Warszawa
-
"Pamiętam chłopca, który zasypiał na pierwszych lekcjach". Okazało się, że w domu miał problem
- Moją rolą jest to, by przyjąć dzieci cudzoziemskie w nowym miejscu. By im wszystko tłumaczyć, pracować z nimi nad nauką języka polskiego, pomagać w lekcjach - mówi nam Larysa Vychivska, asystenka kulturowa w dwóch warszawskich podstawówkach. Takich osób jak ona jest coraz więcej i - jak się okazuje - są bardzo potrzebne.
-
Nowa linia kolejowa ma zaoszczędzić 7 minut w drodze nad morze. "Ale zniszczy nasze domy i siedliska zwierząt"
Mieszkańcy gmin położonych na północny wschód od Warszawy sprzeciwiają się budowie nowej linii kolejowej. Chodzi o jedną z ważniejszych "szprych" Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka PKP PLK wylicza, że nowa linia skróci czas przejazdu z Warszawy do Gdańska i Olsztyna o 7 minut. Samorządowcy i mieszkańcy twierdzą, że przy okazji zdewastuje okolice.
-
Warszawa. Płatne parkowanie także w weekendy? Miasto już wie, ile by na tym zarobiło
Zarząd Dróg Miejskich wyliczył, ile miasto mogłoby zyskać z wprowadzenia weekendowej strefy płatnego parkowania w Śródmieściu. Gdyby do tego doszło, do miejskiej kasy rocznie wpływałoby z tego tytułu 20 milionów złotych. Miasto dodaje, że wprowadzenie strefy nie wymagałoby konsultacji społecznych.
-
Mokotów lepszy niż Śródmieście? A może Wola? "Centrum biznesowe się przesuwa". Tak zmienia się Warszawa
Wawer jest największą dzielnicą w stolicy, najmniejszy jest Żoliborz. Urząd Statystyczny po raz 19. opublikował Panoramę dzielnic Warszawy. - Mało jest danych dostępnych na poziomie dzielnic, ale dzięki tej publikacji możemy patrzeć, jak dzielnice się zmieniają, jak zmienia się miasto - mówi Tomasz Zegar z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych.
-
Małpiarnia, lwiarnia i wybieg dla niedźwiedzi. Warszawskie ZOO świętuje urodziny i planuje remonty
Warszawskie ZOO świętuje 95. urodziny i zyskanie patronów - to Antonina i Jan Żabińscy. W tej okazji na bramie pojawiła się pamiątkowa tablica. Jednak ogród już planuje obchody swojego stulecia, a także sporo remontów. Choć, jak przyznaje dyrektor, nie bez trudności.
-
Psy na łańcuchu? Dzikie koty? Wolontariusze: W Warszawie interweniowaliśmy w sprawie koni, świń i krów
Zima powoli nas opuszcza, a to dobra wiadomość dla zwierząt, zwłaszcza tych dzikich i domowych żyjących na zewnątrz. W Warszawie zimowe miesiące to czas wielu interwencji ratujących zdrowie i życie czworonogów. Magdalena Silska z OTOZ Animals przyznaje, że choć większość zgłoszeń dotyczy psów czy kotów, to wolontariuszom zdarza się pomagać także zwierzętom gospodarskim.
-
Motornicza w tramwaju już nikogo nie dziwi. "W torebce mamy i kosmetyki, i śrubokręt"
Z najnowszych badań warszawskiego ratusza wynika, że z komunikacji miejskiej częściej korzystają kobiety. 62 proc. badanych deklaruje, że metrem, autobusem bądź tramwajem jeździ codziennie. Ale kobiety to nie tylko pasażerki. Coraz więcej pań pracuje w Warszawskim Transporcie Publicznym i widok kobiety motorniczej nikogo już nie dziwi.
