innym razem nie". Dramatyczny apel rodziców dorosłych autystów
"Brak miejsc, dostępnych usług i nadziei na godziwe życie. Jest to dla nas nie do zaakceptowania" - przekonują rodzice dorosłych autystów. Domagają się systemowego wsparcia ze strony państwa i piszą do polityków list. Jako główny postulat wskazują utworzenie specjalnych domów dla osób w spektrum autyzmu.
-
Warszawa. Kolejny krok do nowego kompleksu Polonii. Miasto pokazało plany
Wiemy już, jak będą wyglądały nowy stadion na 16 tysięcy kibiców, hala sportowa i Centrum Wsparcia Sportu przy Konwiktorskiej. Miejscy urzędnicy wybrali ostateczny projekt modernizacji kompleksu Polonii, który przygotowało biuro JSK Architekci. W lutym ma dojść do rozmów z firmami, które chcą brać udział w budowie obiektów. Według planów te mają powstać w ciągu pięciu lat.
-
Warszawa. Nowa pętla, a na niej ładowarki dla autobusów, które... nie działają
Z kilkumiesięcznym opóźnieniem oddano do użytku nową pętlę autobusową przy ulicy Jana Ostroroga na warszawskiej Woli. Zastąpiła ona dotychczasowy kraniec Młynów. Pętla obsługuje linie 106 i 136, a budowano z myślą o autobusach elektrycznych. Okazuje się jednak, że zainstalowane tam ładowarki jeszcze nie działają.
-
Trzy miliardy złotych dla Warszawy? "Bardzo dobry krok, ale zaczekajmy na konkrety"
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Warszawa otrzyma 3 miliardy złotych na inwestycje w mieście, m.in. na trzecią linię metra. Miasto odpowiada, że wielokrotnie apelowało o finansowe wsparcie. - Deklaracja, że przynajmniej część wnioskowanych pieniędzy do nas trafi, to bardzo dobry krok. Czekamy na konkrety - mówi rzeczniczka ratusza.
-
Prokuratura chce unieważnienia uchwały antysmogowej na Mazowszu. "Widzimy w tym działanie czysto polityczne"
Mazowsze broni swojej uchwały antysmogowej. Jej unieważnienia chce Prokuratura Krajowa. Zarzuca samorządowcom, że w niewłaściwy sposób przeprowadzili konsultacje społeczne przed podjęciem uchwały. Władze województwa mówią o absurdzie, który może zaszkodzić walce o czystsze powietrze. Ich zdaniem wniosek prokuratury jest działaniem politycznym, przygotowanym pod zbliżające się wybory. Zapowiadają walkę przed sądem.
-
Śródmieście Warszawy się wyludnia. "Gdzie ubyło 20 tysięcy mieszkańców?"
- Jest dużo osób, które na co dzień w Śródmieściu przebywają: pracują czy wynajmują mieszkania krótkoterminowo, ale takich stałych mieszkańców, którzy są związani z tą dzielnicą zanotowaliśmy o 20 tysięcy mniej - mówi nam analityk Robert Migas-Mazur.
-
Chcą Warszawy bez Pałacu Kultury i Nauki. "Dziwoląg architektoniczny"
Zburzyć Pałac Kultury i Nauki - taki pomysł ma Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Jej działacze przekonują, że budynek jest drogi w utrzymaniu i brzydki. - Gdyby zastosować to kryterium, to w Warszawie byłoby dużo do zrobienia - mówi nam jeden z varsavianistów.
-
Muzeum POLIN szuka wolontariuszy. Akcja Żonkile wychodzi poza Warszawę
To już jedenasty raz, kiedy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję Żonkile. Co roku, 19 kwietnia, wolontariusze na ulicach Warszawy rozdają żółte papierowe kwiaty. Ten rok będzie wyjątkowy, bo w kwietniu minie dokładnie 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim.
-
"To był wizjoner, który wiedział, co chce osiągnąć". Warszawskie zoo ma nowych patronów
Jeździł po świecie, oglądał inne ogrody, był wizjonerem - Jan Żabiński i jego żona Antonina od stycznia, już oficjalnie, są patronami Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Wreszcie, po wielu latach, udało się uhonorować dyrektora i jego żonę w sposób właściwy - cieszą się pracownicy zoo.
DOSTĘP PREMIUM
-
Rodzice Neli zamierzają przełamać stereotypy. "Świat osób z niepełnosprawnościami chce wyjść ze swojej bańki"
Nela urodziła się z rzadką chorobą genetyczną. Nie chodzi, nie mówi, jedynie gaworzy. Jej rodzice robią wszystko, by miała normalne życie, a jednocześnie próbują oswajać temat niepełnosprawności. Najpierw napisali książkę, teraz chcą ruszyć z warsztatami w warszawskich szkołach i przedszkołach.
-
"To poruszające historie, do których warto zajrzeć". W kalendarzu zebrali wspomnienia 20 uchodźców
Świąteczne (i nie tylko) wspomnienia uchodźców z różnych krajów opisuje wyjątkowy kalendarz stworzony przez Polskie Forum Migracyjne. Cała akcja ma charytatywny cel. Środki uzbierane ze sprzedaży kalendarza będą przeznaczone na pomoc migrantom.
-
"Zależy nam, by historię warszawskiego getta prezentować ludziom młodym". Muzeum coraz bliżej
- Podeszliśmy do tworzenia tego muzeum inaczej. Często buduje się siedzibę i wkomponowuje się w nią jakąś wystawę stałą. My już mamy budynek, który jest pod nadzorem konserwatora zabytków i który dodatkowo był szpitalem. Teraz trzeba będzie wprowadzić tu zupełnie nową funkcję - mówi nam dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. Placówka ogłosiła postępowanie przetargowe na wykonawcę prac budowlano-instalacyjnych.
-
Mazowsze wysłało agregaty do Winnicy. "Jesteśmy autentycznie przybici tym bezmiarem tragedii"
22 agregaty prądotwórcze ruszyły z Warszawy do Ukrainy. Samorząd województwa mazowieckiego dokupił do nich również olej napędowy. - Kierowani uczuciami solidarności i humanitaryzmu przekazujemy kolejną pomoc - mówi marszałek Adam Struzik.
-
Mama Piotra z autyzmem pobiera świadczenie. Urząd każe jej tłumaczyć, jak się nim zajmuje. "To upokarzające"
- Piotr włoży na siebie ubranie i sam zje, ale co to zmienia? Jakby sprawdzano, czy rzeczywiście jest tak bardzo niepełnosprawny - mówi nam mama 27-letniego mężczyzny w spektrum autyzmu. Kobieta opiekuje się synem i pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Urząd w Warszawie poprosił ją o szczegółowy "opis zakresu czynności". - To upokarzające - nie kryje pani Dorota.