-
"Historia tego miejsca jest absolutnie wyjątkowa!". Mieszkańcy walczą, by ich osiedle zostało zabytkiem
Mieszkańcy Muranowa Południowego walczą o wpisanie swojego osiedla do rejestru zabytków. Obawiają się, że nowe inwestycje mogą zniszczyć wyjątkowe miejsce. - Nie wiemy, co jest pod ziemią. Gruzy i ruiny to jedno, a niewypały i szczątki ludzkie to drugie - mówią.
-
Szyld po angielsku tak, ale po ukraińsku już nie. Zarządca nie dał zgody. Co na to władze Warszawy?
Fundacja prowadząca Dom Ukraiński w Warszawie chciała przy wejściu do lokalu zawiesić szyld w języku ukraińskim. Nie uzyskała zgody od zarządcy budynku, który częściowo należy do miasta. - W stolicy są obecnie tysiące uchodźców, mieszkają wśród nas - dziwią się społecznicy.
-
Trudna batalia o uzgodnienie płci. "Nikt nie wierzył, że to mój dowód, a nie jakiejś kobiety. Ile można się tłumaczyć?"
Długotrwałe, niełatwe sądowe batalie przechodzą osoby transpłciowe, które chcą mieć w dokumentach dane zgodne z płcią przez nie odczuwaną. - Wszystko zależy od sędziego, na jakiego się trafi - mówi Ewelina Negowetti, mama transpłciowego syna. Kluczowe jest też to, czy rodzice wspierają w tej sprawie swoje dziecko, bo przed sądem trzeba tych rodziców pozwać.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- "Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
-
O tym miejscu w Warszawie mało kto dziś słyszał. "Tu czas jakby się zatrzymał"
- Wychowywałam się z widokiem na dom, który zupełnie nie pasował do krajobrazu Ursynowa. Widziałam zanikanie tego miejsca. Kolejne działki były zagospodarowywane pod grodzone osiedla, stare domy były rozbierane albo rozpadały się ze starości - mówi nam Julia Kunikowska, badaczka dawnej Wolicy - wsi, na terenie której dziś znajduje się część Ursynowa i Wilanowa.
-
Na ten park czekają już siedem lat i poczekają jeszcze trzy kolejne. "Tysiąc drzew, sto tysięcy krzewów. Będzie pięknie"
Coraz bliżej budowy parku linearnego na Ursynowie - nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Jeśli w czwartek - 9 marca - Rada Warszawy zdecyduje o dodatkowym finansowaniu, prace ruszą jeszcze w tym roku.
-
Z autokaru robią mobilny szpital, który wyślą do Kijowa. "Entuzjazm pana Witka wciągnął i mnie"
To będzie najprawdopodobniej pierwszy w Polsce autokar przerobiony na mobilny szpital polowy z salą operacyjną. Niebawem trafi do Kijowa. To inicjatywa społeczników z Grójca, którzy już od roku - czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pomagają, jak mogą. Powiat grójecki w zeszłym roku przyjął najwięcej uchodźców wojennych w stosunku do liczby swoich mieszkańców.
-
Ukraińska szkoła w Warszawie. ''Gdy widzę, że któreś z dzieci na korytarzu płacze, wiem, że coś się dzieje z jego bliskim"
Ukraiński system nauczania wprowadziła warszawska szkoła założona - w obliczu wojny - przez Fundację "Dom Ukraiński". Uczy się tu 270 dzieci. Nauczycielkami są uchodźczynie z różnych miast Ukrainy. - Część rodziców bało się, że ich dzieci nie dadzą sobie rady w polskim systemie nauczania. Myślą też o szybkim powrocie do siebie - mówią inicjatorzy projektu.
-
"Są wyzywane albo słyszą, że mają mówić po polsku. Nie zawsze wiem, jak pomóc". Trudna praca asystentek wielokulturowych
W polskich szkołach - dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej - zatrudnionych jest obecnie około tysiąca kobiet z Ukrainy. Najwięcej - w Warszawie, Bydgoszczy i Lublinie. Ukrainki zostały wrzucone na głęboką wodę, bo wcześniej nie były asystentkami międzykulturowymi. Polsce Forum Migracyjne wpadło na pomysł, który może im pomóc w codziennej pracy.